تاریخ انتشار : سه‌شنبه 16 نوامبر 2021 - 15:31
کد خبر : 95565

فناوران برای ساخت موتورهای الکتریکی پربازده فراخوانده شدند

فناوران برای ساخت موتورهای الکتریکی پربازده فراخوانده شدند

با توجه به نقش گسترده الکتروموتورهای پربازده در صنایع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همکاری با وزارت نیرو از فناوران تولیدکننده این قطعه فناورانه حمایت می‌کند. به گزارش ایسنا، حضور موتورهای الکتریکی در صنایع مختلفی به‌ویژه در بخش صنعت و لوازم خانگی  پررنگ و جدی است و با توجه به هزینه‌های بالای ارزی برای

فناوران برای ساخت موتورهای الکتریکی پربازده فراخوانده شدند

با توجه به نقش گسترده الکتروموتورهای پربازده در صنایع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همکاری با وزارت نیرو از فناوران تولیدکننده این قطعه فناورانه حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، حضور موتورهای الکتریکی در صنایع مختلفی به‌ویژه در بخش صنعت و لوازم خانگی  پررنگ و جدی است و با توجه به هزینه‌های بالای ارزی برای واردات این الکتروموتورها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سازندگان نمونه ایران‌ساخت حمایت می‌کند.

این رویداد با هدف شناخت ظرفیت‌های داخلی در زمینه ساخت موتورهای الکتریکی پربازده، رفع چالش‌های صنایع، حمایت و هدایت پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی به سوی تولید و بومی‌سازی فناوری این تجهیزات برگزار می‌شود.

این رویداد با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت نیرو و توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور شرکت‌های بزرگ و توانمند تولیدکننده تجهیزات دارای الکتروموتور برگزار می‌شود و  بومی‌سازی و ساخت الکتروموتورها در قالب رویداد ملی طراحی و ساخت موتور پربازده مورد حمایت قرار می‌گیرد.

علاوه بر این حمایت‌ها، صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی نیز زمینه را برای ارائه تسهیلات مالی و تجاری‌سازی پروژه‌های انتخاب شده به برگزیدگان فراهم کرده است.

گروه‌های متقاضی، طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه می‌کنند تا توسط کمیته علمی مسابقه که از متخصصان دانشگاهی و صنعتی در زمینه ماشین‌های الکتریکی هستند به دقت مورد ارزیابی و داوری قرار بگیرد. طرح‌هایی که حداقل امتیاز لازم برای ورود به مرحله بعد را دریافت کنند، دو ماه فرصت خواهند داشت که جزییات طراحی خود را تکمیل و در قالب دفترچه طراحی تفصیلی ارائه کنند.

دفترچه‌های طراحی تفصیلی توسط کمیته علمی، مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد و تیم‌های منتخب فاز طراحی، تا پایان خرداد ۱۴۰۱ معرفی می‌شوند و وارد فرآیند ساخت خواهند شد.

پس از پایان مهلت نمونه‌سازی، در شهریور ۱۴۰۱، تمام موتورهای ساخته شده توسط کمیته علمی مورد آزمون قرار می‌گیرد. پس از آزمون‌های عملی، بر اساس نتایج این آزمون‌ها و امتیاز کسب شده تیم‌ها در مرحله طراحی تفضیلی، هیئت داوران، تیم‌های برگزیده را معرفی خواهد کرد که این برگزیدگان در اختتامیه مسابقه که در مهرماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد، جوایز خود را دریافت می‌کنند.

۱۰ تیم برتر مرحله طراحی، به تشخیص کمیته داوران و بر اساس ارزیابی و داوری دقیق طرح‌های تفضیلی ارائه شده آنها، تعیین و معرفی می‌شوند. این 10 تیم، کمک هزینه ساخت دریافت می‌کنند و مراحل ساخت و آزمون‌های حین ساخت را می‌توانند در محل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان و با همکاری متخصصان طی کنند.

این 10 تیم به همراه سایر تیم‌هایی که مجوز ورود به مرحله ساخت را دریافت کنند، بعد از ساخت نمونه نهایی، دوباره با هم رقابت خواهند داشت و برگزیدگان نهایی مسابقه از میان تیم‌هایی انتخاب می‌شوند که آزمون‌های عملی را با بهترین نتیجه پشت سر بگذارند.

در کلاس طراحی و ساخت موتور مغناطیس دائم، به سه تیم نخست به ترتیب ۲۰۰، ۱۵۰ و ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی اعطا خواهد شد. در کلاس موتور غیر مغناطیس‌دائم نیز به دو طرح برگزیده به ترتیب ۲۰۰ و ۱۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها