تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 1:40
کد خبر : 23327

فولادمبارکه حتی با کاهش سهمیه برق در تولید و تامین نیاز بازار فعال است

فولادمبارکه حتی با کاهش سهمیه برق در تولید و تامین نیاز بازار فعال است

ایسنا/اصفهان مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه شرکت توانیر با اعمال برنامه مدیریت بار، حدود ۴۰ درصد نیاز برق فولاد مبارکه را محدود می کند، گفت: تولید محصول و تامین نیاز بازار حتی با کاهش سهمیه برق در فولاد مبارکه انجام می شود. جواد نیلی احمدآبادی در گفت‌وگو با ایسنا،

فولادمبارکه حتی با کاهش سهمیه برق در تولید و تامین نیاز بازار فعال است

ایسنا/اصفهان مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه شرکت توانیر با اعمال برنامه مدیریت بار، حدود ۴۰ درصد نیاز برق فولاد مبارکه را محدود می کند، گفت: تولید محصول و تامین نیاز بازار حتی با کاهش سهمیه برق در فولاد مبارکه انجام می شود.

جواد نیلی احمدآبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تاثیر و اجرای طرح مدیریت بار در مجموعه بزرگ فولاد مبارکه، اظهار کرد: در واقع از اواخر اردیبهشت ماه فولاد مبارکه مشمول محدودیت های مدیریت بار شده است.

وی افزود: سال های گذشته برنامه مدیریت بار از نیمه خرداد ماه و بعضا از ابتدای تیر ماه آغاز می شد، اما امسال این محدودیت ها بسیار زودتر اعمال و فولاد مبارکه درگیر کاهش سهمیه برق شد.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه تاکید کرد: به طور قطع هر چه به روزهای گرم و تیرماه نزدیکتر می شویم شدت محدودیت های مدیریت بار بیشتر می شود که این، محدودیت هایی را برای خطوط تولید فولاد مبارکه به همراه دارد.

وی با بیان اینکه در بحث برق نیز همانند سال های گذشته برنامه مدیریت بار به فولاد مبارکه اعلام شد، توضیح داد: به طور معمول برخی توقفات و تعمیرات اساسی خط تولید را برای فصل گرم تابستان پیش بینی کرده ایم، اما امسال با توجه به شدت قطعی ها، جدا از توقفات برنامه ریزی شده، برخی توقفات اضطراری برق هم خواهیم داشت که این موجب کاهش تولید می شود.

نیلی تاکید کرد: البته با توجه به انعطاف پذیر بودن مجموعه فولاد مبارکه در بحث محصولات میانی، امروز توانسته اثرات این محدودیت ها را به حداقل برسانیم.

وی با ذکر مثالی توضیح داد: یکی از نیازهای فولاد مبارکه آهن اسفنجی است که تولید آن نیاز به تامین آب و برق دارد و اگر این محصول را خودمان تولید کنیم، منجر به هزینه های کمتری می شود، اما زمانی که محدودیت های آب، گاز یا برق برای فولاد مبارکه اعمال می شود، باتوجه به اینکه نمی توانیم خط تولید فولاد مبارکه را برای تامین نیاز بازار متوقف کنیم، ناچار می شویم آهن اسفنجی را برای تامین نیاز بازار با کیفیت کمتر و قیمت بالاتر خریداری کنیم.

وی تصریح کرد: شاید تولید محصول نهایی فولاد مبارکه از محدودیت برق آن چنان کاهش نیابد، اما به طور قطع با افزایش هزینه های تولید مواجه می شویم، با این وجود تاثیر قطعی برق در حدی نخواهد بود که خللی در تامین نیازهای مشتریان ایجاد شود.

به گفته مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولادمبارکه، فولاد مبارکه همواره برنامه تعمیرات اساسی خود را در تابستان برای کاهش مصرف برق و در زمستان برای کاهش مصرف گاز پیش بینی می کند، بنابراین این توانایی را داریم که محصولات نهایی را تولید و نیاز بازار را تامین کنیم.

وی با بیان اینکه شرکت توانیر با اعمال برنامه مدیریت بار، حدود ۴۰ درصد نیاز برق فولاد مبارکه را محدود می کند، گفت: مصرف برق فولاد مبارکه در ساعت ۱۰۰۰ مگاوات است، اما با اجرای محدودیت های طرح مدیریت بار، مصرف برق به ساعتی ۶۰۰ مگاوات کاهش می یابد.

نیلی با بیان اینکه فولاد مبارکه همواره همکاری خوبی را با دیسپاچینگ ملی دارد و بعضا برای پایداری شبکه برق کمک های بیشتری هم خواهد داشت، تاکید کرد: با توجه به سراسری بودن شبکه برق، اگر این شبکه دچار اخلال شود، کل شبکه از دست می رود که برگرداندن آن حتی شاید بیش از یک روز به طول انجامد.

وی ادامه داد: دیسپاچیک ملی ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با فولاد مبارکه دارد، بنابراین اکنون محدودیت های کاهش مصرف برق در فولاد مبارکه حدود ۴۰ درصد است.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه درباره تاثیر بسته های تشویقی توانیر بعد از اجرای طرح مدیریت بار به صنایع تخصیص می دهد، گفت: این بسته ها اصلا جوابگوی خسارات توقف تولید، گران تر خریدن محصولات میانی و آسیب دیدن تجهیزات فولاد مبارکه نیست و در مجموع میزان خسارات اصلا قابل قیاس با بسته های تشویقی نیست.

وی با اشاره به تاثیر کم آبی در فولاد مبارکه، اظهار کرد: موضوع آب یکی از مباحث قدیمی برای فولاد مبارکه است که از اواخر دهه ۷۰ با این مشکل مواجه شد، بنابراین با توجه به افق فعالیت هایمان، فولاد مبارکه سرمایه گذاری بالایی در راستای کاهش مصرف آب انجام داد تا بتواند با آب کمتر، خط تولید خود را سرپا نگه دارد.

به گفته نیلی، سرمایه گذاری ها در راستای خرید پساب های شهری و تصفیه آن، بازچرخانی حداکثری آب، انجام شده است و با توجه به محدودیت شدید آب و دریافت حدود ۱۵ درصد آب نرمال، اکنون خطوط تولید را با محدودیت های بیشتر نگه داشته ایم.

وی البته تاکید کرد: اگر شرایط آبی ادامه دار باشد، به طور قطع منجر به محدودیت و توقف جدی در مجموعه فولادمبارکه خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها