تاریخ انتشار : شنبه 11 دسامبر 2021 - 14:53
کد خبر : 158648

عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی عامل ازکارافتادگی ۲۰ درصد بازنشستگان

عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی عامل ازکارافتادگی ۲۰ درصد بازنشستگان

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: از مجموع مستمری بگیران این سازمان که بیش از ۷۰ درصد از بازنشستگان کل کشور را تحت پوشش دارد، تقریبا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به دلیل عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی کار افتاده شده اند که منجر به ایجاد تعهدات مستمری و

عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی عامل ازکارافتادگی ۲۰ درصد بازنشستگان

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: از مجموع مستمری بگیران این سازمان که بیش از ۷۰ درصد از بازنشستگان کل کشور را تحت پوشش دارد، تقریبا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به دلیل عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی کار افتاده شده اند که منجر به ایجاد تعهدات مستمری و هزینه های پایدار برای سازمان تامین اجتماعی شده است.

به گزارش ایسنا، علی جهانی در نشست با قائم مقام شبکه سلامت با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در قالب هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و هیات نظارت اداره می شود، گفت: این سازمان بزرگترین سازمان بیمه گر اجتماعی کشور است که منابع و مصارفش بر اساس اصول بیمه ای  تامین می شود.

وی به مخاطبان مستقیم ۴۵ میلیون نفری تأمین‌اجتماعی اشاره کرد و گفت: مخاطبان این سازمان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند از شبکه های پربیننده‌ رسانه ‌های کشور انتظار دارند اخبار و خدمات ارائه شده توسط این سازمان را به موقع، صحیح و باکیفیت در اختیارشان قرار  دهند.

وی با بیان اینکه انتشار اقدامات تامین اجتماعی برای شرکای این سازمان نیز بسیار حائز اهمیت است، اظهارکرد: سازمان تامین اجتماعی در  شرایط فعلی حدود ۳.۵ میلیون نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی را پوشش می دهد که با احتساب افراد خانواده آنها بیش از ۷ میلیون نفر را در بر می گیرد.

جهانی با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی یک مؤسسه عمومی غیردولتی با نظام اداری و مالی مستقلی است، اذعان کرد: با توجه به ماهیت کار اداره فرهنگی و اجتماعی این اداره در حال تدوین یک نظام نامه فرهنگی و اجتماعی است که تمام ابعاد اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، ارتباطی، اجتماعی، تصویری و شنیداری را در چند ایستگاه کاری مهم در بر گیرد.

وی با بیان اینکه نظام سلامت پایدار تأثیر قابل توجهی بر تقویت و افزایش بهره وری در سازمان های بیمه گر دارد، خاطر نشان کرد: باید از ابزارهای رسانه ای برای تهیه و تولید برنامه های اسـتاندارد و اثـر بخش در جهت ارتقاء سطح آگاهی و سواد رسانه‌ای مردم و مخاطبین به عنوان یکی از کارآمدترین راهبردهای پیشگیری استفاده کرد.

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اشاره به مقوله حوادث ناشی از کار که منجر به خسارات های  جدی به فرد و سازمان می شود، یاد آور شد: از مجموع مستمری بگیران این سازمان که بیش از ۷۰ درصد از بازنشستگان کل کشور را تحت پوشش دارد، تقریبا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به دلیل عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی کار افتاده شده اند که منجر به ایجاد تعهدات مستمری و هزینه های پایدار برای سازمان تامین اجتماعی شده است.

وی به ارتقاء سطح سلامت در راستای اهداف پیشگیرانه و توسعه ای که از جمله اولویت های برنامه های سازمان تامین اجتماعی است اشاره کرد و گفت: می توان در حوزه کارفرمایان، بازنشستگان و بیمه شدگان که قالبهای متفاوت و متعددی دارند بنا به نیاز اطلاعاتی، فردی و اجتماعی برنامه هایی را تهیه و تولید و از ظرفیتهای متفاوت و متعدد شبکه سلامت در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی استفاده کرد.

در ادامه علی شاه حسینی معاون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه توسعه آموزش و ترویج سلامت میان سالمندان در بخش کنترل و پیشگیری از بیماری با ارائه خدمات آموزشی در سطح جامعه امری ضروری است افزود: رسانه های گروهی در بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی های مردم در یافتن خدمات بهداشتی مؤثر و مناسب و استفاده از آنها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

وی به دوره های آموزشی طرح ارتقاء سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران اشاره کرد و یاد آور شد: معاونت فرهنگی و اجتماعی در راستای تحقق راهبردهای کلان سازمان برنامه ریزی لازم را با هدف افزایش سطح آگاهی و دانش در حوزه خود مراقبتی بهداشت و سلامت مخاطبین به ویژه بازنشستگان را تدوین و اجرا کرده است.

وی با بیان اینکه برگزاری نشست های آموزشی در جهت ارتقاء سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از سال ۹۶ به صورت پایلوت در استان های قزوین، البرز و سیستان و بلوچستان آغاز شد، گفت: تاکنون بالای ۳۰۰ دوره آموزشی به بیش از ۴ هزار نفر در سراسر کشور ارائه شده است که این طرح در سال جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم پیشگیری از تجمعات و رعایت پروتکل های بهداشتی با توجه موجود بودن خطر سرایت بیماری برای قشر سالمند و بازنشسته میسر نشد.

شاه حسینی به طرح نسیم سلامت در قالب ورزش های همگانی و برگزاری المپیاد بازنشستگان تحت پوشش این سازمان اشاره کرد و گفت: این طرح از سال ۹۴ در ۶ رشته ورزشی در بخش بانوان و آقایان در سطح کشور با هدف ترویج نشاط و گسترش ورزش به منظور ایجاد سلامتی، آماده نگه داشتن توان جسمانی و افزایش روحیه، حذف بی تحرکی و پیشگیری از بیماری و ایجاد پویایی در سطح کشور به جزء امسال به دلیل شیوع (بیماری کرونا) عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه این سازمان در بخش آموزش از اساتید برجسته و حاذق در حوزه سالمندی استفاده کرده است، گفت: حمایت رسانه ها، به عنوان یک استراتژی ارتقای سلامت می تواند در زمینه ارایه اطلاعات و آگاهی در مورد سلامت به جامعه، به ویژه در زمینه های ارتقای سلامت، پیشگیری، آموزش نقش مهم و سازنده ای را ایفا نماید.

در ادامه این نشست، دکتر علیرضا بهفر قائم مقام شبکه سلامت سیما ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه تهیه و تولید برنامه هایی با موضوعات آموزش و پیشگیری از طریق برنامه های مختلف و انعکاس آن در جهت افزایش سطح سلامت جامعه خاطر نشان کرد: این شبکه از برنامه هایی که قادر باشد از ظرفیت علاقه مندان به کمک در سلامت جامعه استفاده کند استقبال می کند.

وی بر لزوم تعامل بیشتر سازمان تامین اجتماعی با رسانه ملی تاکید کرد و گفت: مولفه‌های سلامت موضوع بسیار مهمی‌ در جامعه  است که در این راستا شبکه سلامت سیما توانسته در تولید برنامه‌ها با موضوعات سلامت و درمان گام‌های بلندی بردارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی بهفر به زیر ساخت‌های خوبی که در شبکه سلامت سیما نهادینه شده اشاره کرد و افزود: می توان از ابزارهای بسیاری برای برقراری ارتباط موثر و رساندن اطلاعات به بیننده چون تولیدات فیلم، اینفوگرافی، موشن گرافی و غیره برای تولید محتوا نیز استفاده کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها