تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 19:50
کد خبر : 30306

مبارزه قاطع با فساد را دنبال خواهیم کرد/زیرساخت‌ها در استان مرکزی معیوب است

مبارزه قاطع با فساد را دنبال خواهیم کرد/زیرساخت‌ها در استان مرکزی معیوب است

ایسنا/مرکزی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت بنده، دولت اصلاح و اقدام است، نه طرح و شعار، گفت: تمام توجه ما بر این است که ظرفیت های کشور را در مسیر رشد و تولید قرار دهیم . علیرضا زاکانی یکشنبه ۲۳ خردادماه که از طریق شبکه آفتاب با مردم استان مرکزی

مبارزه قاطع با فساد را دنبال خواهیم کرد/زیرساخت‌ها در استان مرکزی معیوب است

ایسنا/مرکزی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت بنده، دولت اصلاح و اقدام است، نه طرح و شعار، گفت: تمام توجه ما بر این است که ظرفیت های کشور را در مسیر رشد و تولید قرار دهیم .

علیرضا زاکانی یکشنبه ۲۳ خردادماه که از طریق شبکه آفتاب با مردم استان مرکزی سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه با یک انتخاباتی روبرو هستیم که نقش سرنوشت سازی در آینده ما دارد، اظهار کرد: شاید بیشترین تاثیر را در کشور انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد به این دلیل که بالغ بر ۸۵ درصد منابع کشور در دست رییس جمهور است و آنچه که مشاهده می‌کنیم زیبنده ملت رشید ایران نیست.

وی ادامه داد: اسلام عزیز، ایران متمدن، رهبری آگاه، مردم خوب، نخگبان شایسته، جوانان پرشور، زنان و همه و همه، امکانات بزرگی برای ما هستند که اگر دقت کرده و از آنها به خوبی استفاده کنیم می توانیم بسیاری از مشکلات را مرتفع کرده و راه‌ها و گام‌های بلندی را نیز برداریم.

وی با بیان اینکه برخوردار از اسلام عزیز، برخوردار از یک تمدن با پیشینه چند هزار ساله، اقوام به عنوان گل‌های سربلند ایران اسلامی، مذاهب و اقلیت‌ها هستیم که بنده تمام اینها را برای خود یک فرصت بزرگ می‌دانم، تصریح کرد: متعجبم که چطور می‌شود که چنین ظرفیت‌های عظیمی را داشته باشیم اما به آن بی‌دقتی کنیم و محصول این بی‌دقتی شرایطی از جمله فقر، فساد، تبعیض، نبود مسکن و مشکلات متعددی از قبیل تورم و امثال آن است که بر گرده و معیشت مردم سنگینی می‌کند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه این تعارض را بایستی حل کرد، گفت: رفع این تعارض با حضور در پای صندوق‌های رای ممکن می شود، لذا اولین نکته ای که عنوان می‌کنم این است که پای صندوق‌های رای حاضر شده و با رای خود سرنوشت این ملت را رقم بزنید.

وی در ادامه گفت: یک راهی را طی کردیم اما اشتباه بوده است، ما فکر کردیم البته نه ما، دولت موجود فکر کرده که از طریق اتکا به کشورهای خارجی می‌تواند مشکل ما را حل کند. تحریم یک استراتژی دقیق و انتخاب شده توسط آمریکا برای برخورد با ملت رشید ایران است، انسان که نباید از دشمن خود انتظار خوبی داشته باشد. دشمن دشمنی می‌کند ما باید عقل داشته باشیم و راه درست را انتخاب کنیم.

زاکانی ادامه داد: در ابتدا کاری که انجام خواهم داد، اینست که این نگاه را با توجه به ظرفیت‌های بی شماری که در کشور وجود دارد تغییر خواهم داد، ظرفیت‌هایی که باید به آنها تکیه کرد و آنها را یک پلی برای رشد، پیروزی، پیشرفت و رفع مشکلات مردم قرار داد. با وجود تورمی که کمر ما و ملت را می‌شکند نباید انتظار داشت که حال و رمقی برای ملت بماند، مردم تحت فشار هستند به همین منظور باید این رویکرد را تغییر داد و یک طرح نو درافکند، که بر اساس آن توانمندی‌های داخلی را اصل قرار داده و از همه پتانسیل های منطقه و جهان در جهت سرآمدی ایران عزیز استفاده کنیم.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت بنده، دولت اصلاح و اقدام و نه طرح و شعار است، تصریح کرد: با اقدام فکورانه و دقیق و اصلاح امور، مسیری را اختیار و انتخاب خواهیم کرد که ظرفیت‌های داخلی به ظهور و بلوغ برسد. در داخل کشور به دنبال این هستیم که با عقلانیت، معنویت، عدالت و خلاقیت زمینه تحقق افتخارات و کسب میزان بالایی از استقلال برای کشور و آزادی را برای ملت به ارمغان بیاوریم. به هر حال جمهوری اسلامی باید متضمن آزادی، استقلال، عدالت و معنویت باشد تا بتواند ایران قوی و پیشرفته را در منطقه و جهان سرآمد کند.

وی ادامه داد: به جوانان، مردان، زنان، اقوام، دانشجویان، دانشگاهیان و اساتید، مذاهب، اقلیت‌ها، صنوف و آحاد ملت ایران ظلم می‌شود، چراکه کشور به درستی اداره نمی‌شود و شما مردم می‌توانید این وضعیت را تغییر بدهید. پس اکنون که قرار است تغییر ایجاد شود باید سنگ بنای اولیه درست شود.

زاکانی افزود: نکته دوم این است که ما در این مسیر باید همه ابعاد را ببینیم، کشور را نمی‌توان تک بعدی ساخت و کشور نباید یک قیافه کارتونی به خود بگیرد و یک سر بزرگ و دست کوچک داشته باشد، بلکه باید متناسب‌سازی شود. برای متناسب سازی کشور ما چهار رویکرد تحولی را انتخاب کردیم که رویکرد اول رویکرد اقتصاد و مدیریت است، به خاطر اینکه فشار آنقدر بر گرده مردم بالاست که کمر مردم در حال شکستن است.

این کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه فوریت ما اقتصاد مدیریت است، گفت: در این فوریت اساس را بر جهش تولید گذاشته‌ایم. جهش تولید برای ما اولویت، اولویت و اولویت بوده و جهش تولید برای ما از یک فوریت بالا برخوردار است. در کنار جهش تولید به دنبال این هستیم که کشور را بر مدار شایستگی اداره کنیم و به صورت شفاف توجه به حکمرانی فضای مجازی و دولت الکترونیک داریم و در کنار آن به تمرکززدایی دقت داریم. یک عده در تهران نشسته و فکر می‌کنند و تصورشان این است که برای تمام کشور می‌توانند تصمیم بگیرند و جای همگی می توانند فکر کنند که این فکر غلطی است.

او با بیان اینکه ۱۳ سال در مجلس سابقه بودجه بندی دارم، گفت: در این ۱۳ سال اعتباراتی که ما در نظر می‌گیریم بر چهار دسته ملی، ملی استانی، اعتبارات وزارتخانه‌ها و اعتباراتی که به استان‌ها داده می‌شود، است. در این بین سهم استان‌ها ۱۰ درصد است و این سهمی است که مستقیم ارائه می‌شود و شورای برنامه‌ریزی استان و شهرستان‌ها برای آن تصمیم می‌گیرد. ۹۰ درصد اعتبارات، خارج از استان تصمیم‌گیری می شود و ۱۲ درصد نیز، ماده ۷۵ قانون محاسبات عمومی پولی است که ما به وزارتخانه‌ها می‌دهیم و وزارتخانه به استان‌ها می‌دهد و اصلا استان‌ها نماینده‌ای در این حوزه ندارند و بعدها یک نماینده یا شورای برنامه ریزی اعلام می‌کنند که دستگاه مربوطه در کجا هزینه کرده است.

زاکانی با بیان اینکه ۷۸ درصد اعتبارات، ملی یا ملی استانی است، گفت: برای این میزان اعتبارات از قبل تعیین تکلیف شده که این چیزی است که باید شکسته شود.

وی با بیان اینکه در استان‌ها به دنبال بازآمایش هستیم، گفت: این بازآمایش در استان‌ها باید بتواند توانمندی‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را در هر نقطه معلوم کند و مبتنی بر آن ما بتوانیم ۴۵۱ شهرستان را محور حرکت کشور قرار بدهیم و اختیارات ویژه برای اداره شهرستان، هزینه کرد، انتقال اعتبارات به شهرستان‌ها، اختیارات ویژه برای بهره‌مندی از نخبگان شهرستان‌ها و به میدان آوردن آنها فراهم کنیم، اگر این مهم اجرایی شود، عملا امکانی فراهم می‌شود که بیش از ۴۵۰ نقطه کشور با یکدیگر مسابقه بدهند و بناست مسابقه داده شود.

وی بیان کرد: البته اگر در هر نقطه‌ای نیز امکانی وجود دارد، مهم این است که آن امکان با اولویت در همان نقطه مد نظر قرار گرفته، حق و حقوق مردم منطقه داده شود و پس از آن به سایر نقاط داده شود. چه بسیار مناطقی که در کنار معادن هستند و خاک آن معادن را می‌خورند اما از مواهب آن معادن بی‌بهره هستند و چه افرادی که در کنار نفت نشسته‌اند ودر عمل از حداقل‌ها محرومند، به این ظلم‌ها باید پایان داد.

زاکانی ادامه داد: ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌های مستقیم امکانی را ایجاد می‌کند که مردم یک منطقه از مالیاتی که یک شرکت در آن منطقه پرداخت می کند سهم ببرند، این مالیات نباید در کوچه و پس کوچه‌های دولت یا تهران معامله شود و شرکت‌ها از این طریق مفسده انگیزی کنند. لذا این تمرکززدایی این امکان را می‌دهد که بتوانیم از قاعده هرم اجتماعی تحول بزرگی را رقم بزنیم.

وی افزود: نکته بعدی اینکه در همین بخش اقتصاد و مدیریت، گام بعدی ما، مبارزه قاطع با مفاسد اقتصادی، مفاسد اداری و بروکراسی اداری است و در واقع دولت الکترونیک جنبه‌های بروکراسی اداری را مهیا می کند و شفافیتی که ایجاد می شود باعث می شود که قاطعانه با مفسدین برخورد شود.

او با اشاره به اینکه تجربه دو دهه برخورد با مفسدان را دارم، گفت: در این رابطه با معاون رییس جمهوری، دادستان تهران، وزیر اطلاعات، وزیر نفت، برادر رییس جمهور و افراد مختلفی برخورد کرده‌ام، چراکه متوجه بودم که نباید ضعیف‌کشی کرد چرا که ضعیف کش بودن حاصلی نخواهد داشت. باید ریشه فساد را از خاک بیرون کشید. تمام این اسامی که عنوان کردم و بیش از این افراد شاکیان بنده در دادگاه‌ها بودند چراکه می خواستم اجازه ندهم که حق مردم خورده شود و سربلند از اینکار در پیشگاه خدا و مردم بیرون آمده‌ام.

زاکانی تاکید کرد: موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی موضوعی بزرگ و جدی است و مبارزه با سستی‌ها در بدنه اجرایی دولت یک امر جدی است، اولین اقدام من اصلاح خود دولت است چرا که اگر بتوانیم خود دولت را اصلاح و آن را چالاک، پاسخگو و سبک کنیم و عناصر خدوم در دولت، کارکنان و مسئولان دست به دست هم داده و یک انقلابی را در دولت آغاز کنیم، امکانی ایجاد خواهد شد که از جلوی تولید کنار برویم، در خدمت مردم و بخش خصوصی قرار گرفته و بتوانیم با شفافیت این مسیر را دنبال کنیم. امیدوارم  دست در دست یکدیگر قرار داده و  تجربه نوینی در گام دوم انقلاب اسلامی داشته باشیم.

او بیان کرد: ما یاد گرفته‌ایم که جوانمرد باشیم و به شما مردم نامردی نکنیم، نگرش آنهایی که نگاه ابزاری به اقوام، مذاهب، بانوان، جوانان، هنرمندان و ورزشکاران دارند، بسیار زشت است که حتما بنده از چنین نگرشی پرهیز خواهم کرد. تکیه دولت به ملت است و با مشارکت و انسجام شما ملت امکانی را با یک نهادسازی نوین فراهم خواهم کرد که اولین کسی که نیازمند شما بشود دولت باشد و با شبکه‌سازی و بهره‌مندی از نخبگان ملی و محلی و بهره مندی از ظرفیت‌های مردمی، نظارت بر دولت و رییس جمهور به یک امری عادی و طبیعی تبدیل شود.

وی افزود: اگر نظارت مردم بر دولت و رییس جمهوری وجود نداشته باشد، زشت است، بنده مجلس را در راس امور دانسته و می‌دانم و با تعامل خوبی که با مسئولان، دستگاه قضایی و مجلس خواهیم داشت یک انسجام و رشد جدی را در جامعه رقم خواهم زد.

این کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در بعد مردمی، مردم را آقا، سالار و ناظر خود دانسته و با یک نهادسازی نوین امکانی را فراهم خواهیم کرد که از شنبه تا چهارشنبه مسئولین پاسخگوی معترضین باشند، در اصل هشت قانون اساسی امر به معروف و نهی از منکر به مسئولان مهمترین جزء است و در اصل ۲۷ قانون اساسی، اعتراضات نسبت به امورات اجتماعی یک امر پذیرفته شده است که ما این مهم را نهادینه و عادی خواهیم کرد. مشکل ما این است که قانون اساسی اجرا نمی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: موضوع مسکن و اشتغال از مسایلی است که در جهش تولید حل خواهد شد، در سال نخست شما یک تغییر ملموسی را احساس خواهید کرد و چهار سال بعد یک صورت جدیدی در کشور مشاهده خواهد شد. امیرکبیر سه سال و دو ماه کار کرد، اما افتخار بزرگی برای کشور و جامعه ایجاد کرد و این ما هستیم که باید این مسیر را طی کرده و ادامه بدهیم، بنده در این دو دهه و قبل از آن در دوران جریان جنبش دانشجویی به نقاط مختلف کشور رفته‌ام، حداقل چهار بار به مراکز استان‌ها و برخی شهرستان‌ها رفته و از نزدیک با معضلات و مشکلات مردم آشنا هستم.

او ادامه داد: کار جدیدی که از امروز در قالب یک سایت و درگاه الکترونیکی انجام شده و بالا آمده و در آن مشکلات تک تک شهرستان‌ها احصا شده، تحقیقی است که بیش از یک سال و اندی صورت گرفته و مردم و نخبگان می‌توانند این سایت و درگاه را مشاهده کنند و اگر نپسندیدند و اگر مشکل دیگری داشته باشند این امکان وجود دارد که آن را جایگزین کنند. این تحقیق یک تحقیق مفصل است و یک برداشت از نخبگان شهرستان‌ها صورت گرفته و این امر مهیا شده است، لذا زمینه تغییر و تحول آماده است و این ما هستیم که باید دست به دست هم بدهیم، بنده نوکر شما هستم و وظیفه داشتم نکاتی را به صورت کلی بیان کنم.

این کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های استان مرکزی گفت: استان مرکزی حق بزرگی بر گردن ما دارد و امام راحل عظیم الشان از این استان پا به جهان گذاشت و افتخاری با عنوان انقلاب اسلامی با همت ملت عزیز ایران خلق کرد. بزرگانی همچون قائم مقام، امیر کبیر، دکتر حسابی عزیزانی هستند که هر کدامشان در جای خود افتخار آفرین بودند و در تاریخ به دنبال آنها و بزرگی و عظمت آنها می‌گردیم.

وی ادامه داد: این استان هم جنبه‌های ممتاز صنعتی و کشاورزی دارد، از آلام و دردهایی و نیز مشکلات، نواقص و عیوبی رنج می‌برد. متاسفانه در استان مرکزی صنعت گردشگری و زیرساخت‌ها معیوب است. بیکاری وآلودگی مشاهده می‌شود، نبود صنایع تبدیلی و کشاورزی آزار دهنده است و کمبود امکانات تفریحی و فرهنگی تنگناهایی را برای فضای استان ایجاد کرده است.

زاکانی با اشاره به اینکه استان مرکزی از ظرفیت‌های صنعتی ممتاز و بالای کشاورزی برخوردار است، افزود: بنده از نزدیک تمامی شهرستان‌های استان را بازدید کردم و مشاهده کرده‌ام که هر نقطه از این استان ظرفیت اختصاصی دارد و امکاناتی در شازند و پالایشگاه شازند، ماشین‌سازی اراک و … وجود دارد. هپکو نماد ناکارآمدی است و پس از بحران در خصوصی سازی این مجموعه، هنوز چرخ آن نچرخیده و ناله کارگران و زحمتکشان این مجموعه را می‌توان شنید.

وی افزود: شرایط این استان به گونه‌ای است که می تواند با اندک توجهی به دلیل شرایط اقلیمی و امکاناتی که در آن وجود دارد یک رشد سریع و اساسی را داشته باشد. در حالیکه ماشین سازی اراک با آن عظمت فعال است، می بینیم که با واردات بی رویه امکاناتی که تولید آن در اراک میسر است، عملا بی توجهی به ظرفیت‌های داخلی می‌شود. بنده سالها قبل از واگن سازی و آلومینیوم و موارد متعدد دیگر که در استان فعال بود بازدید داشته‌ام. ظرفیت عمده و عظیمی وجود دارد ولی بی توجهی مسئولان نسبت به این ظرفیت باعث شده از آن غفلت شود.

او تاکید کرد: به هر حال قطب صنایع ما در آذراب و ماشین سازی اراک ظرفیت‌های خالی دارد که باید بدان توجه کرد و  نیازمند سرمایه گذاری جدید در استان است، اما بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها در این استان راکد است. وقتی از صنایع استان بازدید داشتم توجه کارگران و اهل فن به این بود که ما هنر و امکان لازم را داریم و این اقتضائات وجود دارد، اما چرا به ما اطمینان نمی شود و برخی با واردات بی رویه بن مایه های اساسی را در کشور هدف قرار داده‌اند، ما به عنوان مسئول پاسخی برای آنها نداشتیم.

زاکانی در ادامه گفت: باید متاسفانه گفت دستان پنهان کسانی که به رشد و توسعه کشور در پس واردات بی‌رویه کالا و در قالب قاچاق خیانت می کنند، کاملا نمایان است. یکی از راه های ایجاد تولید و اشتغال ممانعت از قاچاق است. ۲۱ تا ۲۵ میلیارد دلار سالانه در کشور قاچاق صورت می‌گیرد که ۹۵ درصد از این قاچاق از طریق مبادی رسمی است. مگر می‌شود بدون هماهنگی با برخی عناصر و مسئولین و شبکه ها کسی بتواند قاچاق را وارد کشور کند. هر یک میلیارد دلار قاچاق ۱۰۰ هزار شغل را در داخل کشور از بین می‌برد. شما این را محاسبه کنید ببینید علاوه بر ظرفیت‌های توسعه‌ای که برای فعالیت در کشور وجود دارد همان ظرفیت‌های گذشته هم توسط یک عده به نابودی کشانده می شود.

وی بیان کرد: این را بدانید که دولت اقدام و اصلاح، با همه وجود در مقابل قاچاق و قاچاقچی بویژه قاچاقی که از صنف قاچاق دولتی است خواهد ایستاد. این کولبرها یا گازوئیل‌برها قاچاقچی نیستند بلکه برای ارتزاق این کار را انجام می‌دهند که که برای حکومت ما ننگ است. باید با اشتغال و کارآفرینی فضایی را ایجاد کنیم که اصلا این چیزها را نبینیم. مردم دنبال دردسر نیستند، مردم بین اینکه در گرسنگی و خجالت همسر و فرزندان بمانند یا در کوه‌ها و بیابان‌ها، گرما و سرما را به جان بخرند و لقمه نانی را برای خانواده بیاورند، راه دوم را انتخاب می‌کنند. مسئولان باید غیرت داشته باشند و زمینه های لازم را فراهم کنند و جوانان و مردان را بین این دو راهی قرار ندهند.

زاکانی افزود: تمام توجه ما بر این است که ظرفیت های کشور را در مسیر رشد و تولید قرار دهیم و همه تلاش ما بر این است که شهرستان‌ها با هویت مستقل و با اراده، بر محور نخبگان خود حرکت کنند و دقت ما بر این است که از طریق فناوری اطلاعات مشکلات را احصاء و برطرف کنیم، بر این اساس اخیرا سایت دولت‌یار را راه اندازی و مسائل ۴۵۱ شهرستان را استخراج کردیم. این یک کار دوساله است و محصول آن تقدیم شد و این شما هستید که باید نظر بدهید و اگر مسئله جدیدی ناظر بر شهرستان است را وارد کنید و ۱۰۰ نفر هم باید آن را تائید کنند. بعدها از طریق این سایت موضوع شفافیت و دقت و بکارگیری نخبگان برای تصمیم سازی، اجرا و نظارت و مواجهه با مسئولان استانی و شهرستانی عملیاتی خواهد شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها