تاریخ انتشار : یکشنبه 12 دسامبر 2021 - 10:33
کد خبر : 161180

صدراعظمی مرکل تا کی دوام می‌آورد؟

صدراعظمی مرکل تا کی دوام می‌آورد؟

آنگلا مرکل اعلام کرده است که می‌خواهد تا زمان پایان دوره تصدی‌اش در قدرت بماند اما در پشت پرده زمزمه‌هایی برای صدراعظمی “آنه گرت کرامپ – کارنبائر،” شنیده می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، آنگلا مرکل بعد از ۱۴ سال حضور در قدرت به کندی اما با اطمینان در حال خروج از

صدراعظمی مرکل تا کی دوام می‌آورد؟

آنگلا مرکل اعلام کرده است که می‌خواهد تا زمان پایان دوره تصدی‌اش در قدرت بماند اما در پشت پرده زمزمه‌هایی برای صدراعظمی “آنه گرت کرامپ – کارنبائر،” شنیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، آنگلا مرکل بعد از ۱۴ سال حضور در قدرت به کندی اما با اطمینان در حال خروج از این مسیر است. اکنون او از رهبری حزب اتحادیه دموکرات مسیحی استعفا داد و آنه‌ گرت کرامپ‌ کارنبائر ریاست این حزب را بر عهده گرفت.

هنوز مشخص نیست که مرکل آیا دوست دارد که این رهبر جدید حزب را به عنوان صدراعظم آتی آلمان ببیند یا نه. اما رسانه‌های خبری گزارش داده‌اند که این پیش بینی وجود دارد که خروج مرکل قریب‌الوقوع باشد. ممکن است مرکل به طور کل از حضور در کمپین انتخاباتی حزب خودداری کند.

کرامپ کارنبائر که در آلمان به عنوان AKK شناخته می‌شود، اهداف سیاسی منحصر به فردی داشته و می‌خواهد تغییراتی در حزب ایجاد کند. اما به نظر نمی‌رسد که این تغییرات رادیکالی باشند. او مواضع محافظه کارتری نسبت به مرکل در مسائلی مانند مهاجرت، ازدواج همجنسگرایان و یا هماهنگی بیشتر با اتحادیه اروپا اتخاذ می‌کند.

عهده گیری ریاست حزب توسط او از سوی چهره‌های شاخص محافظه کار مورد استقبال قرار گرفت. یکی از این افراد فریدیش مرتز بود که در دوره گذشته برای ریاست حزب اقدام کرد اما موفق نشد. اکنون به نظر می‌رسد مرتز و کرامپ‌کارنبائر می‌توانند در کنار یکدیگر کار کنند و شرایط بهتری برای آنها فراهم شود. کرامپ‌کارنبائر در کنار مرتز برای انتخابات پارلمان اروپا در کمپین انتخاباتی شرکت کرده بود و احتمال دارد اکنون مرتز یکی از گزینه‌ها در کابینه دوره صدراعظمی احتمالی کرامپ کارنبائر باشد.

با این حال مرکل به طور رسمی می‌خواهد تا زمان پایان دوره تصدی‌اش در سال ۲۰۲۱ در قدرت بماند. اما در پشت پرده سناریوهای دیگری نیز مطرح است. به طور سنتی در آلمان، صدراعظم تا زمان پایان دوره‌اش در قدرت مانده و سپس بوندستاگ (پارلمان آلمان) درباره صدراعظم بعدی تصمیم می‌گیرد. در حال حاضر ائتلاف بزرگ دولت مشتکل از حزب اتحاد دموکرات مسیحی، اتحاد سوسیال مسیحی و حزب چپ میانه سوسیال دموکراتها اکثریت پارلمان را در دست دارند و هنوز سوسیال دموکراتها اعلام نکرده‌اند که از کرامپ‌کارنبائر جانشین مرکل حمایت می‌کنند یا نه. آنها می‌خواهند که مرکل به طور کامل استعفا ندهد. همین خودداری سوسیال دموکراتها از حمایت از کرامپ کارنبائر باعث شده است که این ائتلاف در معرض خطر قرار گرفته و آلمان با یک انتخابات زودهنگام مواجه شود.

اما با توجه به میزان محبوبیت احزاب، حزب سوسیال دموکرات چندان تمایلی به برگزاری انتخابات زود هنگام ندارد، از سوی دیگر حزب اتحاد دموکرات مسیحی نیز تمایلی ندارد که در انتخابات زود هنگام شرکت کرده و کرسی بیشتری از دست بدهد.

در این میان کرامپ کارنبائر ممکن است ائتلاف جدیدی تشکیل بدهد. ائتلافی با حزب دموکراتهای آزاد و یا سبزها. این دو حزب بیشتر از دو هفته مذاکرات در باره دولت ائتلافی آینده در روزهای بعد از انتخابات با مرکل داشتند. اما حزب دموکراتهای آزاد از این مذاکرات خارج شد و اکنون بعد از دو سال، سبزها ممکن است با اتحاد دموکرات مسیحی وارد مذاکره شوند. میزان محبوبیت این حزب دوستدار محیط زیست در حال افزایش است و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این حزب می‌تواند ۲۰ درصد آرا را به دست آورد. اما به نظر می‌رسد سبزها متمایل به برگزاری انتخابات جدید هستند.

در واقع سوسیال دموکراتها تعیین خواهند کرد که مرکل تا چه زمانی در قدرت باشد. کنفرانس سالانه حزب در ماه دسامبر برگزار می‌شود.

یکی از مسائل تأثیرگذار بر نظر حزب سوسیال دموکراتها انتخابات پارلمانی اروپا در ۲۶ ماه مه است. همچنین انتخابات محلی ایالت برمن در همان روز برگزار می‌شود. قرار است ۹ انتخابات محلی مجلس، شهرداری و شورا نیز در آلمان برگزار شود و در ماه سپتامبر نیز انتخابات در برادنبورگ و زاکسونی برگزار می‌شود. حزب سوسیال دموکراتها در این انتخابات باید مبارزه کند و به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند.

اگر سوسیال دموکراتها بتواند حمایت لازم را به دست آورد، ممکن است به خروج از ائتلاف بزرگ رأی بدهند و این حزب در جبهه اپوزیسیون قرار گیرد. این مسئله می‌تواند به پایان صدراعظمی مرکل منجر شود. البته او ممکن است این ائتلاف را با سبزها یا دموکراتهای آزاد ادامه دهد و یا ممکن است اتفاق جدیدتری بیفتد.

با این حال به نظر می‌رسد کرامپ کارنبائر به طور بالقوه می‌تواند جانشین مرکل بعد از سال ۲۰۲۰ باشد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها