تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 22:13
کد خبر : 108713

مبارزه ۶۸۰ هکتاری با سن مادری در قیروکارزین

مبارزه ۶۸۰ هکتاری با سن مادری در قیروکارزین

ایسنا/فارس مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین با اشاره به ضرورت مدیریت آفات زراعی خصوصا غلات به دلیل اثرات نا مطلوب کمی و کیفی در محصول تولیدی، گفت: نزدیک به ۶۸۰ هکتار از مزارع گندم آبی این شهرستان علیه آفت سن مادری غلات سمپاشی شده است. مهدی همتی یکشنبه ۱۰ فروردین به خبرنگاران گفت: مبارزه شیمیایی با سن

مبارزه ۶۸۰ هکتاری با سن مادری در قیروکارزین

ایسنا/فارس مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین با اشاره به ضرورت مدیریت آفات زراعی خصوصا غلات به دلیل اثرات نا مطلوب کمی و کیفی در محصول تولیدی، گفت: نزدیک به ۶۸۰ هکتار از مزارع گندم آبی این شهرستان علیه آفت سن مادری غلات سمپاشی شده است.

مهدی همتی یکشنبه ۱۰ فروردین به خبرنگاران گفت: مبارزه شیمیایی با سن گندم با استفاده از سم “دلتامترین” از اواخر بهمن ماه گذشته شروع و تا ابتدای فروردین ماه جاری ادامه داشت که در قریب به ۱۰۰ هکتار از این مزارع سمپاشی با استفاده از “پهپاد” انجام شده است.

او با تاکید بر اینکه مزارع در رصد شبکه مراقبت سن گندم قرار دارد، عنوان کرد: مرحله دوم مبارزه با سن گندم در زمان پورگی این آفت انجام می‌شود که شروع آن معمولا از اواسط فروردین ماه است از این رو کشاورزان آمادگی مبارزه با این آفت را داشته باشند.

همتی یکی از عوامل موثر بر نامرغوب شدن کیفیت گندم و سایر غلات را “سن زدگی بیش از حد مجاز” دانست و گفت: مبارزه نکردن با این آفت باعث می‌شود که سال بعد جمعیت آن افزایش یافته و خسارت بیشتری به مزارع وارد شود.

او با بیان اینکه شرایط آب و هوایی در برخی مناطق برای ظهور و اپیدمی شدن بیماری های برگی گندم، جو و کلزا مناسب است، اضافه کرد: این کشاورزان مزارع خود را در اسرع وقت با قارچ کش سم پاشی کنند.

به گفته همتی، برخی از بیماری‌های برگی مانند زنگ زرد، سپتوریوز، سفیدک سطحی و سایر لکه برگی می توانند در کاهش تولید تا ۵۰ درصد موثر باشند که سموم قارچ کش مناسب برای آنها شامل تیلت، فولیکور، امیستاراکسترا و … است.

او با یاد آوری اینکه بر اساس مصوبه دولت قیمت خرید تضمینی برای هرکیلوگرم گندم معمولی نان در سال جاری دو هزار و ۵۰۰ تومان است، اظهارکرد: امیدواریم بتوانیم  با پایش‌های به موقع و اقدامات پیشگیرانه در زمینه تولید گندم از نظر کیفیت و میزان تولید، عملکرد مطلوبی داشته باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین افزود: مبنای خرید گندم از کشاورزان ثبت آمار سطوح زیر کشت و پیش بینی تولید در سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی است از این رو گندم کاران با مراجعه به مدیران پهنه از ورود و ثبت اطلاعات زراعی خود اطمینان کسب کنند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها