تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اکتبر 2021 - 21:35
کد خبر : 19738

فضای دانشگاه فردوسی به انسان انگیزه و اراده می‌دهد

فضای دانشگاه فردوسی به انسان انگیزه و اراده می‌دهد

 رئیس دانشگاه فردوسی گفت: فضا و پردیس دانشگاه فردوسی به گونه‌ای است که با ورود به این مجموعه انسان را بسیار با اراده می‌کند و فضا به نوعی ترسیم شده که هنگام ورود، انگیزه‌مندی دانشجویان برای کسب علم بیشتر می‌شود اما طی این ۲ سال از حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه محروم بودیم. دکتر محمد

فضای دانشگاه فردوسی به انسان انگیزه و اراده می‌دهد

 رئیس دانشگاه فردوسی گفت: فضا و پردیس دانشگاه فردوسی به گونه‌ای است که با ورود به این مجموعه انسان را بسیار با اراده می‌کند و فضا به نوعی ترسیم شده که هنگام ورود، انگیزه‌مندی دانشجویان برای کسب علم بیشتر می‌شود اما طی این ۲ سال از حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه محروم بودیم.

دکتر محمد کافی امروز، سوم آبان ماه، در آیین ورودی نودانشجویان دانشگاه فردوسی ۱۴۰۰ که در  تالار رودکی کانون‌های فرهنگی و هنری این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک به ۲ سال اخیر که با ویروس کرونا مواجه شدیم، دانشگاه آن صفا و رونق گذشته را ندارد. امیدواریم شرایط روز به روز بهتر شود و به نحوی رقم بخورد که بتوانیم حضور فیزیکی دانشجویان را در دانشگاه فردوسی مشهد شاهد باشیم.

وی افزود: دانشجو در دانشگاه فردوسی مشهد در کنار کسب دانش، جامعه‌پذیری را فرا می‌گیرد. او می‌آموزد چگونه در یک تیم کار کند و روابط اداری خود را تنظیم می‌کند. دانشجو تجربه می‌کند که انسانیت و کمک به هم نوع چه لذتی دارد. این آموزش‌ها در فضای مجازی ایجاد نمی‌شود و انتقال آن کار دشواری است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد بزرگترین مرکز علمی شرق ایران در دایره‌ای به قطر ۱۰۰۰ کیلومتر است که مرکز علمی با این اعتبار وجود ندارد. مرکز علمی که به برکت حضور دانشجویان توانمند، استادان بسیار نخبه و فرهیخته، کارکنان و کارشناسان فضایی ایجاد کرده که در عرصه‌های مختلف افتخارآفرینی کرده است. در حوزه دانشجویی افتخارات دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه‌های مختلف بسیار چشمگیر است.

وی اضافه کرد: در حوزه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز دانشگاه فردوسی مشهد زبان‌زد است و در جشنواره‌های مختلف مانند حرکت، رویش و… که شما در دوران تحصیل بیشتر با آن آشنا خواهید شد، از مسابقات مختلف تا برنامه‌های قرآنی، فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بسیار فعال و پرانرژی ظاهر شدند و صاحب رتبه و مقام هستند.

کافی خاطرنشان کرد: انجمن‌های علمی دانشجویان هم از لحاظ کمیت و کیفیت در سطح دانشگاه‌های کشور سرآمدند و در عرصه ورزش، تنها دانشگاهی هستیم که جام قهرمانی المپیاد ورزشی دانشجویان کشور را که مهم‌ترین رویداد ورزشی است، از تهران به مشهد آوردیم. اکنون این افتخارات به شما به ارث رسیده و نباید تنها در کلاس درس، آزمایشگاه و کارگاه محصور کنیم بلکه باید در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و کلیه فعالیت‌های داوطلبانه‌ای که در دانشگاه است، ورود کنید تا در همه آن‌ها فعال باشید.

وی تصریح کرد: به گواه افرادی که از ظرفیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد دیدن کرده‌اند، زیرساخت‌هایی که در عرصه‌های مختلف به ویژه ورزشی در این دانشگاه وجود دارد، بی‌نظیر است و دانشگاهی وجود ندارد که لیست کاملی از تمام ورزش‌ها را داشته باشد. شاید جالب باشد که ما در پردیس، اسب‌سواری و مجموعه‌ای از ورزش‌ها را داریم. همچنین بهترین زمین‌های ورزشی، آبی و نیز چهار زمین چمن فوتبال وجود دارد. بنابراین ظرفیت‌هایی در این دانشگاه وجود دارد که در کمتر دانشگاهی دیده می‌شود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: در این دانشگاه کانون‌ها و هیات‌های مختلفی وجود دارد که این ظرفیت را پوشش می‌دهند و زمینه این‌گونه فعالیت‌ها را فراهم می‌کنند اما آنچه که رسالت مهم و اصلی شماست، درس خواندن و تجهیز شدن به علم است. منتهی امروز تفاوتی که با گذشته دارد، تنها دانش و حقایق فراگرفتن علمی نسبت به گذشته راحت‌تر شده و آنچه که کار را سخت می‌کند، این است که در رقابت فشرده‌ای که در سطح ملی و بین‌المللی وجود دارد، به قدری توانمند شوید که بتوانید در این رقابت فشرده موفق باشید تا مهارت اشتغال‌زایی و کارآفرینی را یاد بگیرید.

وی اضافه کرد: بنابراین این موارد اولویت‌هایی است که دانشگاه به صورت جدی به آن‌ می‌پردازد. امروز در دانشگاه پارک علم و فناوری و مراکز مختلف رشد فعال شده و دانشجویان و دانش‌آموختگان به موازات تحصیل و پس از تحصیل می‌توانند شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان را تشکیل دهند و دانشگاه هم به آنان کمک می‌کند در بازار رقابت موفق شوند. آنچه که ما به عنوان مدیران دانشگاه به دنبال آن هستیم، این است که دانش‌آموخته دانشگاه فردوسی در رقابت جهانی و ملی آن قدر ظرفیت داشته باشد که بتواند راحت شغل داشته باشد. تاکنون چنین وضعیتی بوده و دانش‌آموختگان در داخل و خارج از کشور برای دانشگاه افتخار کسب کردند.

کافی عنوان کرد: شما دانشجویان نو ورود به خانواده بزرگ ۳۰ هزار نفری پردیس دانشگاه وارد شدید. در این خانواده ما باید راه و رسم دوستدار محیط زیست بودن و شیوه زندگی مسالمت‌آمیز و اسلامی را یاد بگیریم. در این مکان باید بیاموزیم که چقدر مهم است که انرژی را هدر ندهیم و به همه جانداران کره زمین توجه کنیم که اگر هر کدام از آن‌ها نباشد، زیست بوم کشور دچار مشکل می‌شود. تمام تلاش‌مان این است و بستر را آماده کردیم که در این خانواده بالنده شوید و رشد کنید.

وی گفت: گاهی اوقات در بعضی از موارد سخت‌گیری‌هایی می‌شود که به نفع شماست. استادان ما اگر به نحوی به نسبت دانشگاه‌های دیگر از دانشجو انتظار بیشتری دارند، به این خاطر است که توانمندتر شوید. دانشگاه فردوسی مشهد یک دانشگاه بین‌المللی است. در حال حاضر ۲۶۰۰ دانشجو از ۲۰ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و فرصت خوبی است که در کنار یکدیگر به رشد و تکامل برسید.

دانشجویان امروز مدیران آینده کشور هستند

حجت الاسلام سیدمهدی حسینی مطلق، رئیس نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه فردوسی مشهد، در ادامه این مراسم بیان کرد: با توجه به اینکه ما در مشهد و در جوار امام رضا(ع) هستیم، باید این نکته را متذکر شوم که خوشا به حال شما دانشجویان که در این شهر تحصیل می‌کنید و در کنار این امام معصوم(ع) هستید. این فرصت برای بسیاری از هم‌ردیفان شما مقدور نیست و این چند سال به سرعت می‌گذرد و تنها خاطرات آن می‌ماند.

وی افزود: بنابراین باید از فرصت حضور در مشهد مقدس استفاده کنید و بار معنوی خود را برای سراسر عمر در این زمان با امام رضا(ع) ببندید. امیدوارم که سال‌های خوشی را در این دانشگاه و شهر سپری کنید. مدیران دانشگاه فردوسی مشهد در تلاش هستند که شرایط بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم کنند.

حسینی مطلق بیان کرد: دانشجویان امروز مدیران آینده کشور هستند و همه ما روزی بازنشسته می‌شویم و شما باید مدیران این دانشگاه و شهر باشید. بنابراین روزی که قصد دارید از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شوید، امیدواریم با یک نسل فرهیخته و با نشاط روبه‌رو شویم و به شما افتخار کنیم.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها