تاریخ انتشار : شنبه 21 آگوست 2021 - 19:22
کد خبر : 4633

محورهای توافق استراتژیک واشنگتن و بغداد

محورهای توافق استراتژیک واشنگتن و بغداد

وزارت امور خارجه آمریکا محورهای توافق استراتژیک با عراق شامل حمایت خود از این کشور در چندین بخش را منتشر کرد.  به نقل از میدل ایست نیوز، وزارت امور خارجه آمریکا شنبه تصریح کرد که نشست کمیته عالی هماهنگی بین عراق و آمریکا در واشنگتن بر گسترش حمایت‌های آمریکا از عراق تاکید داشته است. وزارت

محورهای توافق استراتژیک واشنگتن و بغداد

وزارت امور خارجه آمریکا محورهای توافق استراتژیک با عراق شامل حمایت خود از این کشور در چندین بخش را منتشر کرد.

 به نقل از میدل ایست نیوز، وزارت امور خارجه آمریکا شنبه تصریح کرد که نشست کمیته عالی هماهنگی بین عراق و آمریکا در واشنگتن بر گسترش حمایت‌های آمریکا از عراق تاکید داشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به بارزترین محورهای این توافق پرداخت:

بهداشت عمومی و بیماری

-آمریکا از طریق برنامه کواکس، ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونای فایزر به عراق اهدا خواهد کرد.

-وزارت خارجه آمریکا، ۸۰۰ هزار دلار آمریکا برای تقویت اقدامات بهداشتی با هدف جلوگیری از سوء استفاده از نمونه‌های بیولوژیکی و تجهیزات پزشکی در اختیار عراق می‌گذارد.

-آمریکا همچنان از تلاش‌ها برای پیشگیری از ویروس کرونا از طریق آگاهی بخشی به جامعه، قبول واکسن کرونا، تداوم خدمات مراقبت بهداشتی اولیه و تامین بهداشت روانی و حمایت روانی و اجتماعی حمایت می‌کند.

– مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده کارمندان بهداشت عمومی را برای کاهش خطرات بهداشتی مرتبط با اجتماعات بزرگ، بهبود پیشگیری و کنترل عفونت و تقویت مدیریت و هماهنگی در پاسخ به موارد اضطراری بهداشت عمومی آموزش می‌دهد.

امور بشردوستانه

-آمریکا از ارائه کمک ۱۵۵ میلیون دلاری به عنوان کمک‌های بشردوستانه اضافی برای تامین سرپناه، مراقبت بهداشتی، غذا، آب و خدمات نظافت در سراسر عراق خبر داد. این کمک همچنین به آوارگان عراقی برای دریافت مدارک شناسایی و خدمات حقوقی کمک می‌کند و موجب بهبود وضعیت مراکز درمانی می‌شود و امکان دستیابی به آموزش و فرصت‌های شغلی را بیشتر می‌کند.

انرژی پاک و تغییرات آب و هوایی

-آمریکا در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر و سازگاری با آب و هوا، کمک فنی ارائه می‌کند.

-آمریکا اقدام فعلی عراق در ارائه کمک محدود ملی به موجب توافقنامه پاریس وابسته به توافقنامه سازمان ملل در چارچوب تغییرات آب و هوایی را ستایش کرد.

-آمریکا با عراق در زمینه تقویت توانایی مدیریت سازگاری با آب و هوا و کاهش آثار آن و جلوگیری از سوزاندن گاز، توسعه طرح‌های انرژی تجدید پذیر و پاک، رواج دادن حفظ آب‌ها و حمایت از حفاظت گیاهان و حیوانات محلی در عراق همکاری می‌کند.

-ایالات متحده آمریکا، عراق را به مشارکت در طرح نوآوری کشاورزی برای آب وهوا تشویق کرد.

-دانشمندان و دانشگاهیان آمریکایی و عراق درباره سازگاری با آب و هوا و کاهش آثار آن تبادل نظر می‌کنند.

همکاری اقتصادی

-عراق و آمریکا راه‌های بهبود پروژه‌های حیاتی انرژی با شرکت‌های آمریکایی و تسهیل تجارت در زمینه محصولات کشاورزی آمریکا را بررسی کردند.

– ایالات متحده آماده است تا با کمک آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا و برنامه احتمالی جدید وزارت خارجه متمرکز بر شفافیت مالی، به عراق در اجرای “مقاله سفید” در مورد اصلاحات اقتصادی کمک کند.

– شرکت بین‌المللی توسعه مالی ایالات متحده همچنان در یادداشت تفاهم با عراق مشارکت دارد و قصد دارد تا ۱ میلیارد دلار برای تقویت فعالیت بخش خصوصی سرمایه گذاری کند که برای عراقی‌ها شغل و فرصت ایجاد می‌کند.

– شرکت بین‌المللی توسعه مالی ایالات متحده قصد دارد در سال جاری جلسه‌ای مجازی با شرکت‌های آمریکایی و عراقی برای کمک به تسهیل پروژه‌های سرمایه گذاری برگزار کند.

حقوق بشر و انتخابات

-دو هیئت در مورد چگونگی حمایت ایالات متحده از دولت عراق به بهترین روش برای محافظت از معترضین، فعالان و زنان در زندگی عمومی و روزنامه نگاران و پیگیری بازپرسی قضایی در مورد جنایات خشن علیه این گروه‌ها بحث کردند.

– ایالات متحده اخیراً ۹.۷ میلیون دلار به هیئت سازمان ملل متحد برای کمک به عراق (یونامی) برای کمک فنی مربوط به انتخابات اعطا کرده است. ایالات متحده برنامه‌های مربوط به تأمین حداکثر ۵/۲ میلیون دلار اضافی را برای تیم نظارت بر انتخابات وابسته به هیئت یونامی را که در انتظار بررسی در کنگره است، بررسی کرد.

– دو کشور اتفاق نظر داشتند که حضور یک تیم ناظر وابسته به هیئت یونامی و یک تیم ناظر وابسته به اتحادیه اروپا نشان دهنده تلاش صادقانه جامعه جهانی برای حمایت از خواسته‌های مردم عراق برای انتخابات آزاد و سالم در ماه اکتبر است.

– ایالات متحده مجددا بر قصد مستمر خود برای حمایت از عراق در کمک به بهبود جوامع مورد هدف داعش و تلاش برای بازتوانی و بازآفرینی آنها و ادغام صلح آمیز آنها در جامعه برای عراقی‌هایی که پیوندهای خانوادگی احتمالی یا واقعی با داعش – به ویژه زنان و کودکان، دارند، تأکید کرد.

– ایالات متحده دولت عراق را به خاطر تصویب قانون بازماندگان ایزدی ستود و دو هیئت در مورد لزوم اجرای آن و حمایت از اداره جدید امور بازماندگان در وزارت کارو امور اجتماعی، برای تسهیل ارائه خدمات و جبران خسارت به بازماندگان ایزدی از دست داعش توافق کردند. دولت عراق هم به تصویب قانون دیوان عالی کشور برای پیشبرد عدالت برای نجات یافتگان از دست داعش متعهد شد.

آموزش عالی، علوم و فرهنگ

– ایالات متحده از سال ۲۰۱۷، ۱۷.۵ میلیون دلار برای حمایت از موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیرانتفاعی در عراق کمک کرده است.

– ایالات متحده، عراق و موسسه اسمیتسونیان تصمیم به گسترش و تمدید پروژه نجات نمرود گرفتند.

– ایالات متحده از پروژه‌های حفاظت از آثار باستانی در بابل، موصل، اربیل و سایر مکانهای در معرض خطر حمایت می‌کند.

– ایالات متحده ابتکار جدید موزه مجازی را با همکاری شورای دولتی آثار باستانی و میراث تحت عنوان “گنجینه‌های بین‌النهرین” آغاز می‌کند که میراث فرهنگی غنی عراق را از طریق اینترنت در دسترس میلیون ها نفر می‌گذارد.

– ایالات متحده ۱.۲ میلیون دلار به ابتکار عمل دانشگاه‌ها در شهرهای آزاد شده از دست داعش که به بهبود وضعیت دانشگاه‌های نابود شده توسط داعش در نینوا می‌پردازد، اختصاص می‌دهد.

– ایالات متحده و عراق بار دیگر بر تعهد خود برای تربیت فارغ التحصیلان و متخصصان دانشگاهی عراقی آماده کار از طریق روش‌های تدریس پیشرفته  فرصت‌های آموزشی گسترده و بورسیه‌های تحصیلی از طریق مشارکت آموزش عالی، برنامه فولبرایت، برنامه تبادل رهبران جوان عراق و برنامه بورس تحصیلی کوچک زبان انگلیسی تاکید کردند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها