شروط اتحادیه اروپا برای همکاری با طالبان /چاووش اوغلو: پیام‌های طالبان را تاکنون مثبت می‌دانیم

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه باید با طالبان افغانستان وارد گفتگو شود.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی نشست ویدئویی فوق‌العاده وزرای خارجی این اتحادیه گفت: ما باید با هر مقامی در کابل در تماس باشیم. طالبان جنگ را برده و ما باید آنها گفتگو کنیم.

بورل همچنین خاطرنشان کرد که طالبان می توانند به سرعت قدرت را به دست بگیرند زیرا آنها فضای وحشت را در بین شهروندان ایجاد کردند.

وی در کنفرانس خبری افزود: من نگفته ام که ما طالبان را به رسمیت می شناسیم. من فقط گفتم که ما باید با آنها بر سر همه مسائل و موضوعات مذاکره کنیم تا از دختران و زنان حمایت و حفاظت نماییم.

وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا تنها در صورتی با دولت جدید افغانستان همکاری می‌کند که سازشی صلح آمیز و جامع را ایجاد کرده و به حقوق بنیادی تمامی افغان‌ها از جمله زنان، جوانان و اقلیت‌ها احترام بگذارد.

بورل همچنین توضیح داد که اولویت اصلی برای اتحادیه اروپا تضمین خروج اتباع اتحادیه اروپا و افغان‌هایی است که برای اتحادیه یا کشورهای عضو در ۲۰ سال گذشته کار می‌کردند. ۴۰۰ تبعه افغان و خانواده‌هایشان که برای هیات‌های اتحادیه اروپا در افغانستان کار می‌کردند، می‌خواهند از افغانستان خارج شوند و ما باید شرایطی را برای خروج ایمن آنها از این کشور فراهم کنیم.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از اسپانیا بابت استقبال از افغان‌های خارج شده از افغانستان قدردانی کرد؛ این افغان‌ها تا زمان پذیرفته شدن در سایر کشورهای اتحادیه اروپا در اسپانیا می‌مانند.

وی همچنین از دولت فرانسه هم باید تامین امنیت نظامی در افغانستان و از ایتالیا بابت کمک‌هایش در روند خروج اتباع افغان و سایرین از افغانستان تشکر کرد.

وزرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین توافق کردند که این اتحادیه باید از تحرکات بزرگ مهاجرتی جلوگیری و از ترانزیت و کشورهای همسایه افغانستان حمایت کند.

وزرای کشور اتحادیه اروپا قرار است در نشستی فوق‌العاده که امروز (چهارشنبه) برگزار می شود به بررسی رویکرد این اتحادیه درباره بحران بالقوه مهاجرتی بپردازند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که در اردن به سر می‌برد در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با “ایمن الصفدی” همتای اردنی خود در خصوص تحولات اخیر درافغانستان گفت: به مذاکره و گفت‌وگو با تمام طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان ادامه می‌دهیم.

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه پس از خروج اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این کشور خلا ایجاد شده، خاطرنشان کرد: بدین ترتیب طالبان وارد کابل شده و عملا اداره کشور را به دست گرفتند.

وی با بیان اینکه به مذاکره با تمام طرف‌ها ادامه می‌دهند، اذعان داشت: با مذاکره با تمام طرف‌ها ادامه می‌دهیم حتی طالبان، شخصیت های مهمی مانند عبدالله عبدالله و حامد کرزای هنوز در کابل بوده و در حال آماده‌سازی مذاکره هستند.

چاووش‌اوغلو تاکید کرد: در حال حاضر ابتدا باید کشور آرام شود. باید بگویم ما از پیام‌های ارائه شده توسط طالبان را تاکنون مثبت ارزیابی کرده‌ایم. ترکیه به حمایت از توسعه اقتصادی، ثبات، صلح و آرامش کشور دوست و برادر افغانستان ادامه خواهد داد.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید