تاریخ انتشار : دوشنبه 22 نوامبر 2021 - 21:21
کد خبر : 120735

موانع جهش تولید کدامند؟

موانع جهش تولید کدامند؟

یک کارشناس اقتصادی سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری توسط دولت را در تحقق جهش تولید لازم دانست و مواردی همچون نرخ بیکاری و تورم بالا، نوسانات نرخ ارز، تحریم‌ها، رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی منفی را موانع تحقق شعار سال اعلام کرد. کمیل طیبی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره

موانع جهش تولید کدامند؟

یک کارشناس اقتصادی سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری توسط دولت را در تحقق جهش تولید لازم دانست و مواردی همچون نرخ بیکاری و تورم بالا، نوسانات نرخ ارز، تحریم‌ها، رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی منفی را موانع تحقق شعار سال اعلام کرد.

کمیل طیبی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره موانع تحقق جهش تولید در سال جاری اظهار کرد: با توجه به سال استثنائی ۱۳۹۹ و مشکلات اقتصادی همچون رشد منفی اقتصادی، تورم، شدت تحریم‌ها، در لیست سیاه FATA قرار گرفتن، نوسانات نرخ ارز و گسترش ویروس کرونا که در سال ۱۳۹۸ وجود داشت، رکود و تورم مزمن شده در سال گذشته وارد سال جاری می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، تعطیلی کسب‌وکارها در پی شیوع کرونا تحقق درآمدهای مالیاتی را به دلیل مشکلات ایجاد شده در کسب‌وکارها به تاخیر می‌اندازد که می‌تواند کسری بودجه را برای دولت به همراه بیاورد.

در ادامه این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عوامل ذکر شده تاثیرات منفی بر بخش‌های مختلف خرد و کلان اقتصادی خواهند داشت، گفت: مشکلات اقتصادی مذکور به صورت نرخ بیکاری و تورم بالا، کاهش سرمایه‌گذاری و نوسانات نرخ ارز در اقتصاد کلان دیده می‌شود و این موارد تاثیرات منفی بر فعالیت‌های خرد اقتصادی می‌گذارد.

اهمیت سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی در جهش تولید 

طیبی افزود: در این زمینه سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی بسیار مهم است و باید سیاست‌های هدفگذاری تورم را مدنظر قرار دهد تا ثبات و آرامش در بازار ایجاد شود. به عنوان مثال عملیات بازار باز به عنوان یکی از سیاست‌های پولی و بانکی می‌تواند بازار دارایی را کنترل کند و نقدینگی سرگردان را به این بازار هدایت کند. همچنین، باید ضربآهنگ تحریم‌ها گرفته شود و اگر فرصتی برای دیپلماسی اقتصادی ایجاد شد، تعدیل تحریم‌ها در این زمینه کمک می‌کند.

این اقتصاددان درباره نقش بخش خصوصی و دولت در تحقق شعار سال، توضیح داد: مرز مشترک بین دولت و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری است که بین این دو بخش اشتراک ایجاد می‌کند. بخش خصوصی باید بازوی فعالیت‌های اقتصادی باشد زیرا، این بخش می‌تواند انگیزه برای سرمایه‌گذاری را ایجاد کند که دولت در این زمینه باید با تسهیلات، تشویق و حمایت، انگیزه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری را ایجاد کند.همچنین از طریق سیاست‌هایی همچون تامین منابع مالی، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری، تعدیل محیط کسب‌وکار، اصلاح قانون کار می‌تواند در تقویت نقش بخش خصوصی در اقتصاد و جهش تولید نقش داشته باشد.

عدم وقوع رونق تولید به معنای واقعی در سال گذشته 

او در پاسخ به اینکه تفاوت رونق تولید (شعار سال گذشته) و جهش تولید(شعار سال جاری) در چیست؟ گفت: این دو مفهوم تفاوت ماهوی اقتصادی ندارند زیرا ابزارهای یکسانی همچون سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال، بهبود محیط کسب‌وکار و… دارند. رونق تولید یا جهش تولید به معنی ایجاد ظرفیت‌های جدید برای تولید، کسب درآمد، سرمایه‌گذاری، اشتغال و… است اما اگر مراحل توسعه در این دو مفهوم را مقایسه کنیم، در رونق تولید باید به تولید انبوه برسیم درحالیکه در جهش تولید باید گام‌های بلندتری در ظرفیت‌های اقتصادی برداشته شود تا جهش صورت بگیرد.

این کارشناس اقتصادی در پایان سخنانش درباره تحقق رونق تولید در سال گذشته، خاطرنشان کرد: ممکن است که در برخی بخش‌ها که امکان صادرات داشتند همچون محصولات غیرنفتی رونق تولید اتفاق افتاده باشد اما در مجموع با رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی منفی نمی‌توانیم بگوییم که به معنای واقعی رونق تولید اتفاق افتاده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها