تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 19:36
کد خبر : 26858

فوریت ما اقتصاد و مدیریت است/ اساس را بر جهش تولید گذاشتیم

فوریت ما  اقتصاد و مدیریت است/ اساس را بر جهش تولید گذاشتیم

ایسنا/لرستان نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جمهوری اسلامی باید متضمن آزادی، استقلال، عدالت و معنویت باشد تا بتواند ایرانی قوی و پیشرفته را در منطقه و جهان سرآمد کند. علیرضا زاکانی امروز جمعه بیستم خرداد ماه در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم که از شبکه استانی لرستان پخش شد، اظهار کرد: با یک انتخاباتی روبرو هستیم

 فوریت ما  اقتصاد و مدیریت است/ اساس را بر جهش تولید گذاشتیم

ایسنا/لرستان نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جمهوری اسلامی باید متضمن آزادی، استقلال، عدالت و معنویت باشد تا بتواند ایرانی قوی و پیشرفته را در منطقه و جهان سرآمد کند.

علیرضا زاکانی امروز جمعه بیستم خرداد ماه در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم که از شبکه استانی لرستان پخش شد، اظهار کرد: با یک انتخاباتی روبرو هستیم که نقش سرنوشت‌سازی در آینده خودمان دارد و شاید بیشترین تاثیر را در کشور انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۸۵ درصد منابع کشور در دست رئیس جمهور است، تصریح کرد: آنچه مشاهده می‌شود زیبنده انقلاب اسلامی نیست چراکه کشوری برخوردار از اقوام، مذاهب و اقلیت‌ها داریم و اینها همه فرصت بزرگی هستند اما متعجبم که با این همه ظرفیت چرا بی‌دقتی می‌کنیم و محصول این بی‌دقتی شرایطی باشد که امروز مردم با فقر، فساد و تبعیض، بی‌مسکنی و مشکلات متعددی که از قِبل تورم و این مسائل بر دوش مردم و معیشت آنها سنگین می‌کند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این تعارض را باید حل کرد و امکان حل آن حضور در پای صندوق‌های اخذ رأی است. از شما مردم می‌خواهیم پای صندوق های اخذ رای حاضر شوید و با رای خود سرنوشت این ملت را رقم بزنید.

زاکانی با اشاره به اینکه با تورم موجود کمر ملت دارد می شکند و نباید انتظار داشت رمقی برای آنان باقی بماند. مردم در فشارند و باید این رویکرد را تغییر داد و یک طرح نو را تعریف کرد، افزود: باید در این طرح توانمندی‌های داخلی را اصل قرار دهیم و از همه پتانسیل‌های منطقه و جهان در جهت سرآمدی ایران عزیز استفاده شود.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید براینکه دولت بنده،  دولت اقدام و اصلاح است نه دولت حرف و شعار، تصریح کرد: با اقدام فکورانه، دقیق و اصلاح امور مسیری را اختیار و انتخاب می‌کنیم که ظرفیت‌های داخلی به ظهور و بروز برسد و در داخل کشور به دنبال این هستیم که با عقلانیت، معنویت، عدالت و خلاقیت زمینه تحقق افتخارات و کسب حداکثر میزان بالایی از استقلال را برای کشور و آزادی را برای ملت به ارمغان بیاوریم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی باید متضمن آزادی، استقلال، عدالت و معنویت باشد تا بتواند ایرانی قوی و پیشرفته را در منطقه و جهان سرآمد کند، ادامه داد: به تمام مردان و زنان، اقوام، آحاد ملت مذاهب، اقوام، اقلیت‌ها، دانشجویان، اساتید، همه صنوف و اقشار ظلم شده چرا که کشور بر مدار عقلانیت و دست توسط دولت اداره نمی‌شود.

کشور را نمی‌توان تک‌بعدی ساخت و باید متناسب‌سازی شود

زاکانی  با بیان اینکه در این مسیر نیازمند دیده شدن ابعاد مختلف هستیم، کشور را نمی‌توان تک‌بعدی ساخت باید متناسب‌سازی شود، خاطرنشان کرد: برای متناسب‌سازی کشور چهار رویکرد را انتخاب کردیم که رویکرد اول  اقتصاد و مدیریت است بخاطر اینکه امروز  جان مردم به لب رسیده و فشار برآنان بالاست که کمر آنان دارد می‌شکند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: دولت بارها بیان کردند همه چیز خوب است! یا نمی‌بیند یا نمی خواهد ببیند، یا کسی در خواب است که نمی‌شود او را بیدار کرد! یا کسی خود را به خواب زده که اصلا بیدار شدنی نیست.

وی با بیان اینکه فوریت ما  اقتصاد و مدیریت است، تصریح کرد: در این فوریت اساس را بر جهش تولید گذاشتیم و این مهم در اولویت بوده و در کنار آن به دنبال این هستیم که بر مدارشایستگی در کشور هستیم و برفضای مجازی و دولت الکترونیک تمرکز داریم و در کنار آن بر تمرکززدایی اهتمام داریم، چراکه عده‌ای در تهران فکر می‌کنند برای همه کشور و به جای همه می‌توانند فکر کنند و تصمیم بگیرند،  این فکر غلطی است.

سهم استان‌ها از اعتبارات ۱۰ درصد است

زاکانی با بیان اینکه در مجلس ۱۳ سال تجربه بستن بودجه را دارم، گفت: در کشور اعتبارات بر چهار دسته اعتبارات ملی، ملی استانی، وزارتخانه و استانی بسته می‌شود که سهم استان‌ها از این اعتبارات ۱۰ درصد است تا شورای برنامه‌ریزی استان و شهرستان برای آن تصمیم بگیرد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۹۰ درصد در خارج استان بوده ۱۲ درصد اعتبارات ماده ۷۵ قانون محاسبات عمومی بودجه‌ای است که در اختیار وزارتخانه‌هاست و به استان‌ها داده می‌شود و ۷۸ درصد اعتبارات ملی و ملی استانی است که از قبل برای آن تصمیم‌گیری شده است.

وی گفت: در استان‌ها به دنبال این هستیم که یک بازآمایش مجددی داشته باشیم و این مهم بتواند توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را در هر نقطه معلوم کند و مبتنی بر آن بتوانیم ۴۵۱ شهرستان را محور حرکت  قرار دهیم و اختیارات ویژه برای هزینه‌کرد و انتقال اعتبارات به شهرستان‌ها و استفاده از نخبگان آن را فراهم سازیم.

زاکانی با اشاره به اینکه اگر این تمرکززدایی صورت گیرد ۴۵۰ نقطه کشور با هم مسابقه خواهند داد، عنوان کرد: مناطقی را داریم که دارای معادن و یا نفت هستندو نفت را صادر می‌کنیم و عملا آن نقطه از درآمد آن محروم است و به این ظلم‌ها باید پایان داده شود، براساس قانون باید مالیات در همان محل گرفته شود و مردم در بخشی از آن سهم داشته باشند.

با مفسدین قاطعانه برخورد خواهد شد

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در بخش اقتصاد و مدیریت گام بعدی در جهت مبارزه قاطع با مفاسد اداری و اقتصادی است و با مفسدین قاطعانه برخورد خواهد شد،گفت: نباید ضعیف کشی کرد بلکه باید به تنه‌های فساد پرداخت و  ریشه فساد را خشکاند.

وی با تاکید براینکه مبارزه با مفاسد اقتصادی و سستی‌ها و لختی‌ها در بدنه اجرایی دولت موضوعی جدی است، عنوان کرد: اولین اقدام  بنده اصلاح دولت است و چنانچه دولت کوچک و چالاک شود باید پاسخگو باشد.

تجربه نوینی در گام دوم انقلاب رقم خواهیم زد

زاکانی گفت:  امید می‌رود با همدلی و همکاری عناصر خدوم دولت و کارمندان دست به دست هم دهیم و انقلابی را دولت آغاز کنیم و شرایطی را فراهم سازیم که از جلوی تولید کنار برویم و در خدمت مردم، تولید و بخش خصوصی باشیم و تجربه نوینی در گام دوم انقلاب داشته باشیم.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از اینکه نگاه ابزاری اقوام، مذاهب، بانوان، ورزشکاران و … زیبنده نیست و بنده در دولتم از این‌گونه نگاه‌ها پرهیز خواهم کرد.

بستر تغییر و تحول فراهم است و باید دست‌به دست هم دهیم تا آن را عملیاتی کنیم

وی با تاکید براینکه تکیه دولت بر ملت است و با مشارکت  و انسجام مردمی امکانی را فراهم خواهم کرد که که دولت نیازمند شما  ملت باشد و با شبکه‌سازی از نخبگان ملی و بهره‌مندی از ظرفیت مردمی نظارت بر دولت و رئیس‌جمهور عادی شود، اضافه کرد: امروز شاهدیم رئیس جمهور نظارت‌پذیر نیست و حتی این مهم را از نمایندگان مجلس هم نمی‌پذیرد.

زاکانی  مجلس را در راس امور دانست و با اشاره به اینکه با یک نهادسازی نوین مسئولین بیاند پاسخگوی مردم باشند، مسکن و اشتغال دو موضوعی است که در جهش تولید مرتفع خواهد شد، اظهار کرد: در سال اول تغییر ملموس را خواهید دید و در چهار سال آینده شاهد یک جهش بالایی خواهید بود.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بستر تغییر و تحول فراهم است و باید دست‌به دست هم دهیم تا آن را عملیاتی کنیم.

وی در ادامه در خصوص لرستان با بیان اینکه آشنایی خاصی با این استان دارم و این استان محل ظهور حضرت آیت‌الله سید حسن طباطبایی بروجردی، سید فخرالدین رحیمی، حجت‌الاسلام محمد مهدی روشن، شهیدانی همچون  قاسم مدهنی، شهید محمدحسن چگنی و نجات‌علی زمانی گنجی است، افزود: افتخار است که لرستان  با یک جغرافیای نه چندان بزرگ ۵۵۴۳ شهید را تقدیم انقلاب کرده است در دوران دفاع مقدس هنگامی که در کوهستان مشکلی پیدا می‌شد می‌گفتند بچه‌های ۵۷ ابوالفضل(ع) را خبر کنید تا بیایند این گره را بازکنند.

زاکانی با اشاره به اینکه برای من سخت است که لرستان با این جغرافیای زیبا و امکانت طبیعی  دچار عقب افتادگی از بُعد رسیدگی است، تصریح کرد: اگر هر استانی غیر از لرستان مردانی غیور و زنانی بزرگوار با این امکانات آب و خاک و … را داشت یکی از استان‌های سرآمد محسوب می‌شد اما متاسفانه عدم رسیدگی موجب شده این استان در معرض آسیب‌های متعددی قرار گیرد.

لرستان نیازمند تحول جدی در حوزه زیرساختی است

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در سیل لرستان و خوزستان به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم به مردم آسیب زد و زندگی آنان را ویران کرد و در چند روزی که در پلدختر مستقر شدیم تا از گل و لای دربیایند غیرت و فداکاری مردمان این دیار را شاهد بودیم.

وی تاکید کرد: مردم دیار لرستان شایسته خدمت هستند و نباید به این بسنده کنیم که یک تغییرات صوری و ظاهری را برای استان طلب کنیم بلکه لرستان نیازمند تحول جدی در حوزه زیرساختی است، معتقدم این دیار در حوزه زیرساختی و ایجاد امکانات برای اشتغال و پیشرفت نیازمند توجه ویژه بوده و تمام اقتضاعات و شرایط برای این تغییر در لرستان مهیاست.

زاکانی یادآور شد: دولت اقدام و اصلاح توجه خود را معطوف کرده به اینکه هم در بعد جهش تولید کار اساسی انجام دهد و هم در بعد ارائه خدمات بتواند خدمت شایسته‌ای به شما مردم عزیز داشته باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها