تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 23:15
کد خبر : 26158

قول ۳۹.۲ تریلیون دلار دارایی برای خروج از سوخت‌های فسیلی

قول ۳۹.۲ تریلیون دلار دارایی برای خروج از سوخت‌های فسیلی

طبق یک گزارش جدید، حداکثر ۱۴۸۵ سرمایه‌گذار موسسه‌ای که ۳۹.۲ تریلیون دلار دارایی را تحت مدیریت دارند تاکنون به شکلی از سلب سرمایه از سوخت‌های فسیلی متعهد شده اند.  “دایوست اینوست” که شبکه جهانی از اشخاص و سازمانهاست، در گزارشی اعلام کرد از زمانی که جنبش سلب سرمایه در اوایل دهه ۲۰۱۰ آغاز شد، رشد

قول ۳۹.۲ تریلیون دلار دارایی برای خروج از سوخت‌های فسیلی

طبق یک گزارش جدید، حداکثر ۱۴۸۵ سرمایه‌گذار موسسه‌ای که ۳۹.۲ تریلیون دلار دارایی را تحت مدیریت دارند تاکنون به شکلی از سلب سرمایه از سوخت‌های فسیلی متعهد شده اند.

 “دایوست اینوست” که شبکه جهانی از اشخاص و سازمانهاست، در گزارشی اعلام کرد از زمانی که جنبش سلب سرمایه در اوایل دهه ۲۰۱۰ آغاز شد، رشد کرده و به یک عامل پرنفوذ جهانی بر سیاست انرژی تبدیل شده است.

سرمایه گذاران در سال ۲۰۱۴ با دارایی‌های به ارزش ۵۲ میلیارد دلار که تحت مدیریت داشتند، تعهد مشابهی را برای سلب سرمایه‌گذاری از سوخت‌های فسیلی اعلام کردند.

طبق گزارش دایوست اینوست، در سالهای اخیر نرخ رشد تعهدات برای سلب سرمایه‌گذاری شتاب گرفته و در مقایسه با سه سال نخست این کارزار که ۱۸۱ تعهد عمومی وجود داشت، در سه سال اخیر ۴۸۵ تعهد جدید وجود داشته است. این آمار مربوط به تعهدات عمومی شناخته شده برای سلب سرمایه‌گذاری از سوخت‌های فسیلی است. اگر نخواهیم به سرمایه گذاران انفرادی اشاره کنیم، قطعا موسسات بیشتر به تعدادی فراتر از این آمار در حال سلب سرمایه‌گذاری از سوخت‌های فسیلی هستند و برتری این بخش در بازار سهام به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

یکی از قابل توجه ترین تعهدات در این خصوص از سوی بنیاد راکفلر بوده است که در سال ۱۹۱۳ از سوی جان دی راکفلر تاسیس شد. بنیاد راکفلر در دسامبر سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت دیکر سرمایه‌گذاری جدیدی در صنعت سوخت‌های فسیلی نداشته باشد. وجوه مالی برای ایجاد بنیاد پنج میلیارد دلاری ابتدا از پول نفت راکفلر و شرکت استاندارد اویل آمد که وی در اواخر قرن نوزدهم تاسیس کرده بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، صندوق بازنشستگی ۲۲۶ میلیارد دلاری ایالت نیویورک هم در دسامبر سال ۲۰۲۰ به بازبینی همه شرکت‌های انرژی پرداخت که در آنها سرمایه‌گذاری کرده تا آمادگی آنها را برای گذار انرژی و کنار گذاشتن سرمایه‌گذاریهای خطیر از نظر اقلیمی بسنجد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها