نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی وارد سئول شد

همزمان با تلاش واشنگتن، سئول و مسکو برای بازگرداندن پیونگ‌یانگ به میز مذاکرات در بحبوحه تجدید تنش ها پیرامون مانور نظامی آمریکا-کره جنوبی، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی امروز (شنبه) وارد سئول شد تا با همتایان کره جنوبی و روسی‌اش مذاکره کند.

 به نقل از خبرگزاری یونهاپ، به دنبال واکنش خشمگینانه پیونگ‌یانگ به این مانور که آن را واضح‌ترین بیان سیاست خصمانه آمریکا نسبت به کره شمالی خواند و نسبت به یک بحران امنیتی جدی هشدار داد، سونگ کیم، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی سفر چهار روزه خود به سئول را آغاز کرد.

سونگ کیم به محض ورود به فرودگاه بین المللی “اینچئون” در غرب سئول به خبرنگاران گفت: من رایزنی گسترده و جدی با همکارانمان در دولت کره جنوبی خواهم داشت.

وی افزود: من همچنین با ایگور مورگولوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز که صبح شنبه وارد سئول شد، دیدار خواهم کرد.

سونگ کیم تصریح کرد: بنابراین فکر می کنم که این یک سفر سازنده و موثر خواهد بود.

وزارت امورخارجه کره جنوبی اعلام کرد:‌ سونگ کیم قرار است روز دوشنبه مذاکرات دوجانبه‌ای با “نو کیو-دوک”، نماینده اتمی ارشد سئول برگزار و درباره چگونگی دستیابی به پیشرفت واقعی در تلاش‌ها برای خلع‌تسلیحات اتمی کامل و برقراری صلح پایدار در شبه‌جزیره کره مذاکره کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مجزا اعلام کرد: همزمان با اینکه ما به دنبال پیشبرد خلع‌ سلاح اتمی کامل و برقراری صلح دائمی در شبه‌جزیره کره هستیم، سفر سونگ کیم به سئول تعهد آمریکا و کره جنوبی به همکاری نزدیک در مسائل مربوط به کره شمالی را نشان می دهد.

مورگولوف برای یک سفر شش روزه وارد سئول شد. وی روز سه‌شنبه با نو کیو-دوک دیدار خواهد کرد.

به گفته یکی از مقامات وزارت امور خارجه کره جنوبی، هنوز هیچ نشست سه‌جانبه‌ای میان این سه نماینده ارشد اتمی برنامه‌ریزی نشده است.

این مذاکرات برنامه‌ریزی‌شده میان این نمایندگان اتمی در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز نظامی احتمالی کره شمالی در اعتراض به مانورهای نظامی کره جنوبی-آمریکا که کره شمالی آن را تمرینی برای جنگ می‌داند، انجام می‌شوند.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید