تاریخ انتشار : جمعه 12 نوامبر 2021 - 21:25
کد خبر : 86834

شکست اقدام جنجالی منافقین برای بهره برداری از حضور نخست وزیر اسلوونی در نشست مجازی خود

شکست اقدام جنجالی منافقین برای بهره برداری از حضور نخست وزیر اسلوونی در نشست مجازی خود

در حالیکه منافقین در یک برنامه ریزی فشرده و چند ماهه به دنبال بهره برداری از حضور نخست وزیر اسلوونی با توجه به ریاست دوره ای این کشور بر اتحادیه اروپا و با عنوان موضعی اروپایی بودند، اینک با رد موضع نخست وزیر اسلوونی از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عملا تلاش های منافقین

شکست اقدام جنجالی منافقین برای بهره برداری از حضور نخست وزیر اسلوونی در نشست مجازی خود

در حالیکه منافقین در یک برنامه ریزی فشرده و چند ماهه به دنبال بهره برداری از حضور نخست وزیر اسلوونی با توجه به ریاست دوره ای این کشور بر اتحادیه اروپا و با عنوان موضعی اروپایی بودند، اینک با رد موضع نخست وزیر اسلوونی از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عملا تلاش های منافقین با شکست مواجه شد و نخست وزیر اسلوونی حتی به اندازه پولی که از منافقین دریافت کرده بود نتوانست برای منافقین کارساز باشد.

به گزارش ایسنا ،جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در کنفرانس مطبوعاتی مورخ ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰ در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص سخنرانی نخست وزیر اسلوونی در نشست منافقین گفت: من به اسپانیایی به شما پاسخ می دهم تا مطمئن باشم که کلماتم را به خوبی سنجیده ام و باعث سوءتفاهم نمی شوم، روز گذشته، در مسیر بازگشت از کرواسی به بروکسل، این فرصت را پیدا کردم تا تماسی از طرف وزیر [خارجه] ایران [محمد جواد] ظریف داشته باشم. وی از من پرسید که آیا اظهارات نخست وزیر اسلوونی [یانس یانشا]، نشان دهنده موضع رسمی اتحادیه اروپا است؟ این ابهام از آنجا ناشی شده که اسلوونی در حال حاضر عهده دار ریاست دوره ای اتحادیه اروپا – و نه شورای اروپا- است.

من اینطور به او پاسخ دادم که طبیعتا، در ساختار نهادی ما، مواضع نخست وزیر یک کشور، حتی درصورتی که آن کشور عهده دار ریاست دوره ای اتحادیه باشد، مواضع اتحادیه اروپا را نمایندگی نمی کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی، وقتی بحث در سطح سران کشورهاست، «رئیس شورای اروپا»، شارل میشل، از طرف اتحادیه اروپا صحبت می کند، و وقتی بحث در سطح وزراست، «نماینده عالی» ]سیاست خارجی اتحادیه اروپا[  -خدمتگزار شما (جوزپ بورل)- موضع اتحادیه اروپا را نمایندگی  می کند.

ویز افزود: من می توانم بگویم این موضع موضع اتحادیه اروپا است یا نه، و مطمئناً این حرکت نخست وزیر نشان دهنده مواضع اتحادیه اروپا نیست.
اتحادیه اروپا نسبت به ایران موضعی متوازن دارد؛ در بسیاری از اموری که ضروری بداند، فشار سیاسی وارد می کند و در عین جال جایی که ضروری باشد به دنبال همکاری است. به عنوان مثال، ما به دنبال کمک به حل مسئله توافق هسته ای با ایران هستیم. بنابراین، من درباره نظرات نخست وزیر اسلوونی حرفی برای گفتن ندارم. مسئولیت این صحبتها با خود او است، اما او اتحادیه اروپا را نمایندگی نمی کند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها