تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 21:12
کد خبر : 107846

نقش آفرینی موفق حضرت زینب در کربلا، منشور حضور بانوان در مدیریتهای سیاسی و اجتماعی کشور

نقش آفرینی موفق حضرت زینب در کربلا، منشور حضور بانوان در مدیریتهای سیاسی و اجتماعی کشور

حضرت زینب (س) نمونه کامل حمایت از حق و مبارزه با باطل بود که از دیدگاه ایشان زن زاهدی گوشه‌نشین نیست که تسبیح به دست گیرد و از دنیا و اهل آن دوری گزیند، بلکه مجاهدی است که در انس با خداست و روح خود را جنبه الهی زده و به جنگ با هر که

حضرت زینب (س) نمونه کامل حمایت از حق و مبارزه با باطل بود که از دیدگاه ایشان زن زاهدی گوشه‌نشین نیست که تسبیح به دست گیرد و از دنیا و اهل آن دوری گزیند، بلکه مجاهدی است که در انس با خداست و روح خود را جنبه الهی زده و به جنگ با هر که رنگ کفر و ظلم و تعدی دارد، برخاسته است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مجتبی شجاعی فرماندار دلگان و نویسنده استان در یاداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده در خصوص نقش سیاسی و اجتماعی حضرت زینب(س) آورد است؛.

زنان همواره نیمی از بدنه پویای جامعه بوده‌اند که نقش‌هایی تأثیرگذار، گاه بارز و گاه نهفته در عرصه‌های مختلف حیات سیاسی، اجتماعی، دینی، فرهنگی و اقتصادی جوامع خود بر عهده داشته‌اند .

نقش‌آفرینی موفق دینی، سیاسی و اجتماعی حضرت زینب(س) پس از شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان در کربلا در کنار متانت و وقار و حیای او جلوه‌ای زیبا از حضور مؤثر زنان در اجتماع ترسیم می‌کند .

وی در ادامه این یاداشت آورده است؛ حضرت زینب (س) نمونه کامل حمایت از حق و مبارزه با باطل بود که از دیدگاه ایشان زن زاهدی گوشه‌نشین نیست که تسبیح به دست گیرد و از دنیا و اهل آن دوری گزیند، بلکه مجاهدی است که در انس با خداست و روح خود را جنبه الهی زده و به جنگ با هر که رنگ کفر و ظلم و تعدی دارد، برخاسته است .

برای شناخت صحیح و کامل زندگی حضرت زینب(س) نیاز به یک مدل با شاخصه‌های متناسبی است که بتواند تمام ابعاد زندگی این شخصیت‌ها را ترسیم و تحلیل کند، بی‌نیازی و استغنا، انتخاب هدف برتر، مقاومت و استقامت از ویژگی‌های آن حضرت است .

این صفات نشان‌دهنده آن است که آن بزرگوار در برابر مرارت‌ها تا مرحله جان ایستادگی کرد، امام حسین(ع) قطعا پیش‌بینی می‌فرمودند که پس از قیام ایشان، ماموریتی وجود دارد که از عهده هیچ فرد دیگری به جز حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) برنمی‌آید که به خوبی زینب کبری(س) تاریخ ساز و الگوی ابدی تاریخ به عنوان مکمل قیام حسین بن علی(ع) گشت .

در شرایطی که حضور اجتماعی و سیاسی زنان و اشغال عرصه‌های عمومی توسط ایشان یکی از بحث برانگیزترین مباحث دو سده اخیر است، زینب(س) همان کسی است که کامل‌ترین الگو را برای این منظور به زنان عالم پیشنهاد می‌کند .

شجاعی در ادامه می افزاید؛ ضرورت معاصرسازی زندگی بزرگانی مانند حضرت زینب(س) نیاز جامعه ماست، در جمهوری اسلامی ایران که اندیشه‌های امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب در کشور وجود دارد، با رویکرد مثبت نظام، و اخیرا ایجاد فرصتهای مدیریتی بیشتر برای بانوان توسط دولت، زنان توانسته‌اند قابلیت‌های خود را در عرصه‌های مختلف نشان دهند که یکی از این عرصه‌ها بُعد سیاسی و فرهنگی است .

قطعا با گذشت زمان شاهد بروز نقش‌آفرینی و تاثیرات بیش از پیش بانوان در عرصه‌های مدیریتی در بخش‌های کشور خواهیم بود در حالی که بانوان در عین اعتقاد و التزام فکری و عملی به باورهای دینی و اجتماعی قطعا نقش آفرینی بیشتری در مدیریت و کشورداری خواهند داشت .

شاید علامت ارتقا نقش آفرینی بانوان در عرصه های اجتماعی و سیاسی را بتوان در اشتیاق اخیر به ثبت نام ایشان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و علاقمندی آنان به مشارکت در مدیریت شهری و روستایی دانست .

از قراین پیداست که طی سالهای اخیر و درخشش بانوان و اقبال جامعه به این نوع حضور  و از سویی موفقیت مدیران خانم در عرصه های مدیریتی در دولت، زنان گام های بلندی برای ورود به عرصه توسعه کشور برداشته اند اما باید با خودباوری و دادن فرصت به آنان،‌ برخی عرصه های مدیریتی و تصمیم گیری را به آنان واگذار کرد چون استعدادها و پتانسیل های فراوانی در بانوان وجود دارد.‌منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها