ضرورت کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز طبیعی در ادارات

 مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان گفت: براساس قانون ادارات و ارگان‌های دولتی مکلفند در سال جاری با راهکارهای عملی ۱۰ درصد از مصرف گاز طبیعی را کاهش دهند.

احمد فعله‌گری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اهمیت رعایت مصرف بهینه گاز طبیعی در سازمان‌ها با بیان این مطلب، گفت: اهمیت رعایت مصرف بهینه گاز طبیعی در سازمان‌ها در آستانه شروع فصل سرما و افزایش روند مصرف گاز طبیعی دارای اهمیت فراوانی بوده و با شروع پیک مصرف انرژی به خصوص گاز طبیعی از آبان ماه، رعایت مصرف بهینه انرژی به عنوان یک ضرورت اساسی مطرح است و رعایت الگوی مصرف بهینه گاز طبیعی در ادارات دولتی و مراکز صنعتی از نان شب واجب‌تر است.

وی ادامه داد: براساس ماده ۴۳ قانون بودجه سال ۹۹، ادارات و ارگان‌های دولتی مکلفند در سال جاری با راهکارهای عملی ۱۰ درصد از مصرف گاز طبیعی را کاهش دهند و برای رصد این مصوبه، شرکت گاز استان کردستان گروه پایش انرژی را تشکیل داده است.

فعله گری در مورد آمادگی تاسیسات و نیروهای شرکت گاز استان کردستان عنوان کرد: تمهیدات لازم برای توزیع عادلانه گاز طبیعی اندیشده شده و امکانات و تاسیسات این شرکت برای خدمت رسانی در قصل سرما از آمادگی کامل برخوردارند و به همین مناسبت ظرفیت ایستگاه تقلیل فشار شهرستان دیواندره ارتقاء یافته و عملیات اجرایی ارتقای ظرفیت ایستگاه های تقلیل فشار شهرستان های سقز و ریخلان مریوان در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه سخنانش گفت: در بخش مصوبه شورای اقتصاد برای گازرسانی به واحدهای صنعتی تاکنون  یک هزار و ۶۰۸ واحد شناسایی شده که تا پایان شهریور ماه سال جاری ۸۱۸ واحد تولیدی و صنعتی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده که با توجه به مصرف سالانه ۵۲ میلیون لیتر سوخت مایع در بخش صنعت، با گازرسانی به این تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی، کاهش مصرف سالانه ۴۳ میلیون لیتر سوخت مایع را شاهد خواهیم بود.

فعله گری در ادامه جلسه، راهکار مفید و موثر در صرفه جویی در منابع انرژی به خصوص گازطبیعی را ارتقاء سیستم‌های گرمایشی دانست و بیان کرد: وظیفه کارگروه مصرف بهینه انرژی در این برهه زمانی، بسیار حساس بوده و با تعریف اقدامات اصلاحی و بروزرسانی تاسیسات و تجهیزات گرمایشی ادارات و منازل مسکونی می‌توان گام بسیار بلندی در راستای تحقق اهداف استراتژیک کارگروه مصرف انرژی در جهت هدر رفت گاز طبیعی برداشت و با این اقدامات به سر مقصد نهایی که همان صرفه جویی است، دست یافت.

شرکت استان کردستان جزء دستگاه‌های اجرایی بسیار فعال است

در ادامه این جلسه، شهرام ملکی معاون امور عمرانی استانداری کردستان و رئیس کارگروه بهینه سازی مصرف انرژی ضمن تشکر از گسترش شبکه‌های گازرسانی در سطح استان کردستان اظهار کرد: شرکت استان کردستان جزء دستگاه‌های اجرایی بسیار فعال است که از تمام ظرفیت‌های قانونی موجود برای ارائه خدمات استفاده می‌کند .

معاون امور عمرانی استانداری این گونه سخنان خود را ادامه داد: تحت پوشش قراردادن ۱۰۰ درصد جمعیت شهری در ۳۲ شهر  و حدود ۹۷ درصد جمعیت روستایی در یک هزار و ۴۲۵ روستای تحت پوشش گاز طبیعی در استان کردستان که از وضعیت جغرافیایی بسیار ویژه‌ای برخوردار است، کار ساده‌ای نیست و لوله گذاری در زمین‌های سنگی و عبور از مسیرهای دشوار که کمتر در نقاط دیگر ایران مشاهده می‌شود علاوه بر سختی و صعب العبور بودن فقط در تخصص کارکنان و عوامل اجرایی شرکت گاز استان کردستان است که جزء تحسین و تشکر از این همه زحمات، کار دیگری نمی‌توان انجام داد.

وی یادآور شد: برای استاندارد نمودن مصرف انرژی باید تجهیزات و امکانات ادارات دولتی، صنایع و منازل مسکونی به‌روزرسانی شده و مطابق با اصول و دستورالعمل‌های ایزو ۵۰۰۰۱ باشد.

ملکی در ادامه سخنانش به اهمیت صرفه‌جویی در منابع انرژی اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش تعداد مشترکین در بخش‌های مختلف مسکونی، صنعتی و تجاری و عدم دسترسی به سایر سوخت‌ها و پیش‌بینی میزان افزایش گاز طبیعی  در سال جاری همه مکلف به استفاده از منابع انرژی هستیم و ادارات دولتی موظفند مواردی که از طریق  کمیته بهینه سازی مصرف انرژی ابلاغ می‌شود پیگیری کرده و صرفه جویی لازم محقق شود.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید