تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 16 دسامبر 2021 - 18:53
کد خبر : 171453

نتایج تحقیقات باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد

نتایج تحقیقات باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اهمیت فراهم کردن امکان دسترسی محققان به مجلات بین‌المللی، به لزوم در دسترس قرار گرفتن نتایج تحقیقات برای متخصصان و عموم جامعه تاکید کرد. به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی، در نشست ارائه گزارش کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور که با حضور دکتر علی اکبری ساری؛ دبیر کمیسیون

نتایج تحقیقات باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اهمیت فراهم کردن امکان دسترسی محققان به مجلات بین‌المللی، به لزوم در دسترس قرار گرفتن نتایج تحقیقات برای متخصصان و عموم جامعه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی، در نشست ارائه گزارش کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور که با حضور دکتر علی اکبری ساری؛ دبیر کمیسیون نشریات علوم پزشکی و دکتر علی علیزاده؛ مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، برگزار شد، با تاکید بر این‌که باید مجلات متناسب با نیاز جامعه علمی و در جهت رفع مشکلات بهینه‌سازی شود، گفت: کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور باید برنامه عملکرد تدوین کند و با تعیین شاخص‌هایی که مبتنی بر زمان‌بندی‌ کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است، اقدام کند. با وجود چنین برنامه و شاخص‌هایی، امکان بررسی و اندازه‌گیری عملکرد کمیسیون هم فراهم می‌ شود.

وی با اشاره به این‌که باید وظایف، به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور سپرده شود، تصریح کرد: به کمیسیون اختیارات و ابزارهای لازم جهت اعمال آن‌ها داده خواهد شد تا طبق ملاحظات موجود عمل کنند و در مقابل انتظار پاسخگویی هم داریم.

وی ضمن تاکید بر نمایه کردن مجلات علوم پزشکی کشور در Scopus ، PubMed ، ISI، Google Scholar، ISC، Proquest، DOAJ، گفت: باید امکان دسترسی محققان کشورمان به مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی فراهم شود. در حال حاضر نه تنها مقالات در دسترس محققان نیست، بلکه فرد نویسنده مقاله هم پس از چاپ آن در نشریات بین‌المللی باید نسخه نهایی را خریداری کند.

دکتر پناهی با بیان اینکه نتایج تولید دانش باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مقالات باید کاربردی و در راستای رفع نیاز جامعه باشد، حتی در مواردی هم که نتایج تحقیقات جنبه عمومی دارد باید به اطلاع عموم جامعه هم رسانده شود. هر دو در جایگاه خود دارای اهمیت است.

گفتنی است، در این نشست درخصوص موضوعاتی همچون توجه به بحث اخلاق در انتشار، شفاف ‌سازی مجلات به لحاظ عمومی و تخصصی، بازنگری مجدد و به روز شدن اساسنامه کمیسیون نشریات علوم پزشکی، برگزاری مستمر جلسات کمیسیون نشریات حتی به صورت وبینار و غیرحضوری، اعطای رتبه علمی- پژوهشی و موافقت اصولی با حفظ استانداردها و رعایت شفافیت به گونه‌ای که رتبه‌ها با ارزش و کاربردی باشند و منجر به تغییر رفتار مجلات نیز شود، بحث و تبادل نظر شد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت؛ همچنین، بازنگری در انتخاب اعضای کمیسیون و کمیته ‌های تخصصی، مشخص کردن وزن کمیته‌ های تخصصی جهت اعطای رتبه علمی- پژوهشی، تهیه و ایجاد نقشه راه برای مجلات و ماموریت ‌محور بودن آنها، تاسیس نشریه جدید در دانشگاه‌ها به صورت نظام‌مند و هدفمند و حمایت مالی و فنی از نشریات دانشگاهی به خصوص نشریات نمایه شده، از دیگر نکات مطرح شده در این نشست بود.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها