تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دسامبر 2021 - 16:36
کد خبر : 172559

مناطق کم برخوردار تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری فاصله گرفته‌اند

مناطق کم برخوردار تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری فاصله گرفته‌اند

معاون اول دادستان تهران گفت: مناطق کم برخوردار یا ناسالم تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری و خدمات اجتماعی فاصله گرفته‌اند. به گزارش ایسنا به نقل از روبط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، احمد رحمانیان در نشستی که با حضور دستگاه‌های ذی ربط در حوزه آسیب های اجتماعی پیرامون وضعیت برخی از مناطق تهران

مناطق کم برخوردار تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری فاصله گرفته‌اند

معاون اول دادستان تهران گفت: مناطق کم برخوردار یا ناسالم تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری و خدمات اجتماعی فاصله گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از روبط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، احمد رحمانیان در نشستی که با حضور دستگاه‌های ذی ربط در حوزه آسیب های اجتماعی پیرامون وضعیت برخی از مناطق تهران از جمله مظاهری، باغ آذری، فرحزاد، هرندی، خلازیر، دولتخواه و…در دادستانی تهران برگزار شد با تاکید بر لزوم افزایش ارتقای سطح هماهنگی و اقدامات دستگاه ها بیان کرد: متاسفانه این مناطق کم برخوردار یا ناسالم تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری و خدمات اجتماعی فاصله گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت این مناطق از ابعاد مختلف قابل بحث و بررسی است، افزود: وضعیت مناطق کم برخوردار از ابعاد مختلف امنیتی، روابط اجتماعی، فرهنگی و …قابل بررسی است و باید دید چرا این مناطق مبدا شکل گیری آسیب های اجتماعی شده اند.

معاون اول دادستان تهران با بیان اینکه شکل گیری این مناطق در شان نظام جمهوری اسلامی نیست، اظهار کرد: متاسفانه در این مناطق شاهد خرید و فروش موادمخدر، حضور معتادان متجاهر، اتباع بیگانه غیرمجاز، مزاحمت برای نوامیس مردم و بعضا خرید و فروش مشروبات الکلی هستیم که نگران کننده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه راهکارهای اجرایی برای رفع معضلات اجتماعی در این مناطق اشاره کرد و ادامه داد: دستگاه های مختلف خدمات رسان و همچنین دستگاه های حاکمیتی مانند استانداری و فرمانداری در این مناطق زحماتی کشیده اند اما متاسفانه شاهد وضعیت نامناسبی در این مناطق هستیم که باید برای رفع این مشکلات و معضلات تمامی دستگاه ها هماهنگ با هم ورود کنند.

رحمانیان با اشاره به وظایف دادستانی در حوزه احیای حقوق عامه و پیگیری آن بیان کرد: یکی از موضوعات اساسی در بحث حقوق عامه موضوع برخورداری این مناطق کم برخوردار از امکانات و توانمندی هایی است که باید در اختیارشان قرار گیرد و در صورت تحقق این امر بستر ایجاد آسیب های اجتماعی از بین می رود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستانی تهران اقدامات لازم برای رفع مشکلات این مناطق را به چند دسته تقسیم کرد و گفت: یکی از این اقدامات در این حوزه اقدامات کاربری است که با ایجاد و تاسیس فرهنگسرا، پارک، بوستان و مکان های فرهنگی انجام شدنی است تا خدمات فرهنگی و اجتماعی را به صورت مطلوب به مردم ارائه دهد.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که محیط سالم نشود تلاش ها به نتیجه نمی رسد، اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات اساسی که باید در این مناطق انجام شود سالم سازی محیط است که متاسفانه در حال حاضر شاهد استعمال موادمخدر به صورت علنی، خرید و فروش اسلحه و… هستیم از این رو دستگاه های انتظامی و امنیتی باید نسبت به سالم سازی محیط اقدام کنند.

رحمانیان با تاکید بر لزوم انجام اقدامات به صورت قرارگاهی توضیح داد: در حال حاضر در این مناطق اقداماتی انجام شده اما متاسفانه نتایج مطلوبی به دست نیامده است از این رو باید فعالیت ها به صورت قرارگاهی و با مدیریت واحد توسط دستگاه ها انجام شود از این رو برای ١٣ دستگاه ١٠٠وظیفه احصاء شده که تمامی این وظایف، وظایف قانونی دستگاه هاست و مکاتبات لازم با این آنها انجام شده است.

معاون اول دادستان تهران با اشاره به اینکه دادستان از باب مدعی العموم انجام وظایف دستگاه ها را دنبال می کند، اظهار کرد: دادستانی به دنبال برخورد قهری نیست و معتقدیم این مسائل در یک فضای مسالمت آمیز باید مرتفع شود البته باید در نظر گرفت که فراتر از وظایف قانونی مسئولیت شرعی و وجدانی ماست.

وی گفت: دادستانی تهران به دنبال رفع آسیب های اجتماعی این مناطق با همکاری و تعامل است و در مرحله آخر از ضمانت های اجرایی استفاده می کند از این رو همه باید کمک کنیم تا مشکلات این مناطق حل شود.

رحمانیان در ادامه به جمع بندی نتایج این نشست پرداخت و ادامه داد: تا زمانی که این مناطق باشند به طور حتم مناطق دیگر هم از امنیت اجتماعی، اقتصادی و … با مشکل رو به رو خواهند بود.

وی گفت: بر این اساس باید تا اردیبشهت ماه سند توسعه و ارتقای امنیت و رفع آسیب های اجتماعی این محلات تهیه شود و دستگاه های ذی ربط وارد شده و با اختصاص اعتبار از مراکز علمی کمک بگیرند.

معاون اول دادستان تهران با بیان اینکه تا زمان تهیه این سند باید از جزیره ای عمل کردن خودداری شود؛ تاکید کرد: بر این اساس باید برای این قرارگاه کمیته هایی تعریف تا اقدامات به صورت منظم و منسجم دنبال شود.

وی همچنین خواستار جلوگیری از توسعه این مناطق شد و اظهار کرد: متاسفانه شاهدیم برخی به اراضی ملی در این مناطق تجاوز کرده و دستگاه های خدمات رسان هم به این افراد خدماتی از جمله برق، گاز و … ارایه داده اند که باید در این راستا نیز دقت نظر شود.

رحمانیان به موضوع فعالیت ضایعاتی ها هم اشاره کرد و گفت: چرا قانون مدیریت پسماند به خوبی اجرا نمی شود این جای سوال است چرا به دادستانی اعلام نمی شود یا اگر اعلام شده اما مجازاتها بازدارنده نبوده اعلام کنند تا موضوع بررسی شود.

وی همچنین خواستار همراهی کردن مردم برای تحقق این امر شد و ادامه داد: اگر این مناطق را گل و بلبل کنیم اما مردم همراه نباشند بی فایده است از این رو باید از ظرفیت های نیروهای مقاومت بسیج استفاده شود زیرا موتور محرک این کار مردم هستند.

معاون اول دادستان تهران خواستار آموزش مهارت‌های اجتماعی مردم این مناطق شد و افزود: در این حوزه بهزیستی، سازمان نظام روانشناسی و… باید ورود کنند و مهارت های اجتماعی را به آنها آموزش دهند.

وی همچنین به مدیران دستگاه هایی که به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند هشدار داد که دادستانی با مدیرانی که در انجام وظایف خود سهل انگاری کنند برخورد می کند و هیچ مسامحه ای ندارد.

در این نشست مسئولان دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری، فرمانداری، سپاه و… مشکلات و مسائل خود را مطرح کردند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها