تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 23:21
کد خبر : 26239

ضرورت مشارکت سازمان محیط زیست و جهادکشاورزی در توسعه دانش آمار فضایی

ضرورت مشارکت سازمان محیط زیست و جهادکشاورزی در توسعه دانش آمار فضایی

رییس انجمن آمار ایران توسعه دانش آمار فضایی در کشور را مربوط به ۲۰ سال قبل دانست و گفت: کشاورزی، زمین‌شناسی، خاک‌شناسی، محیط زیست، زلزله شناسی و هواشناسی تنها بخشی از این کاربردها است و خوشبختانه امروزه شاهد کاربردهای بیشتر این دانش در حوزه‌ها و گرایش‌های مختلف هستیم.  دکتر عبدالرحمان راسخ در چهارمین سمینار آمار

ضرورت مشارکت سازمان محیط زیست و جهادکشاورزی در توسعه دانش آمار فضایی

رییس انجمن آمار ایران توسعه دانش آمار فضایی در کشور را مربوط به ۲۰ سال قبل دانست و گفت: کشاورزی، زمین‌شناسی، خاک‌شناسی، محیط زیست، زلزله شناسی و هواشناسی تنها بخشی از این کاربردها است و خوشبختانه امروزه شاهد کاربردهای بیشتر این دانش در حوزه‌ها و گرایش‌های مختلف هستیم.

 دکتر عبدالرحمان راسخ در چهارمین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن که صبح امروز آغاز به کار کرد، با اشاره به روز آمار و برنامه‌ریزی ابراز امیدواری کرد که در این روز اهداف جامعه آماری محقق شود.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره این سمینار، اظهار کرد: آمار فضایی یکی از گرایش‌های مهم آماری است که تمرکز آن بر روی داده‌های فضایی با رویکردهای مکانی است و با چنین رویکردی می‌توان با مجموعه‌ای از روش‌هایی که سال‌های دور و نزدیک مطرح شده است، از این علم در حوزه‌های مختلف بهره برد.

راسخ، روش‌های توصیفی و تحلیلی را از روش‌های مورد استفاده در آمار فضایی نام برد و گفت: موضوع آمار فضایی از بیش از ۲۰ سال قبل در ایران به موازات پیشرفت‌های سایر کشورها آغاز شد و در حال حاضر شاهدیم که تعدادی از محققان این حوزه با فراگیری این دانش در مراکز علمی و دانشگاهی و پژوهشی مشغول به فعالیت شدند.

رییس انجمن آمار با تاکید بر اینکه امروزه کاربردهای این علم بسیار توسعه یافته است، یادآور شد: کشاورزی، زمین شناسی، خاک شناسی، محیط زیست، زلزله شناسی و هواشناسی تنها بخشی از این کاربردها است و خوشبختانه امروزه شاهد کاربردهای بیشتر این دانش در حوزه‌ها و گرایش‌های مختلف هستیم.

راسخ، برگزاری این سمینار را به همراه دانشگاه تربیت مدرس دانست و خاطر نشان کرد: این نشست از جمله سمینارهای پایدار و موفقی است که با برنامه ریزی منظم در حال برگزاری است.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه در چهارمین  دوره این سمینار، میزبانی آن از سوی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به عنوان یکی از مراکز علمی و تحقیقاتی غیر دانشگاهی است.

راسخ ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده مؤسسات و نهادهای وابسته به دانش آمار فضایی از جمله سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی در برگزاری این سمینار مشارکت بیشتری داشته باشند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها