تاریخ انتشار : سه‌شنبه 7 دسامبر 2021 - 19:12
کد خبر : 151596

نظام به دنبال انتخابات سالم و شفاف است

نظام به دنبال انتخابات سالم و شفاف است

عکس آرشیوی است ایسنا/بوشهر دادستان عمومی و انقلاب استان بوشهر گفت: نظام به دنبال انتخابات سالم و شفاف است. علی حسن پور در نشست با خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد ماه رجب عنوان کرد: در مسئله انتخابات نظام به دنبال این است که انتخاباتی سالم و شفاف داشته باشیم. انتخاباتی منصفانه و عادلانه و با رعایت قانون.

نظام به دنبال انتخابات سالم و شفاف است
عکس آرشیوی است

ایسنا/بوشهر دادستان عمومی و انقلاب استان بوشهر گفت: نظام به دنبال انتخابات سالم و شفاف است.

علی حسن پور در نشست با خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد ماه رجب عنوان کرد: در مسئله انتخابات نظام به دنبال این است که انتخاباتی سالم و شفاف داشته باشیم. انتخاباتی منصفانه و عادلانه و با رعایت قانون. همچنین در مسئله انتخابات باید با برگزاری انتخاباتی سالم باید اعتماد عمومی جلب شود.

وی ادامه داد: رقابت سالم و رعایت اخلاق انتخاباتی لازمه برگزاری انتخاباتی سالم است. تمامی این موارد به این نکته برمی‌گردد که تخلفی صورت نپذیرد و همه بر مدار قانون حرکت کنیم. بعضی از اقدامات تخلف و بعضی نیز جرم است. در روند برگزاری انتخابات شایسته است که ما شاهد وقوع تخلف یا جرم نباشیم.

دادستان بوشهر اظهار کرد: برای هر انتخاباتی قانون خاص آن تصویب شده و نحوه هرگونه اقدام پیرامون مسائل انتخابات را برای ما مشخص کرده است. اینکه چه کارهایی باید انجام بگیرد و چه کارهایی نباید انجام بگیرد. قانون فعل ها و ترک فعل ها را برای ما مشخص کرده و قانونگذار برای تعدادی از این موارد  ضمانت اجرا قرار داده؛ یعنی جنبه کیفری به آن داده و عنوان مجرمانه پیدا کرده است.

حسن پور تصریح کرد: این قوانین باید از سوی کاندیداها، هواداران، عموم جامعه و رسانه های جمعی و مطبوعات رعایت شوند. تعدادی از موارد ویژه مسئولین است که باید رعایت کنند. چه مسئولین برگزاری انتخابات و چه سایر مسئولین که در صورت عدم رعایت این ملاحظات و قوانین، جرم صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در استان بوشهر در هر شهرستان شعبه خاص رسیدگی به جرائم انتخاباتی تشکیل شده و در صورتی که اقدام مجرمانه ای در مسئله انتخابات صورت بپذیرد فورا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. البته خواست ما این است که جرمی صورت نپذیرد و آگاهی‌های لازم جهت پیشگیری از ارتکاب این تخلفات و جرائم به عموم جامعه رسانده شود. به حمدلله در سال‌های گذشته به لطف برگزاری این جلسات و اهتمام مسئولین و اصحاب رسانه، اطلاعات عمومی بیشتر و پرونده های تخلفات انتخاباتی کمتر شدند.

دادستان عمومی و انقلاب بوشهر بیان کرد: هر ساله رئیس قوه قضائیه با ارسال بخشنامه‌ وظایف این ستاد را مشخص می کند و بر اساس آن معیارها می بایست جلسات منظم تشکیل شود تا جرمی واقع نشود. از جمله وظایف این ستاد می توان به پیشگیری، کاهش و رصد مداوم و مستمر اقدامات و فعالیت های انتخاباتی و اتخاذ تدابیر و تمهیدات پیشگیرانه با هدف پیشگیری از جرائم انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها و نهادهای عضو ستاد، تبیین و تعیین برنامه های پیشگیرانه و نحوه اجرای آن در زمینه پیشگیری از جرائم احتمالی، هماهنگی و تعامل مداوم با هیئت های اجرایی و نظارت بر انتخابات و سایر دستگاه ها و نهادهای مسئول در زمینه برگزاری هرچه بهتر انتخابات و پیشگیری از جرائم مصوب، توجیه، ارشاد و انذار تشکل ها، احزاب، گروه ها، ستادهای تبلیغاتی و اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی  اشاره کرد.

علی حسن پور یادآور شد: فهرستی از محتواهای مجرمانه شامل ۱۶ عنوان در رسانه ها منتشر خواهد شد. مجدداً لازم می‌دانم که از همراهی خوب اهالی رسانه با مجموعه ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی تشکر کنم، ما این همراهی را در سنوات گذشته دیدیم.

وی تاکید کرد: ما قصد محدود کردن رسانه ها را نداریم. قصد تحکم نداریم یا اینکه آنها را از وظایف خودشان و اختیاراتشان محروم کنیم. گاهاً به علت عدم شناسایی اقدامات مجرمانه تخلفی صورت می پذیرد که با تعامل اهالی رسانه و این ستاد برطرف می‌شود و در این زمینه رسانه ها همراهی خود را نشان داده اند.

دادستان بوشهر عنوان کرد: همکاری با پلیس فتا و عنایت به این تذکرات و رعایت توصیه های پلیس فتا لازم است، چون تعدادی از این موارد جرم محسوب می‌شوند. باید توجه داشت علی رغم رسانه بودن و آزادی عمل داشتن، لازم است این موارد رعایت شود.

به گفته این مقام مسئول در مورد شخصیت ها و تخریب آنها، احراز صلاحیت و نهادهای نظارتی باید انصاف رعایت شود و تا از مسئله ای اطمینان حاصل نشده نسبت به انتشار آن اقدام نکنیم. همچنین باید توجه داشته باشیم در صورت نظرسنجی، از آنجایی که هر رسانه معمولاً مخاطب خاص خود را دارد نتیجه نظرسنجی نمی تواند معتبر باشد لذا نظرسنجی نیز عنوان مجرمانه دارد.

حسن پور تصریح کرد: همچنین لازم است که رسانه ها در ایام انتخابات در دسترس بوده و همواره پاسخگو باشند. رسانه ها پس از انتشار اخبار و مطالب نباید سلب مسئولیت کنند. آنچه که در رسانه ها منتشر می شود هر چند از سوی خبرنگار و یا نویسنده ای باشد باز هم مسئولیت قانونی آن بر عهده مدیر رسانه است. البته که بخشی از این مسئولیت مرتبط با خبرنگار و یا نویسنده نیز هست، لذا لازم است که مدیران بر عملکرد خبرنگاران و اعضای رسانه خود نظارت داشته باشند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها