تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 21:47
کد خبر : 30765

مروری بر دستاوردهای عملیات «قدس ۱»

مروری بر دستاوردهای عملیات «قدس ۱»

دشمن در صبح‌ روز نخست‌ با هواپیماهای‌ « پی‌سی‌۷ » و چرخبال‌ اقدام‌ به‌ بمباران‌ شیمیایی‌ و انفجاری‌ کرد، اما با استقرار سریع‌ توپ‌های‌ ضدهوایی، یک‌ فروند از این‌ نوع‌ هواپیما با موشک‌ «سام ‌۷» ساقط‌ شده‌ و پاتک‌ هوایی‌ دشمن‌ عملاً‌ ناکام‌ ماند. به گزارش ایسنا، ساعت ۲۱:۲۵ دقیقه شامگاه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۶۴

مروری بر دستاوردهای عملیات «قدس ۱»

دشمن در صبح‌ روز نخست‌ با هواپیماهای‌ « پی‌سی‌۷ » و چرخبال‌ اقدام‌ به‌ بمباران‌ شیمیایی‌ و انفجاری‌ کرد، اما با استقرار سریع‌ توپ‌های‌ ضدهوایی، یک‌ فروند از این‌ نوع‌ هواپیما با موشک‌ «سام ‌۷» ساقط‌ شده‌ و پاتک‌ هوایی‌ دشمن‌ عملاً‌ ناکام‌ ماند.

به گزارش ایسنا، ساعت ۲۱:۲۵ دقیقه شامگاه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۶۴ نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات «قدس ۱» را با رمز «یا محمد رسول الله (ص) » در منطقه عملیاتی «هورالهویزه» در شرق رودخانه «دجله» عراق، برای انهدام نیروها و بر هم زدن انسجام ماشین جنگی ارتش‌ عراق، در منطقه‌ای‌ به‌ وسعت ۱۸۰ کیلومتر مربع‌ آغاز کردند.

در این عملیات چهار روزه، نیروهای عمل کننده ایران ظرف مدت کوتاهی به دو پاسگاه مورد نظر یعنی «ابوذکر» و «ابولیله» دشمن دست یافته و مقاومت آنها را درهم کوبیدند.

دشمن در صبح روز نخست با هواپیماهای پی‌سی‌۷ و چرخبال اقدام به بمباران شیمیایی و انفجاری نمود، اما با استقرار سریع توپ‌های ضد هوایی، یک فروند از این نوع هواپیما با موشک «سام ۷» ساقط شده و پاتک هوایی‌ دشمن‌ عملاً‌ ناکام‌ ماند.

این پاتک‌ها در روزها و ساعات بعدی نیز از سوی دشمن تداوم یافت که برای نیروهای عراقی سودی‌ در بر نداشت. هدف‌ نهایی‌ در عملیات‌ قدس‌۱ که در آغاز سلسله عملیات‌های قدس پیش‌بینی شده بود، رسیدن‌ به‌ اهداف‌ و نقاط‌ تأمین‌ نشده‌ عملیات‌ بدر، از جمله‌ نزدیک‌ شدن‌ به‌ جاده‌ مهم‌ العماره‌- بصره‌ بود. پاسگاه‌های‌ مختار، ابوذکر، ابولیله و المیدان عراق آزاد و منطقه «الحسان» و «الزجیه» واقع در نزدیکی جاده مذکور به تصرف نیروهای خودی‌ در آمد.

طی این عملیات تیپ‌۲ از لشکر ۲۵ پیاده به طور صددرصد متلاشی شد و یک فروند هواپیمای جنگنده، یک فروند چرخبال، ۱۵ دستگاه قایق و ۱۲ پاسگاه سیار منهدم و تعداد ۸۹۰ تن از نیروهای عراقی کشته‌ و زخمی‌ شده‌ یا به‌ اسات‌ نیروهای خودی در آمدند.

غنایم به دست آمده نیز شامل چهار قبضه توپ ضدهوایی، ۹ قبضه خمپاره‌انداز، ۲۹ فروند قایق جنگی و بلم، ۱۰ دستگاه بی‌سیم، ۱۰ قطعه پل، ۲۵ قبضه سلاح سبک و مقدار فراوانی مهمات‌ بود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها