تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 20:04
کد خبر : 16054

ماکرون به دنبال شروع مجدد در روابط کشورش با رواندا

ماکرون به دنبال شروع مجدد در روابط کشورش با رواندا

فرانسه و رواندا هنگامی که فردا پنجشنبه امانوئل ماکرون به منظور گرامیداشت قربانیان نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ رواندا وارد کیگالی پایتخت این کشور می‌شود، به دنبال برگرداندن قطعی ورق در قبال ربع قرن تنش بین خود هستند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اولین رهبر کشورش از سال ۲۰۱۰

ماکرون به دنبال شروع مجدد در روابط کشورش با رواندا

فرانسه و رواندا هنگامی که فردا پنجشنبه امانوئل ماکرون به منظور گرامیداشت قربانیان نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ رواندا وارد کیگالی پایتخت این کشور می‌شود، به دنبال برگرداندن قطعی ورق در قبال ربع قرن تنش بین خود هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اولین رهبر کشورش از سال ۲۰۱۰ تاکنون است که به این کشور حوزه مرکز آفریقا سفر می‌کند؛ کشوری که مدتهاست فرانسه را متهم به دست داشتن در کشتار گسترده توتسی‌های رواندایی می‌کند.

ماه مارس زمانی که یک کمیسیون منصوب شده از سوی ماکرون یک کیفرخواست محکومیت آمیز در قبال نقش فرانسه در آن خشونتها را برگرداند، سالها اتهام‌زنی دو جانبه بین دو کشور دستخوش یک توقف ناگهانی شد.

تاریخدانها در یافته‌هایی که از سوی دولت فرانسه مورد پذیرش قرار گرفته، پاریس را که دارای روابط نزدیک با حکومت وقت وابسته به قوم هوتو در رواندا به عنوان مسئول کشتار بود، متهم به “کور بودن” در قبال تدارک برای نسل کشی کرده و گفتند که این دولت مسئولیتی “جدی و قاطع” روی دوشش است.

با این حال این کمیسیون سند و مدرکی دال بر همدستی فرانسه در این خونریزی نیافت.

این گزارش برای “پل کاگامه”، رئیس جمهور رواندا که رهبر شورش پایان دهنده به نسل کشی از سوی توتسی‌ها بوده و از آن زمان تا کنون سردمدار اتهام زنی علیه فرانسه، یک تغییر دهنده بازی است.

کاگامه که یک بار قبلا روابطش را با فرانسه قطع کرد، چند روز پیش در سفری به فرانسه اظهار کرد، این گزارش راه را برای آنکه فرانسه و رواندا “روابطی خوب” داشته باشند، هموار کرد.

در آستانه سفر ماکرون به کیگالی، دو طرف با اشتیاق درباره “عادی سازی” روابط حرف زده‌اند.

مقامهای فرانسوی می‌گویند ماکرون می‌تواند با استفاده از فرصت این سفر یک سفیر برای رواندا تعیین کرده و این پست را که از سال ۲۰۱۵ خالی مانده، پر کند.

برخی در رواندا خواستار این هستند که فرانسه در مواجهه با گذشته فراتر از این رفته و رسما از بابت کوتاهی در متوقف ساختن کشتار ۸۰۰ هزار رواندایی در فاصله آوریل و ژوئیه ۱۹۹۴ عذرخواهی کند.

آنها از نزدیک سخنرانی روز پنجشنبه ماکرون در بنای یادبود نسل کشی در کیگالی را دنبال خواهند کرد.

کاگامه در مصاحبه‌ای به لوموند گفت: این به عهده من یا کسی دیگر نیست که خواستار عذرخواهی شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها