تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 22:04
کد خبر : 27728

علی‌نژاد: برابری پاداش المپیک ناشنوایان با المپیکی‌ها دور از عدالت است

علی‌نژاد: برابری پاداش المپیک ناشنوایان با المپیکی‌ها دور از عدالت است

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در حاشیه دیدار فینال تیم فوتبال ناشنوایان ایران برابر عراق گفت: اگر تایید صلاحیت کاندیداهای ۳ فدراسیون اسکیت، ژیمناستیک و تیراندازی تا قبل از تیرماه به ما ابلاغ شود، انتخابات این ۳ فدراسیون برگزار خواهد شد در غیر این صورت مجبوریم انتخابات را به تعویق بیندازیم.

علی‌نژاد: برابری پاداش المپیک ناشنوایان با المپیکی‌ها دور از عدالت است

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در حاشیه دیدار فینال تیم فوتبال ناشنوایان ایران برابر عراق گفت: اگر تایید صلاحیت کاندیداهای ۳ فدراسیون اسکیت، ژیمناستیک و تیراندازی تا قبل از تیرماه به ما ابلاغ شود، انتخابات این ۳ فدراسیون برگزار خواهد شد در غیر این صورت مجبوریم انتخابات را به تعویق بیندازیم.

به گزارش ایسنا، مهدی علی نژاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت ورزش تشویق فدراسیون‌های ملی ما برای گرفتن میزبانی‌های بین‌المللی است. این رویدادها اگر رسمی و رویداد قاره‌ای و جهانی باشد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی گفت: فدراسیون ناشنوایان پس از اینکه مالزی به دلیل شرایط کرونایی میزبانی را قبول نکرد، فدراسیون آسیایی با ما رایزنی کردند و ما هم پذیرفتیم که شرایط را برای میزبانی فراهم کنیم. ما هم با مسئولان مربوطه در منطقه آزاد کیش صحبت کردیم که البته میزبانی خوبی بود و ورزشکاران کشورمان توانستند به نتایج خوبی دست پیدا کنند که هم به المپیک ناشنوایان صعود کردیم و هم در فینال حضور پیدا کنیم.

علی نژاد همچنین درباره بحث پاداش ورزشکاران ناشنوا و اینکه آیا پاداش آنها با ورزشکاران المپیکی یکسان است، خاطرنشان کرد: روشن است که سطح المپیک ناشنوایان با المپیک یکسان نیست. اگر بخواهیم مانند المپیک پرداختی داشته باشیم، از عدالت خارج است و به این شکل نخواهد بود. مساوات، به منظور عدالت نیست و این نکته مهمی است که به آن توجه نمی‌شود. جمع بندی ما در آخرین آیین نامه، قرار بر این است که میزان پاداش آنها از ۲۰ درصد المپیکی به ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد، یعنی سه برابر شد. اگر به المپیک صعود کنند، ۶۰ درصد پاداش می‌گیرند و در المپیک هم به مقامی دست پیدا کنند، ۶۰ درصد افراد سالم پاداش می‌گیرند.

وی در واکنش به این موضوع که صحبت‌های او برخلاف محمدمهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزش مجلس است، افزود: من نقطه نظرات خودم را می‌گویم و همانطور که گفتم، مساوات لزوماً عدالت نیست.

علی نژاد در پاسخ به این پرسش که دوره ریاست زهرا اینچه‌درگاهی در فدراسیون ژیمناستیک به اتمام رسیده و همانطور که وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد دیگر قرار نیست فدراسیون‌ها با سرپرست اداره شوند و انتخابات باید به سرعت برگزار شود، خاطرنشان کرد: بعد از ۱۵-۱۶ سال برای اولین بار هیچ فدراسیونی با سرپرست اداره نمی‌شود. پس از برگزاری انتخابات ورزش‌های زورخانه‌ای که روز گذشته برگزار و باران چشمه به عنوان رئیس انتخاب شد، اولین روزی را پشت سر می‌گذاریم که ورزش کشور بدون سرپرست اداره می‌شود و این اتفاق مهمی است. برای سه انتخابات تیرماه نیز ما ۷۵ روز پیش از اتمام دوره چهار ساله روسای فدراسیونها ثبت نام را آغاز کردیم، جلسات مربوط به تطبیق انجام شد و  اسامی نامزدها برای تأیید صلاحیت‌ها به مراجع ذی صلاح ارسال شده است، به محض رسیدن اسامی تأیید شده، ما انتخابات را برگزار می‌کنیم و این در اختیار ما نیست. نهادهای مربوطه باید پاسخ بدهند، هر چند سیاست ما برگزاری انتخابات سه فدراسیون باقیمانده تا پایان تیرماه است، مگر اینکه اسامی تأیید صلاحیت‌ها تا آن موقع نیاید و ما مجبور به تأخیر انداختن انتخابات  اسکیت، ژیمناستیک و تیراندازی شویم.

وی پیرامون این پرسش که در مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای یکی از کاندیداها اعتقاد داشت،‌ مهندسی صورت گرفته، گفت:  احمدی دیروز درباره این موضوع صحبت کرده است. این فدراسیون زیرمجموعه من نیست که بخواهم دخالتی در آن داشته باشم. این رشته زیرمجموعه ورزش همگانی است.

معاون وزیر ورزش همچنین درباره وضعیت تیم ملی فوتبال ایران و دیدار حساس این تیم برابر عراق خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج بدی که در دور رفت گرفته بودیم کار بچه‌ها خیلی سخت بود. بعد از کرونا و میزبانی متمرکز در بحرین، کار سخت‌تر شد ولی با تلاشی  که بچه‌ها انجام دادند و شارژ روحی خوبی که توسط دولت، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال قبل از مسابقات انجام شد، نتایج خوبی گرفته‌ایم و امیدوارم در دو بازی آینده به نتایج خوبی دست پیدا کنین.

علی نژاد تصریح کرد:  فردا بازی با کامبوج بازی سختی برای ما نیست و تیم قابل توجه‌ای نیست ولی بازی عراق همیشه برای ما سخت بوده و ما حریفان سنتی برای هم هستیم. اگر بچه‌ها بازی‌ که با بحرین انجام دادند را با عراق هم انجان دهند، فکر می‌کنم این تیم را هم می‌توانیم شکست دهیم و این تیم نمی‌تواند برابر ما قد علم کند. واقعاً بازیکنان ما از تیم‌های دیگر گروه شرایط بهتری دارند و امیدواریم بتوانند از این مرحله عبور کنند.

علی‌نژاد درباره آشفتگی باشگاه استقلال گفت: مشکل امضاها حل شد و آصفی در دو روز گذشته چک‌هایی را امضا کرده‌اند.

وی درباره اینکه پیشکسوتان استقلال در روزها اخیر اسم او را عنوان می‌کنند و می‌گویند مددی تحت حمایت او است، خاطرنشان کرد: صحبت‌های کلی را قبول ندارم ولی درباره پیشکسوتان باید بگویم استقلال یک باشگاه قدیمی است و اگر به گذشته برگردیم این تیم بیش از 800- 700 نفر پیشکسوت دارد و ممکن است 20-10 نفر از آنها نظراتی داشته باشند ولی این به معنای جمع نظرات پیشکسوتان استقلال نیست،  این اشتباه است که اگر اینگونه فکر کنیم. اینکه اسم بنده را می‌آورند نمی‌دانم دلیلش چیست. وزارت ورزش بحث نظارتی و حمایتی خود را در چارچوب قانون دارد.

معاون وزیر ورزش خاطرنشان کرد: می‌دانید طبق قانون نمی‌توانیم هیچ کمک مادی را به باشگاه‌ها داشته باشیم، چون کمک به ورزش حرفه‌ای ممنوع است ولی همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا با محدودیتی که وجود دارد مشکلات را برطرف کنیم. این باشگاه‌ها دولتی هستند ولی دولت نمی‌تواند به آنها کمک کند و این به نظر من یک تناقض است. برخی مواقع آدم حس می‌کند جریاناتی پشت موضوع است که می‌خواهد با فضاهای رسانه‌ای و کانال‌های هواداری،‌ موضوعات خاصی را برای بعضی‌ها به وجود بیاورد که ماهم زیر بار این حرف‌ها نمی‌رویم. من هم معاون وزارتخانه هستم و طبق وظایفم عمل می‌کنم، اینطور نیست که ما در این دو باشگاه منافعی داریم.

علی نژاد گفت: وظایف سازمانی داریم و طبق این وظیفه در راستای آن اقداماتی را انجام می‌دهیم. به هر حال افرادی غیر مسئول هستند و حرف‌هایی می‌زنند و نظرات خود را ارائه می‌دهند. بالاخره کشور ما کشور آزادی است ولی فرصت این را نداریم که هرکسی حرفی زد بخواهیم جوابش را بدهیم و یا از طریق مبانی قانونی پیگیری کنیم. مطالب زیادی گفته می‌شود ولی ما کار خودمان را ادامه می‌دهیم و آن چیزی که فکر می‌کنیم درست است را انجام می‌دهیم.

وی پیرامون این که وزارت ورزش و جوانان به باشگاه پرسپولیس دستور تمدید قرارداد با شرکت آتیه داده پرداز را داده است، افزود: خیر، ما به هیچ وجه در مورد استقلال و پرسپولیس بحث‌های این چنینی نمی‌کنیم. هیچ توصیه‌ای برای تدام یا عدم تداوم قراردادهای باشگاه نداشتیم. هزینه دو باشگاه به هر دلیلی اضافه می‌شود و منابع مالی محدود است. ساز و کارها دولتی است و اینها خودشان مشکل‌زا می‌شوند. علت اینکه می‌گوییم این دو باشگاه خصوصی شوند، برای همین مشکلات موجود است. وقتی بخش خصوصی وارد شود، از این قید و بند حوزه دولتی خارج می‌شود. دولتی بودن این دو باشگاه زمانی به کارشان می‌آمد که ما بتوانیم به آنها کمک کنیم، اما اکنون که دولت نمی‌تواند کمک کند، دولتی بودن‌شان خاصیتی ندارد.

علی نژاد درباره اینکه گفته می‌شود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در دولت تدبیر و امید خصوصی می‌شوند، اما هنوز این اتفاق رخ نداده، گفت: می‌بینم که برخی می‌گویند امکان خصوصی شدن این دو باشگاه وجود ندارد و این حرف آنهایی است که خودشان می‌دانند در گذشته با استقلال و پرسپولیس چه کردند و کاری که آنها انجام دادند، باعث می‌شود این دو باشگاه امکان خصوصی‌سازی نداشته باشند. با این حال، در یک سال و نیم اخیر، اتفاقات خوبی رخ داد و زحماتی که این دوستان کشیدند، جبران شده است! مشکلات حل شده و موضوع شفاف شده است و وقتی یک سال و نیم پیش و در بودجه سال 98 بحث خصوصی شدن این دو باشگاه دیده شده بود، شرایط امکان پذیر نبود.

علی‌نژاد افزود: اقدامات خیلی زیادی در افزایش سرمایه دو باشگاه و ثبت برند آنها صورت گرفت، همچنین در شفاف‌سازی و درآمدزایی آنها نیز اقدامات لازم صورت گرفت. همه اینها باعث شد شرایط خصوصی سازی شدن فراهم شود. کار بسیار دشوار، سخت و به زعم برخی نشدنی بود. اکنون شرایط و امکان خصوصی شدن دو باشگاه وجود دارد و در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته است و از حوزه ما خارج شده و در حوزه وزارت اقتصاد است که از طریق فرابورس خصوصی شود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در پایان درباره اینکه محمدمهدی فروردین اعلام کرده ورزشگاه درفشی‌فر از اموال باشگاه پرسپولیس معارض دارد، گفت: معارض ندارد، معارض داشته است. اینکه می‌گویم کارهای سختی انجام شده، همین بحث‌هاست. درفشی‌فر سال‌ها معارض داشت. وقتی می‌خواهیم سندی را به نام باشگاه بزنیم تا سرمایه‌ای شود و معارض دارد، انجام این کار سخت است و ما با کمک قوه قضایی این کار را انجام دادیم. از کیان دولت، کیان عمومی و بودجه دولتی و مالکیت عمومی دفاع شد و قوه قضایی کمک کرد. با رفع معارضین سند تک برگ صادر شد، وگرنه ثبت زیر بار این مسئله نمی‌رفت. احتمالاً  فروردین مطالبی که می‌گوید برای اسناد گذشته است و به این موضوعات جدید اشراف نداشته است.

علی‌نژاد درباره زمان اضافه شدن عضو جدید به هیئت مدیره باشگاه استقلال گفت: فرآیند آن در حال طی شدن است و دو سه نفر را به مراجع ذی صلاح اعلام کردیم که استعلام‌ها بیاید و پس از آمدن استعلام‌ها کارها انجام می‌شود و برای پرسپولیس هم این اقدام را انجام دادیم. برای هیئت مدیره باشگاه استقلال دو نفر اضافه خواهند شد و به همین دلیل بیش از یک نفر را معرفی کردیم.

وی درباره اعتراض‌ فرهاد مجیدی به وضعیت استقلال و اینکه گویا قرار بوده جلسه‌ای با مدیران وزارت ورزش و جوانان داشته باشد، خاطرنشان کرد: قطعاً قرار نیست با ما جلسه‌ای باشد و موضوعات داخلی باشگاه استقلال است. این باشگاه مدیرعامل و هیئت مدیره دارد و مربی هم در چارچوب وظایف خودش، کارهایش را انجام می‌دهد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره اینکه پس با این شرایط وزارت ورزش از عملکرد احمد مددی رضایت دارد، تصریح کرد: طبیعتاً رضایتمندی وجود دارد که او ادامه کار می‌دهد. سوءتفاهماتی با هیئت مدیره بود که جلسه‌ای در این خصوص داشتیم و هفته آینده هم هیئت مدیره با مدیرعامل باشگاه جلسه داشت. درباره سؤتفاهمات هم ما ۷ ساعتی جلسه داشتیم که اگر بخواهم درباره آنها صحبت کنم، از حوصله خارج است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها