تاریخ انتشار : یکشنبه 21 نوامبر 2021 - 22:13
کد خبر : 111798

نامه کانون‌های استادی دانشگاه‌های ایران به نهادهای بین‌المللی

نامه کانون‌های استادی دانشگاه‌های ایران به نهادهای بین‌المللی

۱۸۰ نفر از مدیران کانون‌های جنبش استادی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در نامه‌ای به سازمان‌های بین‌المللی، خواستار فراهم کردن زمینه محاکمه افرادی شدند که نسبت به ملت ایران مرتکب جنایت شده‌اند. به گزارش ایسنا،‌ متن این نامه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم – دبیرکل محترم سازمان ملل متحد –

نامه کانون‌های استادی دانشگاه‌های ایران به نهادهای بین‌المللی

۱۸۰ نفر از مدیران کانون‌های جنبش استادی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در نامه‌ای به سازمان‌های بین‌المللی، خواستار فراهم کردن زمینه محاکمه افرادی شدند که نسبت به ملت ایران مرتکب جنایت شده‌اند.

به گزارش ایسنا،‌ متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

– دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

– رئیس محترم مجمع عمومی سازمان ملل متحد

– رئیس محترم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

سلام علیکم

مطلع هستید در شرایطی که جهان در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته و خطر اپیدمی ویروس مرگبار و فراگیر (queid ۱۹) حیات میلیون ها انسان را در معرض تهدید قرار داده است، حکومت ظالم آمریکا با نقض قوانین مسلم حقوق بین الملل، حقوق بشر، اصول انسانی و اخلاقی، همچنان بر تحریم یکجانبه و غیرقانونی علیه ملت ایران ادامه داده و بر مقاصد زیاده خواهانه، انحصار طلبانه و سلطه جویانه ی خویش اصرار می ورزد.

شما به خوبی می دانید و پیش تر، ملت ها و دولت های حق‌جوی عالم می دانند که تحریم های اولیه و ثانویه آمریکا در تمامی حوزه ها نقض آشکار قوانین مسلم حقوق بین الملل است. این تحریم ها به ویژه در حوزه های دارو، غذا، حمل و نقل هوایی، فلزات، صنعت خودرو، بخش ساخت و ساز و عمران، امور مالی و بانکی و نیز عرصه دفاعی، اوج ضدانسانی بودن اقدام جنایت کارانه این حکومت ظالم علیه ملت های مستقل به ویژه ملت ایران را نمایان می سازد. از طرف دیگر فقدان واکنش مناسب و مؤثر نسبت به اقدام های ضدبشریِ آمریکا، چه از سوی سازمان های بین المللی مسئول و چه از سوی دیگر کشورها از جمله دولت های ریاکار اروپایی مدعی حقوق بشر و حاکمیت قانون، آنها را به شریک جرم جنایات آمریکا در ممانعت از سلب حقوق بنیادین ملت ایران و نیز در مقابله ی جدی با شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از ریشه کنی آن تبدیل نموده است.

این جنایت که با رضایت و حتی همراهی دولت های به اصطلاح مدعی حقوق بشر و با فشار صهیونیزم بین الملل و در پرتو برخی دولت های مرتجع منطقه صورت می پذیرد، همانا “جنایت علیه بشریت” و انسان متمدن ایرانی است؛ تأسف آور آن که این رضایت و همراهی حتی در شرایطی که برخی مقام های رسمی آمریکایی اشتیاق خود از ابتلای شهروندان کشورهای مختلف به ویروس کرونا و جان باختن تعدادی از آنها را آشکارا بیان کرده اند نیز ادامه دارد و لذا طرح این موضوع که کرونا سلاح بیولوژیک رژیم امریکا برای مقابله با ملت‌های مستقل است، بیش از پیش آن را از یک فرضیه نظری به یک واقعیت عینی نزدیکتر کرده است.

سیاست “فشار حداکثری آمریکا” علیه آحاد ملت ایران از طریق اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی، بر بهره مندی بدون تبعیض و فارغ از رنگ، نژاد، دین، قومیت و گرایش سیاسی از حقوق بشر در کشورما، تأثیر منفی گذاشته است. جالب اینجا است که آمریکا و دیگر مدعیان حقوق بشر که همواره بر طبل حمایت از اقوام و اقلیت ها و گروه های آسیب پذیر می کوبند، خود مسبب نقض تمامیت حقوق بشر در جامعه هدف و افراد یاد شده از طریق اعمال تحریم های غیرانسانی هستند. در کشور عزیزمان ایران علاوه بر شهروندانی که تاکنون بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند، بر اساس گزارش های پزشکی اما به دلیل نایابی داروی بیهوشی، کمیابی برخی داروها مانند «مپیلکس»؛ پانسمان مخصوص بیماران «ای بی»، جان شماری از شهروندان ایرانی را در معرض تهدید قرار داده است گو این که هزاران بیمار هموفیلی، ای بی (پروانه ای)، مولتیپل اسکلروز، تالاسمی، صرع و اختلالات ایمونولوژیک، همچنین بیماران پیوند کلیوی و دیالیزی و سرطانی به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اثر تحریم های وضع شده توسط حکومت ظالم امریکا که با همراهی دولت های اروپایی در عرصه عمل دنبال شده، در معرض مخاطرات جدی قرار داشته و متأسفانه بسیاری از آنها جان خود را از دست داده اند.

عالیجنابان!

تحریم های ظالمانه چند سال گذشته حکومت جنایتکار امریکا، نقض مفاد منشور ملل متحد و از جمله ماده ۲۵ آن است. فارغ از اینکه شورای امنیت تاکنون در نیل به مأموریت تعیین شده (حفظ و اعاده صلح و امنیت بین المللی) تا چه اندازه مؤثر و موفق عمل کرده است، جای بسی شگفتی است که مدعیان ساماندهی نظام جهانی، خود، آشکارا در مسیر نقض مفاد منشور ملل متحد و بی اعتبارسازی سازمان ملل گام بر می دارد.

سکوت دولت های اروپایی در برابر سیاست های تحریمی و ظالمانه آمریکا و اجرای عملی این تحریم های غیرقانونی و ضدانسانی، این سوال را به ذهن متبادر می کند که فارغ از موضوع ایران، چه تضمینی برای این کشورها در مواقع مخالفت با سیاست های آمریکا وجود خواهد داشت که با رفتار غیرقانونی و ظالمانه آمریکا مواجه نشوند. این روند قطعاً گریبان این کشورها را نیز در آینده خواهد گرفت؛ چه آن که سیاست ها و رفتارهای آمریکا آشکارا برخلاف قواعد و نظم بین المللی بوده و نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بین الملل به ویژه حقوق بین الملل و حقوق بشر محسوب می شود. به این ترتیب دولت های اروپایی با پیروی از سیاست های ضدانسانی امریکا، عملاً به نهادینه شدن آنارشیسم بین المللی که صرفاً تأمین کننده منافع لابی قدرت و ثروت در رژیم امریکا است، کمک می کنند.

تحریم دارویی ایران از سوی حکومت ظالم آمریکا مغایر بند  ۱ ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، نقض بند الف ماده ۵۵ منشور سازمان ملل متحد در رابطه با حق زندگی، اشتغال و پیشرفت اقتصادی و بند ب آن درباره ی حق سلامتی انسان ها و مخالف با مفاد مقدمه اساسنامه سازمان بهداشت جهانی راجع به حق بهره مندی از بالاترین استاندارد قابل حصول سلامتی است.

این تحریم ها هم چنین ناقض بخش ج بند ۲ از ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انسان ها که بر حق پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر و فراگیر و بخش دال بند ۲ آن راجع به حق دسترسی به دارو، تجهیزات پزشکی و درمانی است.

عالیجنابان!

فلسفه ایجادی و هدف غایی نهادهای حقوقی بین المللی، چیزی جز نظارت بر اجرای قوانین حقوق بشری نیست که در این راستا خودداری از تخریب وضعیت حقوق بشر در کشورها تعهدی سلبی بر ذمه این نهادها بوده و سکوت و انفعال یا تأیید و کمک شما به حفظ این وضعیتِ آشکارا خلاف قواعد مسلم حقوقی، موضوع مسئولیت شما در جایگاه ریاست این نهادها است، در این صورت، شما چگونه از خویش سلب مسئولیت می کنید در حالی که نقض آشکار قواعد آمره ی بین المللی از جمله حق دسترسی شهروندان به دارو، درمان، تجهیزات پزشکی و حق برخورداری از امنیت غذایی، امنیت شغلی، امنیت زندگی و امنیت ملی به خاطر تحریم های ظالمانه هیأت حاکمه ی آمریکا علیه کشورهای مستقل دنیا از جمله ملت آزادی¬خواه ایران نقض گردیده است؟!! حال اگر نظارت بر اجرای قواعد حقوق بین الملل بشر وظیفه ی ذاتی شما است، آیا یادآوری مسئولیت دولت ها نسبت به حقوق انسان ها را وظیفه خود نمی دانید؟

عالیجنابان!

در همه جنایات بزرگ بشری که میلیون ها نفر جان خود را از دست داده اند، علاوه بر دو عامل ظالم و مظلوم، یک عامل اصلی دیگر نیز در آنها نقش دارد که شامل نهادها، سازمان ها و شخصیت های مسوولی است که نسبت به انجام وظیفه ی خودکوتاهی نموده‌اند. بدون تردید تاریخ علاوه بر دیکتاتورها و استبداد بین المللی، نسبت به عملکرد شما عالیجنابان نیز که در گرفتاری های ملل مظلوم تحت ستم دم فرو بستید قضاوت خواهد کرد. امروز همگان اذعان دارند که جرم مسئولان سازمان ها و نهادهای بین‌المللی که در برابر تهاجم گسترده شیمیایی رژیم صدام علیه سربازان و شهروندان ایرانی در طول ۸ سال جنگ تحمیلی سکوت کرده بودند، کمتر از جنایت صدام نیست.

از این رو، ما جمعی از استادان دانشگاه های ایران در قالب ۱۵۰ مدیریت کانون های استادی به نیابت از ملت بزرگ و کهن ایران و جامعه نخبگی این سرزمین، ضمن محکوم کردن رفتار ظالمانه، غیرقانونی و ضدانسانی حکومت آمریکا و همکاری برخی دولت های ریاکار اروپایی در اجرای جنایت ضدبشری سیاستمداران امریکایی، از شما می خواهیم تا در چارچوب مأموریت خود، ضمن شکستن فضای سکوت در قبال استمرار این جنایت علیه حق حیات همه مردم جهان و از جمله حق حیات و پیشرفت ملت ایران، به وظیفه ذاتی و انسانی خود در برابر ستمگری های گفته شده، جامه عمل پوشانده و اجازه ندهید تا تروریسم دولتی امریکا، انسان و انسانیت را بیش از این به سخره بگیرد. در این مسیر، پیگیری لغو کامل و بی قید و شرط همه تحریم های آمریکا علیه ملت ایران و احترام به قوانین بنیادین حقوق بشر از طریق صدور تضمینات لازم، اصلی ترین رسالت سازمانی و مهم ترین وظیفه انسانی و نیز محوری ترین مسئولیت تاریخی شما عالیجنابان است.

در همین راستا از شما عالیجنابان مصرانه و حق جویانه می خواهیم در عمل به رسالت تاریخی خود افراد ظالم زیر را به جرم جنایت در حق بشریت بخصوص جنایت علیه انسان شریف و جویای پیشرفت ایرانی، تحت تقیب، بازداشت و زمینه محاکمه آنها را فراهم کنید:

۱- دونالد ترامپ و باراک اوباما؛ روسای جمهور کنونی و سابق جمهور ایالات متحده ی آمریکا

۲- وزرای خارجه  ایالات متحده ی آمریکا در دولت های  ترامپ و اوباما

۳- روسای آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در دولت های  ترامپ و اوباما

۴- رییس مجلس سنای ایالات متحده آمریکا

۵- رییس  مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا

۶- وزرای خزانه داری ایالات متحده آمریکا در دولت های ترامپ و اوباما

۷- مشاورین امنیت ملی ایالات متحده آمریکا  در دولت های ترامپ و اوباما

۸- وزرای دفاع ، روسای  ستاد کل ارتش و فرماندهی سنتکام ایالات متحده آمریکا  در دولت های ترامپ و اوباما

۹- کاترین اشتون و فدریکا موگرینی؛  نمایندگان وقت اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی برای شراکت با آمریکا در ایجاد ظلم و تنگنا های ضد انسانی  علیه ایرانیان

امید آن که این نامه حق جویانه دانشگاهیان ایران بتواند به کوشش شما رؤسای نهادهای سازمان ملل متحد و متولیان سازمان های حقوق بشری، به رفع رفتارهای ظالمانه هیأت حاکمه آمریکا ی ستمگر و دیگر دولت های اروپایی همراه آن به ویژه مجریان و شرکای تحریم های مرتبط با حقوق بنیادین بشر از جمله حق حیات، حق زندگی، حق رفاه، حق آسایش، حق اشتغال و حق امنیت ملی ملت بزرگ ایران و جلوگیری از نسل کشی میلیون ها انسان منجر شود.

البته شما دست اندرکاران سازمان های با اصطلاح جهانی بخواهید یا نخواهید ملت کهن و انقلابی ایران همانند روزهای سخت جنگ هشت ساله تحمیلی که در اوج مظلومیت و البته با سرزندگی و نشاط و پایداری، ائتلاف صدام، آمریکا، اروپا، شوروی، دولت های مرتجع منطقه و سازمان مزدور و آدمکش منافقین را به کرنش وادار و به شکستی تاریخی کشانید اکنون نیز در عالمی شدن ویروس منحوس کرونا، تحریم های مضاعف و ترکیبی؛ تحریم دارویی و سایر تحریم های ظالمانه و ثانویه علیه این مرز پرگهر را که به نوعی با این ویروس منحوس به ائتلاف رسیدند پشت سر خواهد گذاشت، اما در حافظه تاریخی خود هرگز نقش دولت های ستمگر و سازمان های محافظه کار مدعی تامین حقوق بشر را در این بیدادها به فراموشی نخواهد سپرد؛ از این رو ایفای وظایف تان در عمل به رسالت تاریخی خویش برای اقامه ی دادخواست جهانی علیه جنایت کاران یاد شده نه صرفا اقدامی در دفاع از حقوق حقه ی ایرانیان بلکه دفاع از هویت انسانی خودتان نیز به شمار می آید.

والسلام علی من اتبع الهدی

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها