تاریخ انتشار : شنبه 6 نوامبر 2021 - 1:28
کد خبر : 75602

مراقبت‌های اولیه بهداشتی در جمهوری اسلامی ایران الگو است

مراقبت‌های اولیه بهداشتی در جمهوری اسلامی ایران الگو است

ایسنا/یزد مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پیامی به سی و چهارمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح ۶۹۶ طرح بهداشتی در سراسر کشور همراه بود، تاکید کرد: از زمان بروز همه‌گیری، کشورها با هر سطح درآمدی دریافته‌اند که سرمایه‌گذاری در سلامت یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه در جهت بدست آوردن امنیت بهداشتی است.  دکتر

مراقبت‌های اولیه بهداشتی در جمهوری اسلامی ایران الگو است

ایسنا/یزد مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پیامی به سی و چهارمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح ۶۹۶ طرح بهداشتی در سراسر کشور همراه بود، تاکید کرد: از زمان بروز همه‌گیری، کشورها با هر سطح درآمدی دریافته‌اند که سرمایه‌گذاری در سلامت یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه در جهت بدست آوردن امنیت بهداشتی است.

 دکتر «احمد المنظری» در این پیام گفت: سیستم‌های مراقبتی با رویکرد مراقبت‌های اولیه بهداشتی، بهترین روش برای تحقق بخشیدن به حق همه در دستیابی به بالاترین سطح سلامت و در عین حال به حداکثر رساندن عدالت و همبستگی است.

وی افزود: برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت و اهداف توسعه پایدار، رویکرد دولت- ملت به مسایل بهداشتی مورد نیاز است که به‌عنوان هسته اصلی خدمات یکپارچه سلامت متشکل از سیاستگذاری و عملکرد چند بخشی، توانمندسازی افراد و جوامع و مراقبت‌های ضروری بهداشتی است.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: مراقبت‌های اولیه بهداشتی در جمهوری اسلامی ایران بعنوان الگو مطرح است. از چهار دهه گذشته، شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای اطمینان از دسترسی به موقع مردم به خدمات ضروری، مقرون به صرفه و قابل قبول ایجاد گردیده است. این مراکز بهداشتی جدید در ارتقای سطح پوشش خدمات تا 100 درصد کمک‌رسان است.

المنظری گفت: جمهوری اسلامی ایران در آغاز شیوع پاندمی کووید-19، سیستم مراقبت‎های اولیه بهداشتی خود را بعنوان بخش اصلی در پاسخ به این پاندمی معرفی کرده است. شبکه مراقبت‌های بهداشتی زیر ساختی است برای فعالیت‌های ارتباطی منظم در تشخیص زود هنگام موارد، ردیابی تماس و تریاژ برای مراجعه به بیمارستان (در صورت لزوم) که توسط کارکنان سیستم مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌شود. علاوه بر این، سیستم ثبت شبکه بهداشت، در شناسایی بهتر گروه‌های آسیب پذیر، از جمله گروه‌های پرخطر ابتلا که نیاز مراقبت‌های بیمارستانی دارند، کمک کرد.

وی یادآور شد: سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه به منظور پوشش همه افراد جامعه بسیج ملی مبارزه با بیماری کووید-19 را بصورت مرحله‌ای آغاز نمود که گام پنجم آن دسترسی عادلانه به واکسن برای آسیب پذیرترین افراد جامعه است. همه‌گیری کرونا نشان داد ادغام مراقبت‌های اولیه بهداشتی در طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها، استراتژی‌ها، فعالیت‌ها و خدمات یک نیاز جهانی است. برای جهت‌گیری مجدد نظام سلامت نیاز مبرم به تعهد سیاسی روشن و رهبری قوی در همه سطوح وجود دارد.

به گزارش ایسنا و  به نقل از وبدا یزد، این مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: برای تعریف بهتری از نیازهای سلامت، شناسایی راه حل‌ها و اولویت‌بندی‌ها، جلب مشارکت افراد، جوامع و ذینفعان در همه بخش‌ها با همکاری نزدیک با یکدیگر حیاتی است. میخواهم ضمن تاکید بر لزوم اطمینان از تداوم خدمات ضروری سلامت از طریق شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی از این فرصت برای تقدیر از موفقیت ایران و معرفی شهر سهند به‌عنوان اولین شهر سالم در میان کشورهای با درآمد متوسط در منطقه استفاده نمایم. بدیهی است این امر بدون نقش رهبری قوی بخش بهداشت و اقدامات فداکارانه کارکنان نظام سلامت و همچنین مشارکت جامعه میسر نبود. به عنوان بخشی از چشم انداز سلامت برای همه در منطقه مدیترانه شرقی برای پوشش همگانی سلامت و اطمینان از دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت و بدون هیچگونه بار اقتصادی همکاری کنیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها