تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 20:33
کد خبر : 16156

نقش اعتماد به پرستار در رعایت توصیه‌ها توسط بیماران

نقش اعتماد به پرستار در رعایت توصیه‌ها توسط بیماران

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انجام یک طرح تحقیقاتی میزان اعتماد بیماران به پرستاران و تاثیر آن بر رعایت توصیه‌های بهداشتی را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش ایسنا، بیماران تحت درمان با همودیالیز به دلیل مشکلات و عوارض زیاد ناشی از ‌نارسایی کلیوی با هزینه‌های زیادی جهت کاهش عوارض و بیماری روبه رو هستند

نقش اعتماد به پرستار در رعایت توصیه‌ها توسط بیماران

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انجام یک طرح تحقیقاتی میزان اعتماد بیماران به پرستاران و تاثیر آن بر رعایت توصیه‌های بهداشتی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، بیماران تحت درمان با همودیالیز به دلیل مشکلات و عوارض زیاد ناشی از ‌نارسایی کلیوی با هزینه‌های زیادی جهت کاهش عوارض و بیماری روبه رو هستند لذا هر عمل و فعالیتی که بتواند روند درمان را در بیماران بهبود بخشد؛ می‌تواند هزینه‌های زیادی را در این بخش از درمان کاهش دهد.

یکی از عوامل موثر در ارتقای کیفیت مراقبت پرستاری، ایجاد اعتماد بین بیمار و پرستار است. هرچه میزان اعتماد بیماران به کادر درمانی بیشتر باشد، میزان رعایت توصیه‌های بهداشتی ارایه شده نیز افزایش می‌یابد و باعث بهبود روند درمانی می‌شود.

بر همین اساس پژوهشگران یک مطالعه نقش اعتماد به پرستار را در تبعیت از رژیم درمانی در بیماران تحت درمان همودیالیز، بررسی کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه؛ بین اعتماد بیماران به پرستاران و تبعیت از درمان ارتباط معنی‌داری وجود داشت. به این معنی که افزایش اعتماد در برقراری روابط بین بیمار و پرستار می‌تواند باعث بهبود رفتارهای بهداشتی در بیماران شود و می‌توان نتیجه گرفت که ایجاد اعتماد بین بیمار و پرستار تاثیر به‌سزایی بر روی تبعیت از رفتارهای بهداشتی توصیه شده از سوی پرستار می‌گذارد.

در این مطالعه عنوان شد که به طور کلی میزان اعتماد بیماران به پرستاران شاغل در بخش همودیالیز بالا است؛ ولی با این وجود در برخی حیطه‌های اعتماد از قبیل «ارائه اطلاعات بیماری» هنوز وضعیت مناسبی وجود ندارد و پرستاران باید تلاش کنند با بهبود روابط بین فردی و جلب اعتماد بیشتر این سطح بالای اعتماد را همچنان حفظ کنند.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که نیاز به بررسی و پژوهش‌های بیشتری درباره عوامل افزایش‌دهنده و کاهش‌دهنده اعتماد بین بیماران و پرستاران وجود دارد؛ تا با بررسی‌های بیشتر و برنامه‌ریزی در این زمینه، گامی در جهت افزایش اعتماد بین بیماران و پرستاران برداشته شود.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «اعتماد بیمار به پرستار و ارتباط آن با تبعیت از رژیم درمانی در بیماران تحت درمان با همودیالیز در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز، ۱۳۹۷» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و منصور غفوری فرد،  اکرم قهرمانیان و بهناز احمدپور؛  از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها