تاریخ انتشار : یکشنبه 28 نوامبر 2021 - 21:12
کد خبر : 128311

سیل‌های بزرگی در حال ورود به خوزستان/به مردم اطمینان می‌دهیم سدهای خوزستان پایدارند

سیل‌های بزرگی در حال ورود به خوزستان/به مردم اطمینان می‌دهیم سدهای خوزستان پایدارند

ایسنا/خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم که سدهای خوزستان از پایداری خوبی برخوردارند و جای نگرانی نیست. به گزارش ایسنا، کیامرث حاجی زاده در گفتگویی تلویزیونی در خصوص آخرین وضعیت خوزستان اظهار کرد: کارگروه مقابله با سیلاب خوزستان در آبان ماه تشکیل شد و در آن زمان با پیگیریهای انجام شده، توانستیم

سیل‌های بزرگی در حال ورود به خوزستان/به مردم اطمینان می‌دهیم سدهای خوزستان پایدارند

ایسنا/خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم که سدهای خوزستان از پایداری خوبی برخوردارند و جای نگرانی نیست.

به گزارش ایسنا، کیامرث حاجی زاده در گفتگویی تلویزیونی در خصوص آخرین وضعیت خوزستان اظهار کرد: کارگروه مقابله با سیلاب خوزستان در آبان ماه تشکیل شد و در آن زمان با پیگیریهای انجام شده، توانستیم با همراهی و همدلی و تعامل و ایثار مردم و هم افزایی بین اعضای شورای مدیریت بحران خوزستان، سیلابهای ویرانگری که از استانهای بالادست خوزستان از چهارمحال و بختیاری، لرستان و ایلام و حوضه های آبریز بالادستی وارد سدهای ما شدند را مدیریت کنیم.

وی افزود: با رهاسازی آب از پشت سدها که از اوایل آذرماه شروع شد، تلاش شد سدهای خوزستان بتوانند در برابر این سیلابها دوام بیاورند و سیلابهای گذشته با کمترین خسارات و بدون تلفات جانی در استان خوزستان مدیریت شد.

حاجی زاده اظهار کرد: اما در حال حاضر فعالیت سامانه بارشی قوی در استانهای بالادست و همچنین بارندگیهای خوبی که در شمال و شمال شرق خوزستان داشتیم، باعث شد حجم آب پشت سدهای خوزستان به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند و به ناچار برای پایداری سدها و جلوگیری از زیر آب رفتن شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه ها به ویژه حاشیه رودخانه های کارون بزرگ، دز و کرخه، دبی خروجی را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در سالن فرماندهی مدیریت بحران خوزستان به صورت لحظه ای تمام اتفاقات مربوط به استان خوزستان رصد می شود، مخصوصاً وضعیت هواشناسی به صورت لحظه ای رصد و پایش می شود و همچنین وضعیت سدها چه از لحاظ میزان آورد، دبی خروجی، تراز و حجم قابل ذخیره و قابل خروج سدها در حال رصد است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان افزود: بسیاری از مشکلات ممکن بود به بحران و ابربحران تبدیل شود ولی با آمادگی کاملی که داشتیم، از حوادث پیشگیری شد. در چهار ماه اخیر ۸۰۰ دستگاه ماشین آلات برای استحکام بخشی سیل بندها و دیواره ساحلی رودخانه ها اعزام شد که همچنان در مناطق مختلف حضور دارند و با همراهی همه دستگاههای اجرایی و نیروهای مسلح کار به نحو احسن در حال انجام است.

وی با اشاره به همراهی مردم مناطق سیلابی خوزستان در روزهای اخیر اظهار کرد: در ۴۸ ساعت گذشته ۳۵ روستا در استان خوزستان به صورت جزئی و یا کامل تخلیه شده اند. این امر برای پیشگیری انجام شده و آب تنها وارد چند روستا شده بود.

حاجی زاده بیان کرد: به بعضی از محلات شهرهای مجاور نیز اعلام آماده باش شده و فرمانداران نیز به عنوان روسای شورای مدیریت بحران شهرستانها آماده هستند.

وی ادامه داد: در بعضی شهرها نیز اردوگاههای اسکان اضطراری برپا شده و در بعضی شهرها نیز که ایمن هستند مناطق بهتری برای اسکان مردم در نظر گرفته شده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان افزود: امکانات لازم فراهم شده و همه نیروهای امداد و نجات خوزستان در حالت آماده باش هستند و حتی برای احشام کشاورزان و روستاییان در شرکتهای کشت و صنعت نیشکر جا در نظر گرفته شده و احشام به این اماکن منتقل شده و علوفه رایگان نیز تهیه شده است.

وی اظهار کرد: امیدواریم با همراهی مردم و همدلی بین مسئولان خوزستان بتوانیم این سیلابها که از سه استان چهارمحال و بختیاری، لرستان و ایلام در حال وارد شدن به سدهای ما هستند را کنترل کنیم.

حاجی زاده گفت: به مردم اطمینان می دهیم که سدهای خوزستان از پایداری خوبی برخوردارند و جای نگرانی نیست.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان افزود: کنترل آبگرفتگیهایی نیز که در کلانشهر اهواز ایجاد شده با مدیریت صحیح و دقیقی که اعضای شورای مدیریت بحران خواهند داشت، به نتیجه خواهد رسید.

 

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز ۱۲ فروردین ماه در اولین روز از سفر خود به خوزستان از روستای رمانه بخش شعیبیه شوشتر که درگیر سیلاب است بازدید کرد.

وی در این بازدید از آخرین اقدامات در بحث ترمیم سیل بند روستای رمانه بخش شعیبیه شهرستان شوشتر دیدن کرد.

در این بازدید اهالی روستای رمانه شعیبیه شوشتر از معاون اول رییس جمهور درخواست کردند تا نسبت به پرداخت خسارت سیل سال ۹۵ این شهرستان اقدام شود.

همچنین ساکنین این روستاها از جهانگیری درخواست کردند تا نسبت به تقویت سیل بند منطقه و همچنین احداث جاده دسترسی مناسب اقدام شود.

معاون اول رییس‌جمهور: دولت با تمام توان در کنار مردم است

 

معاون اول رییس جمهور با درخواست از مردم برای حفظ جانشان در زمان وقوع سیلاب گفت: دولت با تمام توان در کنار مردم است و جای نگرانی در این زمینه نیست.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز ۱۲ فروردین ماه در جمع مردم شعیبیه شوشتر در روستای رمانه اظهار کرد: بر عهده ما است تا مشکلات مردم منطقه را در بحث سیلاب حل و سیل بند منطقه را تقویت کنیم.

وی افزود: سیل های بزرگی در حال ورود به خوزستان است و در این زمینه مهمترین مساله جان مردم است و هیچ موضوعی بر این مساله اولویت ندارد.

معاون اول رییس جمهور با درخواست از مردم برای حفظ جانشان در زمان وقوع سیلاب عنوان کرد: دولت با تمام توان در کنار مردم است و جای نگرانی در این زمینه نیست.

جهانگیری تصریح کرد: اگر به هر دلیلی آب وارد خانه و روستاها شد، مردم جانشان را نجات دهند و این درخواست اصلی ما از مردم است.

وی با اشاره به خسارت های باقی مانده از سیلاب سال ۹۵ در منطقه شعیبیه شوشتر ادامه داد: منابع لازم برای پرداخت خسارت های سیلاب فراهم شده و دولت در کنار مردم برای جبران خسارت ها است.

معاون اول رییس جمهور عنوان کرد: مردم منطقه شعیبیه شوشتر مطمئن باشند که خسارت سیل سال ۹۵ به آن ها پرداخت می شود و همچنین اگر خسارت های جدیدی نیز به منطقه وارد شد، نسبت به پرداخت خسارات اقدام می شود.

وزیر بهداشت گفت: تا این لحظه هیچ گزارشی از بیماری‌های عفونی در مناطق سیل‌زده کشور نداشته‌ایم.

مسعود نمکی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از روز ۲۵ اسفندماه سال گذشته، با اولین گزارشی که در خصوص وقوع سیلاب در کشور داشتیم، یک ستاد ویژه برای مدیریت این بحران در وزارت بهداشت تشکیل شد.

وی افزود: علیرغم گستردگی حجم سیلاب در ۲۵ استان کشور، تا این لحظه هیچ گزارشی از بیماری‌های عفونی و مسری روده‌ای نداشته‌ایم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: کیفیت آب آشامیدنی در همه مناطق سیل‌زده مرتباً در حال کنترل و شرایط با جدیت در حال پایش است.

نمکی عنوان کرد: آب آشامیدنی در مناطقی که سیل رخ داده است، با روش‌های مختلف و به صورت لحظه‌ای رصد و پایش می‌شود و نگرانی در این زمینه وجود ندارد. همچنین با توزیع بطری‌های آب معدنی در مناطق سیل‌زده تا حد امکان توانسته‌ایم خطر شیوع بیماری‌های عفونی و مسری روده‌ای را کاهش دهیم.

آخرین گزارش فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران خوزستان

فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران خوزستان با بیان این‌که «در حال حاضر تمام تمهیدات لازم در خصوص جاری شدن سیل در خوزستان اندیشیده شد» گفت: یگان‌های ارتش با تمام تجهیزات و نیروی انسانی مجرب در حال استقرار در محل های سیل احتمالی در این منطقه هستند و چنانچه مشکلی روی دهد امدادرسانی خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، امیر دریادار سیاری فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران خوزستان که صبح امروز (۱۲ فروردین) به منظور تسریع در روند فعالیت های یکان های ارتش مستقر در منطقه خوزستان از بخش های مختلف این منطقه و سد دز بازدید کرد، افزود: در حال حاضر تجهیزات امدادی به برخی از مناطق خوزستان اعزام شد که تیپ ۴۵ واکنش سریع و گروه ۴۲۲ مهندسی در اطراف روستاهای عبدالسید مریوش و قلعه سیدجاسم از توابع شهرستان شوشتر اعزام و در حال کنترل و رصد سیل احتمالی هستند.

وی در حاشیه بازدید از سد دز در جمع خبرنگاران با بیان این‌که «همه در تلاش هستیم که کمترین آسیب به مردم برسد»، گفت: با توجه به حجم آبی که وجود دارد مردم باید توجه بیشتری به توصیه‌های ستاد بحران داشته باشند.

وی درباره بیمارستان های سیار و صحرایی ارتش گفت: این لازمه کار است و باید به افرادی که در اردوگاه‌ها اسکان داده شده از نظر بهداشتی نیز به آنها رسیدگی شود، و ما با ستاد بحران شهرستان ها هماهنگ هستیم و به مردم خدمات رسانی می‌کنیم.

بازدید جهانگیری از عملیات استحکام بخشی روستاهای زاویه در دزفول

معاون اول رییس جمهور از عملیات ترمیم، تقویت و استحکام بخشی روستاهای زاویه در دزفول بازدید کرد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، اسحاق جهانگیری امروز ۱۲ فروردین ماه در اولین روز از سفر خود به خوزستان از عملیات ترمیم، تقویت و استحکام بخشی روستاهای زاویه در دزفول بازدید کرد.

در این بازدید اهالی منطقه زاویه از معاون اول رییس جمهور درخواست ارسال ماشین آلات بیشتر برای تسریع در عملیات تقویت سیل بند منطقه داشتند.

نماینده مردم دزفول نیز در این بازدید از معاون اول رییس جمهور درخواست کرد تا هرچه سریعتر این سیل بند تقویت شود زیرا روستاهای پایین دست این سیل بند در خطر سیل قرار دارند.

در این بازدید وزیر بهداشت، وزیر ورزش و جوانان، استاندار خوزستان، نماینده شهرستان دزفول و جمعی از مسوولان کشوری و استانی حضور داشتند.
وزیر ورزش و جوانان با بیان این‌که یک هزار فضای ورزشی برای اسکان سیل‌زدگان اختصاص یافته است، گفت: اعتبار ویژه پشتیبانی هیات‌های ورزشی از سیل‌زدگان، تخصیص یافت.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت وزارت ورزش، مسعود سلطانی فر که به خوزستان سفر کرده است، امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که به دنبال نزول رحمت الهی و بارندگی‌هایی که از اوخر سال ۹۷ آغاز شد و به روزهای ابتدایی امسال پیوست، شاهد وقوع سیلاب در برخی مناطق بودیم، اظهار کرد: در این بارندگی‌ها ضمن تقویت ذخایر و منابع آبی کشورمان در تعدادی از استان‌ها هموطنان به خاطر سیل و مشکلات جنبی بارش‌ها دچار مشکل شدند و خانه‌های آنها دچار آب گرفتگی شد.

 

وی با بیان این‌که امروز بیش از ۲۰ استان کشور درگیر سیل هستند، گفت: از ابتدای این بارندگی‌ها مجموعه دولت با تاکید رئیس جمهور وارد صحنه شدند تا عملیات امداد و نجات و پشتیبانی را شروع کنند.

 

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر این‌که وزارت ورزش و جوانان ستاد پشتیبانی خود را فعال کرد و در اکثر استان‌ها با حضور هیات‌های ورزشی و سازمان‌های مردم نهاد این ستاد تشکیل شد، افزود: اختصاص امکانات و فضاهای مختلف سرپوشیده و روباز در دستور کار قرار گرفت که به مرور سالن‌های ورزشی را در اختیار ستادهای بحران قرار دادیم.

 

سلطانی‌فر با اشاره به این‌که الان بیش از هزار مکان ورزشی ما در اختیار ستاد مدیریت بحران کشور است که ۵۰۰ تا از آنها استفاده شده و بقیه هم آماده هستند که در اختیار سیل زدگان و مسافران نوروزی قرار بگیرند، گفت: هماهنگی بین هیات‌های ورزشی و سازمان‌های مردم نهاد انجام شد، هیئت‌های قایقرانی، نجات غریق، کوهنوردی و اتومبیل رانی امکانات و تجهیزات خود را آماده کردند و به مناطق سیل زده فرستادند؛ هماهنگی خوبی بین ۲۵۰۰ سازمان مردم نهاد و بیش از ۳ هزار هیات ورزشی وجود دارد و ادارات ما بسیج و آماده باش هستند.

 

وی با بیان این‌که از دیروز به اتفاق جمعی از هیئت وزیران سفر به چند استان را آغاز کردیم تا در جریان کم و کیف اقدامات مدیریت استان‌ها قرار بگیریم و پشتیبانی لازم را بکنیم، یادآور شد: برای حمایت و پشتیبانی از اقدامات استان‌های درگیر سیل، اعتبار خوبی برای کمک به هیات‌های ورزشی روز شنبه ابلاغ کرده‌ایم که در اختیار هیئت‌ها قرار گرفت تا بتوانند به امر پشتیبانی برسند.

آمادگی ۱۲۰ سالن ورزشی خوزستان برای اسکان مردم در صورت وقوع سیل

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان از آمادگی ۱۲۰ سالن ورزشیم برای اسکان مردم در خوزستان در صورت وقوع سیل خبر داد.

افشین حیدری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به حضور وزیر ورزش در استان اظهار کرد: معاون اول رئیس جمهور امروز به منظور بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده و سدهای استان به خوزستان سفر کرده است که وزیر ورزش نیز او را همراهی دارد. تاکید آقای سلطانی‌فر نیز این بوده است که اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان کاملاً در اختیار استان باشد و از هیچ کمکی در صورت وقوع سیل به مردم خوزستان دریغ نکند.

وی با بیان اینکه از زمانی که در استان احتمال وقوع سیل داده شد، اداره کل ورزش و جوانان خوزستان نیز تدابیر لازم را برای کمک به مردم اندیشید، گفت در حال حاضر ۱۲۰ سالن ورزشی در استان در حالت آماده باش هستند و این آمادگی جهت اسکان مردم در صورت وقوع سیل وجود دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان خاطرنشان کرد: امیدوارم خوزستان از این بحران به سلامت رد شود، البته خدا را شکر با مدیریت آقای استاندار و تدابیر او و دیگر مسوولان همه چیز تحت نظر است و جای نگرانی وجود ندارد.

فرماندار شوشتر از تخلیه دو روستای دیگر در پی شکسته شدن سیل بند غرب شعیبیه خبر داد.

پنبه دانه پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به شکسته شدن سیل بند غرب شعیبیه شوشتر گفت: صبح امروز به دلیل طغیان رودخانه دز، دو روستای عبدالسید مرویش و قلعه جاسم از توابع بخش شعیبیه شوشتر تخلیه شدند.

فرماندار شوشتر افزود: همچنین جهت پیشگیری از خطرات احتمالی روز گذشته اهالی روستای دهول، عیله و یهموزه بخش شعیبیه شوشتر تخلیه شدند. بنابراین تاکنون پنج روستا از توابع شعیبیه شوشتر تخلیه شده اند.

وی تصریح کرد: آب در برخی مناطق شعیبیه به سمت مزارع پیش روی کرده اما وارد منازل نشده است. برخی اراضی روستای سنگر چنیبه نیز دچار آبگرفتگی شده اند. جاده روستای عبدالسید از توابع شعیبیه شوشتر نیز زیر آب رفته است.

وی بیان کرد: چهار کمپ اسکان اضطراری برای اسکان روستاییان برپا شده است. همچنین محلی برای نگهداری احشام روستاییان در نظر گرفته شده است.

فرماندار شوشتر افزود: بیش از ۷۰ ماشین آلات در حال ترمیم سیل بند غرب شعیبیه هستند.

فرماندار شوش با اشاره به شکسته شدن سیل بند روستای “بیت غایب”، از تلاش جهت ترمیم آن خبر داد.

عدنان غزی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: سیل بند روستای بیت غایب شوش شکسته شده تجهیزات مورد نیاز جهت ترمیم سیل بند به منطقه اعزام شده است. این سیل بند ۷۸ روز در برابر فشار آب مقاومت کرده بود.

 

فرماندار شوش در خصوص حرکت آب به سمت مزارع حاشیه دز، گفت: پیش از این با همکاری روستاییان جهت جلوگیری از ورود آب به سمت شهر، آب به سمت مزارع کشاورزی هدایت شده بود اما با شکسته شدن سیل بند، وسعت اراضی زیر آب رفته بیشتر شده است.

 

غزی عنوان کرد: این روستا به طور کامل تخیله شده است. احشام این روستا نیز از یک هفته پیش به شرکت میان آب منتقل شده بودند.

لزوم تخلیه برخی منازل کوی سید خلف و چنیبیه اهواز

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز خواستار تخلیه منازل در معرض خطر سیلاب در منطقه کوی سید خلف و چنیبیه شد.

علیرضا عالیپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اکنون آب به مجاورت جاده های ساحلی اهواز رسیده و بخش هایی از جاده ساحلی دچار شکاف های طولی شده است.

وی افزود: آبگرفتگی جاده های ساحلی اهواز به جز زیر پل سوم از سمت شرق به علت عدم تخلیه فاضلاب و سوار شدن رودخانه بر روی خروجی فاضلاب بوده است یعنی لوله ها آب را در جهت معکوس برمی گردانند. بنابراین این آبگرفتگی ها نبوده و از حیث سیل بند مشکلی ایجاد نشده است.

عالیپور اظهار کرد: آبگرفتگی ها به دلیل برگشت آب رودخانه کارون از طریق مجاری فاضلاب به شهر بوده است و در صورت استمرار بارندگی ها این مشکل را در منطقه ۶ شهرداری اهواز نیز خواهیم داشت.

معاون خدمات شهرداری اهواز گفت: هر چند احتمال آبگرفتگی منازل در مناطق شهری وجود نداد اما احتمال آبگرفتگی برخی منازل تصرفی در کوی سید خلف و چنیبیه وجود دارد.

عالیپور با بیان اینکه باید منازل در معرض خطر منطقه کوی سید خلف و چنیبیه تخلیه شوند، ادامه داد: برخی منازل مناطق در کوی سید خلف و چنیبیه در بستر رودخانه قرار دارند و از استحکام لازم برخوردار نیستند. دیوارهای این منازل در بستری از نخاله های ساختمانی که به درون رودخانه ریخته شده بود، احداث شده اند و ممکن است خاک بستر نخاله های ساختمانی زیر این منازل دچار آب شویی شود و پایداری منازل در خطر قرار بگیرد.

معاون خدمات شهرداری اهواز گفت: ساکنان این منازل با استفاده از خاکریزی اراضی استحصالی ناشی از کم شدن آب رودخانه اقدام به ریختن نخاله و ساخت منازل مسکونی کرده اند.

وی بیان کرد: متاسفانه مشاهده شده در برخی مناطق برخی مسیل های طبیعی یا کانال های انتقال آب بر اثر تصرفات غیرمجاز به وسیله نخاله های ساختمانی پر شده اند و از تخلیه صحیح آب جلوگیری کرده اند. در سلیم آباد در منطقه ۶ شهرداری اهواز یکی از کانال های بزرگ تخلیه آب رودخانه کارون به وسیله تصرفات مسدود شده و مشکلاتی ایجاد کرده است.

توصیه هایی برای ۱۳ بدر ایمن / مراقب طغیان کارون باشید

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با ارایه توصیه هایی برای برگزاری ایمن مراسم سیزده بدر، نسبت به طغیان رودخانه کارون هشدار داد.

علی تراب پور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همواره جهت برگزاری سیزده بدر ایمن توصیه هایی می کند و شهروندان با توجه به شرایط جوی نامساعد سال جاری باید این توصیه ها را جدی بگیرند.

وی افزود: با توجه به احتمال طغیان رودخانه کارون از شهروندان درخواست می کنیم از نزدیک شدن به سواحل رودخانه خودداری کنند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: مسافران نوروزی و شهروندان جهت حفظ سلامتی خود از توقف روی پل های رودخانه کارون جدا خودداری کنند زیرا هر لحظه ممکن است به صورت غافلگیرانه با طغیان رودخانه مواجهه شوند.

تراب پور گفت: همچنین شهروندان سلفی گرفتن را به سلامتی خود ترجیح ندهند و از روش های خطرناک در این شرایط بحرانی خودداری کنند.

وی توصیه کرد: همچنین با توجه به شرایط اضطراری و بحرانی انتظار می رود شهروندان به توصیه های دستگاه های امدادی توجه کنند و سلامتی خود را با خطر مواجه نکنند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز عنوان کرد: شهروندان و مسافران نوروزی برای تفریح در روز طبیعت محل اتراق خود را از قبل انتخاب کنند. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان، فضای سبز و بوته های خشک خودداری کنند.

تراب پور بیان کرد: مسافران نوروزی یا همشهریان اگر قصد برپایی چادر مسافرتی دارند از روشن کردن آتش و منقل در چادر پرهیز کنند. همچنین از انداختن شیشه و بطری های ضخیم به طبیعت خودداری شود زیرا با متمرکز کردن نور خورشید باعث آتش سوزی می شود.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز افزود: همچنین از ریختن زغال روشن درون سطلهای زباله و یا رها کردن در طبیعت پرهیز شود.

نجات یک غریق از رودخانه کارون

سرپرست اداره ارتباطات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از نجات فرد سقوط کرده در کارون توسط غواصان سازمان آتش نشانی اهواز خبر داد.

علی میری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ساعت ۵:۲۱ امروز (۱۲ فروردین ماه) گزارش سقوط فردی از پل طبیعت به درون رودخانه کارون اطلاع رسانی شد. خوشبختانه این فرد توسط غواصان سازمان آتش نشانی از مرگ حتمی نجات یافت

وی افزود: وی جهت ادامه درمان به عوامل اورژانس ۱۱۵ تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، پیش از این هشدارهای لازم جهت عدم نزدیک شدن به رودخانه کارون و تردد به پل های خوزستان مخصوصاً پل طبیعت داده شده بود. همچنین برای جلوگیری از تردد مردم و مسافران نوروزی بر پل طبیعت، این پل توسط نرده هایی مسدود شده بود.

رگبار باران ادامه دارد

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ادامه رگبار باران، رعد و برق، وزش باد قابل ملاحظه و احتمال تگرگ تا ۲۴ ساعت آینده خبر داد.

محمد سبزه زاری در گفت و گو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: آسمان خوزستان تا ۲۴ ساعت آینده نیمه ابری تا ابری همراه با رگبار باران، رعد و برق، وزش باد قابل ملاحظه و احتمال تگرگ به ویژه در نیمه شمالی و شرقی خوزستان پیش بینی می شود.

وی افزود: از اواخر وقت امشب شاهد کاهش ناپایداری ها در اکثر مناطق استان خواهیم بود. با توجه به حجم بارشها در این مناطق، آبگرفتگی معابر و طغیان مسیلها پیش بینی می شود.

سبزه زاری ادامه داد: در این ایام خلیج فارس مواج خواهد بود. همچنین بارش در ارتفاعات به شکل برف پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه روز گذشته امیدیه با ۳۰ و دهدز با ۱۲ درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنک ترین نقاط خوزستان بوده اند. تغییرات دمای اهواز در این مدت نیز بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد در نوسان بود.

بیشترین میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت گذشته در حسینیه اندیمشک با ۴۲.۵ میلیمتر ثبت شده است

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به میزان بارندگی‌های شب گذشته گفت: بیشترین میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت گذشته در حسینیه اندیمشک با ۴۲.۵ میلیمتر ثبت شده است.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته میزان بارندگی در حسینیه اندیمشک ۴۲.۵ میلیمتر، لالی ۲۳.۱ میلیمتر، گتوند ۱۷.۲ میلیمتر، ایذه ۱۱.۸ میلیمتر، دزفول ۱۱.۱ میلیمتر، شوشتر ۸.۹ میلیمتر ثبت شده است.

وی افزود: همچنین میزان بارندگی در این مدت در مسجدسلیمان ۸.۹ میلیمتر، دهدز ۷.۶ میلیمتر، اهواز ۴.۷ میلیمتر، ایستگاه کشاورزی اهواز ۱.۴ میلیمتر، شوش ۴.۵ میلیمتر، آغاجاری ۴.۱ میلیمتر، بستان ۳.۴ میلیمتر، بهبهان ۴.۱ میلیمتر گزارش شده است.
جهانگیری: خسارت‌های ناشی از سیل کشاورزان جبران خواهد شد

معاون اول رییس جمهور گفت: برای سیلاب هایی که در کشور رخ داده است محدودیت منابع نداریم و مصوبات خوبی را در این زمینه در دولت داشته ایم.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز ۱۲ فروردین ماه در حاشیه بازدید از سد دز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در استان کرمانشاه مدیریت استان بر اوضاع مسلط بود اما میزان بارندگی ها کمتر از استان خوزستان بود. در این استان مسوولان خود را برای بارندگی هایی که از شب گذشته آغاز شده و تا چهارشنبه ادامه پیدا می کند، آماده کرده اند.

وی افزود: امیدواریم بر اساس توانمندی های مدیریتی و آمادگی که در استان کرمانشاه وجود دارد، با مشکل جدی در این استان مواجه نشویم.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: شب گذشته به استان لرستان سفر کردم و از همان ابتدای سفر با بارش های شدیدی در منطقه مواجه شدیم. در این استان آب در رودخانه بالا آمده بود و در برخی از مناطق وارد شهر شده بود.

جهانگیری عنوان کرد: در تماسی که با وزیر کشور داشتم، قرار است تا از استان اصفهان و استان مرکزی کمک و امکانات مورد نیاز استان لرستان تامین شود و پیش بینی های لازم در این زمینه انجام گرفته است.

معاون اول رییس جمهور بیان کرد: با توجه به اینکه امکان پرواز به استان خوزستان نبود، با ماشین به خوزستان آمده ام و در مسیر سیلاب هایی که به سمت خوزستان می آمدند را مشاهده کردم.

جهانگیری با اشاره به اینکه سد دز یکی از مهمترین سدها در کنترل سیلاب است، بیان کرد: این سد یکی از مستحکم ترین سدها است و متخصصان و مسوولان آن هیچ دغدغه ای از پایداری این سد ندارند.

وی ادامه داد: آنچه که اکنون مهم است میزان ورودی سد است که حدود ۵ هزار مترمکعب است و بر اساس پیش بینی ها احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: تدبیر استاندار خوزستان و مسوولان آن است که سیلابی که در پشت این سد قرار می گیرد، به نحوی خارج شود که کمترین آسیب به بخش های پایین دست و سد وارد شود.

جهانگیری ادامه داد: برای سیلاب هایی که در کشور رخ داده است محدودیت منابع نداریم و مصوبات خوبی را در این زمینه در دولت داشته ایم.

معاون اول رییس جمهور از آخرین وضعیت سد دز بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز ۱۲ فروردین ماه در اولین روز سفر خود به خوزستان از آخرین وضعیت سد دز بازدید کرد.

وی در این بازدید در جریان آخرین وضعیت دریچه های این سد، میزان دبی ورودی و خروجی آن و همچنین فضای خالی مخزن قرار گرفت.

در حال حاضر میزان خروجی آب از سد دز ۱۸۰۰ متر مکعب بر ثانیه و ورودی آب به این سد ۳۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه است.

در این بازدید وزیر بهداشت، وزیر ورزش و جوانان، استاندار خوزستان، نماینده های شهرستان های دزفول و اندیمشک و جمعی از مسوولان کشوری و استانی حضور داشتند.

معاون اول رییس جمهور از آخرین وضعیت سد کرخه بازدید کرد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، اسحاق جهانگیری امروز ۱۲ فروردین ماه و در دومین برنامه از سفر خود به خوزستان، از آخرین وضعیت سد کرخه در اندیمشک بازدید کرد.

وی در این بازدید با مسوولان و کارشناسان این سد درخصوص آخرین وضعیت دریچه های این سد، میزان دبی ورودی و خروجی آن و همچنین فضای خالی مخزن گفت و گو و در جریان آخرین وضعیت قرار گرفت.

در حال حاضر تراز آب در سد کرخه ۲۲۱ متر، میزان آب موجود در مخزن سد ۵ میلیارد و ۴۶۸ میلیون متر مکعب، دبی خروجی سد ۱۰۲۰ مترمکعب بر ثانیه و میزان ورودی ۵۶۷۷ متر مکعب بر ثانیه است.

در این بازدید وزیر بهداشت، وزیر ورزش و جوانان، نماینده های شهرستان های دزفول و اندیمشک و جمعی از مسوولان کشوری و استانی حضور داشتند.

 

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه میزان آبی که وارد خوزستان می‌شود مدیریت شده است، گفت: اگر رهاسازی آب خارج از برنامه ریزی انجام می شد مطمئناً نه تنها روستاها بلکه بسیاری از شهرهای خوزستان زیر آب می رفت.

 

 

 

به گزارش ایسنا، کیامرث حاجی زاده در گفت و گوی تلویزیونی اظهار کرد: تاکنون مدیریت و رهاسازی آب بر اساس میزان ورودی آب به سدهای خوزستان انجام شده است.

وی افزود: بارندگی امروز و روز گذشته در بالادست موجب افزایش میزان دبی ورودی سدهای خوزستان شده است در حالی که هنوز خروجی سدها ثابت مانده است. البته در شمال و شرق خوزستان بارندگی داشتیم و به میزان آب بین حوضه ای افزوده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: این افزایش آوردها موجب شده برخی روستاهای خوزستان دچار آبگرفتگی شوند. تاکنون در مجموع ساکنان ۱۲ روستا جهت پیشگیری از خطرات احتمالی جابه جا شده اند.

حاجی زاده بیان کرد: در برخی روستاها هنوز آبی وارد نشده است اما برای پیشگیری از خطرات احتمالی، تخلیه شده اند. روستاهای تخلیه شده در شعیبیه شوشتر، منطقه بامدژ دز بخش مرکزی اهواز، شوش و سوسنگرد بوده اند.

وی عنوان کرد: میزان آبی که وارد خوزستان می‌شود مدیریت شده است، زیرا اگر خارج از برنامه ریزی آب رهاسازی می شد، مطمئناً نه تنها روستاها بلکه بسیاری از شهرهای خوزستان زیر آب می رفت.

وی با اشاره به بازدید از روستاهای بخش دارخوین شهرستان شادگان، گفت: معین این منطقه شرکت نفت و گاز اروندان تعیین شده است تا تجهیزات مورد نیاز را تامین کند که اقدامات خوبی هم شده است. یک تا دو روستای دارخوین در نزدیک رودخانه هستند و به دلیل اینکه ممکن است مجدداً افزایش دبی داشته باشیم، اقدامات پیشگیری در منطقه دریسیه در حال انجام است.

حاجی زاده با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده جهت اسکان اضطراری در روستاها و شهرهای خوزستان، گفت: در روستاها اردوگاه های اسکان اضطرای و در شهرها مدارس و سالن های ورزشی جهت اسکان اضطراری در نظر گرفته شده اند. همچنین دانشگاه های علوم پزشکی، هلال احمر، شرکت برق، آب و فاضلاب و سایر ارگان ها را مکلف کرده ایم تا سرویس دهی لازم را انجام دهند.

تاسیسات نفتی خوزستان ایمن شده‌اند

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب وضعیت تاسیسات نفتی استان خوزستان را در صورت وقوع سیل در این استان تشریح کرد.

 

احمد محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که تمهیدات لازم برای مقابله با سیل در استان خوزستان اندیشیده شده است، اظهار کرد: از نیمه آبان‌ماه سال گذشته که بارندگی‌ها آغاز و بحث سیل در خوزستان مطرح شد پیشگیری‌های لازم صورت گرفت و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با مسئولان استان خوزستان همکاری‌های لازم را انجام دادند.

 

وی با بیان این‌که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در شرایط فعلی در دو جبهه فعالیت می‌کند، ادامه داد: جبهه نخست بحث تولید نفت و پشتیبانی و سرویس‌دهی است که باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد و بحث دیگر کمک به ستاد بحران استان خوزستان است.

 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با تاکید بر این‌که بحران خاصی تأسیسات نفتی را تهدید نمی‌کند، گفت: پیشگیری‌های لازم و حداکثری صورت گرفته و تاکنون خسارت خاصی گزارش نشده است. البته تهدید همیشه وجود دارد اما نگرانی خاصی در این زمینه که سیل به تأسیسات نفتی استان خوزستان آسیب برساند نداریم.

 

محمدی با تاکید بر این‌که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب آمادگی لازم برای مقابله با وقوع سیل را دارد، توضیح داد: همه تأسیسات نفتی از جمله خطوط لوله و چاه‌ها ایمن شده‌اند و همکاران به نوبت در مناطق نفتی حضور دارند.

جای نگرانی در خصوص کیفیت آب آشامیدنی اهواز وجود ندارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز با اشاره به اینکه مردم نگران کیفیت پایین آب شرب اهواز نباشند، گفت: سیلاب های اخیر و بالا رفتن کدورت آب رودخانه ها بر روی کیفیت آب هیچ اثر منفی نگذاشته است.

فردوس کریمی در گفت و گو با ایسنا در خصوص کیفیت آب شرب اهواز اظهار کرد: اگرچه در شرایط سیلاب همه چیز دچار مشکلاتی می شود اما مردم نگران کیفیت پایین آب شرب اهواز نباشند. در حال حاضر کیفیت آب شرب اهواز بسیار مطلوب و بهداشتی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد از آب اهواز از طرح غدیر و کرخه تامین می شود و جای نگرانی در بحث کیفیت آب وجود ندارد.

کریمی خاطرنشان کرد: سیلاب های اخیر و بالا رفتن کدورت آب رودخانه ها بر روی کیفیت آب هیچ اثر منفی نگذاشته و آب با کیفیت مطلوب در اختیار شهروندان اهوازی قرار می گیرد.

معاون اول رییس جمهور به منظور بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل زده و سدهای خوزستان، وارد اندیمشک شد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز، ۱۲ فروردین ماه در سفری دو روزه به خوزستان از مناطق سیل زده این استان بازدید می کند. وی امروز در اولین روز از سفر خود وارد اندیمشک شد تا از مناطق درگیر سیلاب این شهرستان بازدید کند.

جهانگیری در ادامه روز اول سفر خود به اهواز می آید تا در جلسه مدیریت بحران استان حضور پیدا کند و در خصوص آخرین وضعیت سیلاب خوزستان تصمیم گیری کند.

معاون اول رییس جمهور در روز دوم سفر خود به خوزستان از سایر مناطق درگیر سیلاب این استان بازدید خواهد کرد.

 

معاون میراث فرهنگی خوزستان و مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‎های آبی تاریخی شوشتر گفت: باتوجه به اعلام حالت فوق‎العاده در استان خوزستان، کلیه گردشگران و شهروندان از حضور در حاشیه رودخانه‎ها در شوشتر منع شده‎اند.

به گزارش ایسنا، محمدحسین ارسطوزاده در این مورد اظهار کرد: از آن‎جا که میراث جهانی سازه‎های آبی تاریخی شوشتر در جوار رودخانه‎ها قرار دارند، هشدارها بسیار جدی هستند و به منظور تأمین امنیت گردشگران نوروزی و نیز پایش آثار تاریخی، محوطه تاریخی آسیاب‎های شوشتر و دیگر بناهای همجوار با رودخانه تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند و امکان بازدید برای گردشگران میسر نیست.

معاون میراث فرهنگی خوزستان از مدیران ادارات میراث فرهنگی شهرستان‎ها و همچنین پایگاه‎های میراث فرهنگی فرهنگی و جهانی استان خواست تا تمهیدات لازم برای جلوگیری از حضور گردشگران در مناطق حادثه‎خیز را به عمل آورند و در صورت لزوم محوطه‎هایی که احتمال بروز حادثه در آن‎ها می‎رود را روی گردشگران مسدود و مسافران و گردشگران نوروزی را به محل‎های امن هدایت کنند.

استاندار خوزستان با اشاره به تخلیه ۲۷ روستا در استان گفت: تا روز گذشته حدود ۹۰ درصد از حجم مخازن سدهای خوزستان پر شده است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار کرد: تاکنون ساکنین ۲۷ روستای خوزستان تخلیه شده‌اند و به ساکنین ۴۴ روستای دیگر نیز که در خطر سیلاب قرار دارند، اعلام کرده‌ایم که محل سکونت خود را ترک کنند.

وی افزود: ۲۷ روستایی که ساکنین آنها از محل زندگیشان منتقل شده‌اند، صرفاً دچار آبگرفتگی نشده بودند و برخی از آن روستاها در خطر سیلاب قرار داشتند.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه سیل‌بندها در بسیاری از مناطق تقویت شده‌اند، تصریح کرد: به دلیل مسایل ایمنی در حال تخلیه روستاهایی هستیم که در خطر سیلاب قرار دارند و در این زمینه در حال قانع کردن ساکنین روستاها هستیم که محل زندگی خود را ترک و به مناطق امن بروند.

شریعتی با بیان اینکه شاهد سرریز از سدهای خوزستان نبوده‌ایم، ادامه داد: مدیریت سدها در کنترل است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی عنوان کرد: طغیان رودخانه و همچنین بارش‌ها در استان‌های بالادست به سمت خوزستان می‌آید و استان را با شرایط فعلی مواجه کرده است و باید این سیلاب‌ها نیز کنترل شوند.

استاندار خوزستان بیان کرد: در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از حجم مخازن استان خوزستان پر شده است و در این زمینه باید با مدیریت مناسب و تدبیر شرایطی را فراهم کنیم که شاهد کمترین خسارت اجتماعی، فنی و … باشیم.

مدیرکل هواشناسی خوزستان در روز گذشته با اشاره به آغاز بارندگی در خوزستان، گفت: این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون خواهد بود.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بیشترین بارش‌ها را در مناطق شمالی و شرقی خوزستان خواهیم داشت. این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون خواهد بود.

وی افزود: مشکل اصلی، خود این حوضه‌ها نیستند بلکه مشکل حوضه‌های بالادستی است. استان‌های ایلام، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته و امروز بارش‌های خیلی خوبی داشتند و روز گذشته نیز در همین بارندگی‌های بعد از ظهر ایلام حدود ۸۰ میلیمتر و لرستان حدود ۶۰ میلیمتر بارندگی داشته‌اند که این بارندگی‌ها تا امروز ادامه خواهد داشت.

سبزه‌زاری ادامه داد: دیروز ابتدای بارندگی‌ها بود و با توجه به اینکه بارش‌ها تا پایان امروز ادامه دارند و سدهای خوزستان نیز دیگر جایی ندارند، موجب می‌شود که وضعیت کنونی وضعیت خوبی نباشد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اظهار کرد: بارش‌ها تا امشب ادامه دارد.

ستاد مدیریت بحران استانداری خوزستان با ارسال پیامک به شهروندان ساکن مناطق در خطر سیلاب در اهواز هشدار داد.

به گزارش ایسنا، در این پیامک که یک‌شنبه شب و بامداد دوشنبه از سوی مدیریت بحران استانداری خوزستان به تلفن همراه ساکنان برخی مناطق شهر اهواز ارسال شده، آمده است: «شما در بستر سیلابی رودخانه و در معرض خطر می‌باشید.»

همچنین در پیامک دیگری به شهروندان گوشزد شده: «سیلاب ورودی به استان و میزان خروجی سدها کاملاً مدیریت شده می‌باشد ولی از تردد و توقف در مناطق مستعد سیلاب به ویژه حاشیه رودخانه‌ها و جاده‌های ساحلی که در بستر رودخانه‌ها قرار دارند خودداری کنید.»

دانشگاه رامین تا ۲۴ فروردین تعطیل شد

بنا به اعلام روابط عمومی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، به دلیل شرایط فوق العاده استان این دانشگاه تا ۲۴ فروردین تعطیل است.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، در اطلاعیه منتشر شده از سوی روابط عمومی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان آمده است:

“بدین وسیله به اطلاع می‌رساند در پی بارش‌های بی سابقه اخیر و شرایط فوق‌العاده در استان خوزستان، شروع کلاس‌های درس تا ۹۸/۱/۲۴ به تعویق می‌افتد. لذا کلیه کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها، سراهای دانشجویی، سلف سرویس و سرویس‌های ایاب و ذهاب و خدمات دانشجویی تعطیل می‌باشند و دانشجویان عزیز قویاً از مراجعه به دانشگاه خودداری نمایند. بدیهی است سراهای دانشجویی از روز ۹۸/۱/۲۳ پذیرای دانشجویان عزیز می‌باشند.

در صورت تغییر شرایط فوق، از طریق سایت دانشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.”

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها