تاریخ انتشار : شنبه 18 دسامبر 2021 - 11:30
کد خبر : 171840

فعال کردن ۲۶ هزار کانون مسجدی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

فعال کردن ۲۶ هزار کانون مسجدی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری میان ستاد فهما و بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری در کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید شد.   به گزارش ایسنا به نقل از  خبرگزاری شبستان، نشست امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور (فهما)

فعال کردن ۲۶ هزار کانون مسجدی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری میان ستاد فهما و بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری در کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید شد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از  خبرگزاری شبستان، نشست امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور (فهما) و بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی پیش از ظهر امروز (سه شنبه، 23 آذر) در ساختمان شهید سلیمانی ستاد فهما برگزار شد.

در این  مراسم «مصطفی راستینه»، با بیان اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد یکی از بهترین مکان هایی هستند که در حوزه آسیب های اجتماعی می توانند به بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی یاری رسان باشند، گفت: برخی از دستگاه ها  از حوزه آسیب های اجتماعی اطلاعات و آگاهی های لازم را ندارند، اما خوشبختانه با جلساتی که با رئیس ستاد فهما داشتیم، ایشان به حوزه آسیب های اجتماعی آگاهی بسیار دارد.

بهره گیری از ظرفیت ۲۶ هزار کانون در پیشگیری از ‌آسیب های اجتماعی

رییس بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی بیان کرد: امیدواریم با ظرفیت بیش از ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری بتوانیم در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت های گسترده ای انجام دهیم چرا که شاهد این موضوع هستیم که برخی از دستگاه های فرهنگی در حال حاضر نتوانستند به رسالت خود در بحث فرهنگی جامه عمل بپوشانند اما ستاد فهما در این زمینه از ما جلوتر حرکت می کند.

وی ادامه داد: برای اینکه حال جامعه، فرهنگ و مردم مان را خوب کنیم، نافرمانی های مدنی را باید با کار فرهنگی اصلاح کنیم؛ بنابراین یکی از ضرورت هایی که لازم است مورد توجه قرار گیرد، توجه به مقوله آموزش است چرا که آموزش، فرهنگ ساز است و در کاهش آسیب ها نقش تاثیرگذاری دارد.

راستینه با اشاره به اینکه ظرفیت کانون های مساجد همرامان خوبی برای این بنیاد در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، فرهنگی، پیشگیری، آموزشی، مشاوره ای است، گفت: تلاش می کنیم در این محورها با حضور اساتید بنیاد برای برگزاری دور های تربیت مربی همکاری داشته باشیم و در این زمینه فعالیت های گسترده ای انجام دهیم.

اعزام مربی به مساجد

بنابر این گزارش، در ادامه این مراسم، «سعید سعادتی»، افزود: در حال حاضر با دو آسیب اساسی و جدی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، مواجه هستیم؛ یکی سطحی‌نگری و دومی روزمرگی؛ تفاوت امامین انقلاب با ما این است که آنها ریشه های مشکلات را دیدند، در حالی که ما با شاخ و برگ ها مقابله می کنیم در حالی که مشکل اساسی ریشه ها است، علت آسیب ها مهمتر از آسیب ها است، اگر ما با مرکز تولید آسیب ها مقابله کنیم، موفق می شویم. بنابراین فعالیت هایی که در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی انجام می شود باید عمیق باشد نه سطحی نگر.

 

معاون فرهنگی و هنری ستاد فهما بیان کرد: شبکه کانون های فرهنگی هنری مساجد شبکه مردمی و وسیعی است که تلاش می کند با همکاری با بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در بحث کاهش آسیب های اجتماعی همکاری داشته باشد و یکی از همکاری های ما با این مجموعه در زمینه اعزام مربی از سوی این بنیاد برای برگزاری دوره های آموزشی در کانون های فرهنگی هنری و مساجد است، چرا که بنا بر تاکید مقام معظم رهبری ما باید تلاش کنیم، آخرین سنگر یعنی مسجد را مستحکم نگاه داریم.

اجرای طرح یاریگران زندگی و سفیران اجتماعی

بنا بر این گزارش، در ادامه این نشست، «مجتبی میرزایی نسب» نیز بیان کرد: ستاد فهما قبل از امضای تفاهم نامه همکاری با بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دو برنامه سفیران اجتماعی و یاریگران زندگی با این مجموعه همکاری داشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز تلاش می کنیم از ظرفیت بچه های مسجد برای برگزاری دوره های آموزشی که با همکاری این مجموعه برگزار می شود، استفاده کنیم، گفت: ستاد فهما برنامه های خود را در قالب سامانه بچه های مسجد و در قالب رویداد ملی فهما انجام می دهد و یکی از فعالیت هایی که با استقبال بسیاری روبرو بوده است، انجام فعالیت های اجتماعی است از جمله فعالیت های اجتماعی اجرای طرح «یاریگران اجتماعی» است، در این طرح بچه های مسجد در دوره هایی که در سامانه بچه های مسجد بارگذاری شده، می توانند شرکت کنند و در پایان در آزمون آن دوره شرکت کنند.

مدیر امور فرهنگی ستاد فهما ادامه داد: امضای تفاهم نامه با بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی رویکردی است که در آن تلاش می کنیم طرح ها و برنامه های بیشتری را با همکاری این بنیاد اجرا کنیم.

گفتنی است، تفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد فهما و بنیاد پیشگیری از آیسب های اجتماعی با هدف هم افزایی و تعامل مشترک بین بخشی و ارتقای کمی و کیفی برنامه های فرهنگی و اجتماعی و ارتقای سطح توانمندی ها برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی به امضا رسید.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها