مصرف خودسرانه نفازولین برای درمان کرونا فشار خون را افزایش می‌دهد

 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مصرف خودسرانه نفازولین برای پیش‌گیری و درمان بیماری کرونا موجب افزایش فشارخون می‌شود.

جبرائیل موفق در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص هشداری که سازمان غذا و دارو در مورد عدم مصرف نفازولین برای پیشگیری و درمان کرونا داده، اظهار کرد: نفازولین قطره تنگ‌کننده عروق است که بعضی مواقع برای درمان سرماخوردگی جهت کاهش و قطع آبریزش‌ بینی و همین‌طور قطره چشمی با تشخیص پزشک تجویز می‌شود. به دلیل خاصیت تنگ‌کنندگی عروق، اگر افرادی از این قطره به صورت خودسرانه حتی برای آبریزش بینی هم استفاده‌ کنند، ممکن است چنین موضوعی جذب سیستمیک ایجاد کرده و خصوصا برای کسانی که فشار خون بالایی دارند، موجب افزایش بیشتر فشار آن‌ها شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره تاثیر این دارو بر کرونا خاطرنشان‌ کرد: در مورد اثربخشی نفازولین بر کرونا هیچ سند معتبری وجود ندارد و این مطالب صرفا شایعاتی‌ است که گاهی اوقات در فضای‌ مجازی منتشر می‌شود.

وی افزود: تقاضای ما از مردم این است که هیچ دارویی را خودسرانه و بدون تشخیص پزشک مصرف نکرده و اقدام به خوددرمانی نکنند. لاز است شهروندان حتما برای مصرف هر دارویی با پزشک مربوطه مشورت کنند تا دچار عوارض ناشی از مصرف دارو نشوند.

موفق تصریح‌ کرد: متاسفانه ترویج خوددرمانی در فضای مجازی ادامه دارد و موجب درگیری ذهن مردم درباره‌ این مسائل می‌شود. ممکن است فردی تصور کند با مصرف این داروها درمان می‌شود و به همین جهت به موقع به پزشک مراجعه نکند. همین مساله موجب می‌شود افراد زمانی به پزشک مراجعه کنند که ویروس ریه‌شان را درگیر کرده و به مراحل حاد ابتلا به بیماری رسیده‌اند. باید توجه داشت در چنین شرایطی شاید کار چندانی از دست کادر درمان برای بهبود وضعیت بیمار برنیاید.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید