تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 19:45
کد خبر : 26915

نگاه سیاسی و امنیتی به استان‌ها را باید حذف کنیم

نگاه سیاسی و امنیتی به استان‌ها را باید حذف کنیم

ایسنا/آذربایجان شرقی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید نگاه سیاسی به استان ها را حذف کنیم چرا که داشتن نگاه سیاسی باعث به وجود آمدن نگاه امنیتی خواهد شد. عبدالناصر همتی روز جمعه در برنامه تبلیغاتی در شبکه سهند اظهار کرد: ضمن تسلیت درگذشت همه‌ی افرادی که بخاطر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده

نگاه سیاسی و امنیتی به استان‌ها را باید حذف کنیم

ایسنا/آذربایجان شرقی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید نگاه سیاسی به استان ها را حذف کنیم چرا که داشتن نگاه سیاسی باعث به وجود آمدن نگاه امنیتی خواهد شد.

عبدالناصر همتی روز جمعه در برنامه تبلیغاتی در شبکه سهند اظهار کرد: ضمن تسلیت درگذشت همه‌ی افرادی که بخاطر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده اند، به مردم قول می‌دهم در اولین فرصت واکسیناسیون همه‌ی مردم را انجام داده و این بلا را از کشور و مردم دور کنیم.

وی در تشریح علت حضور خود در صحنه‌ی انتخابات گفت: شرایط اقتصادی کشور مطلوب نیست و اگر روند فعلی ادامه داشته باشد، ممکن است با نتایج بدتری مواجه شویم و متاسفانه اقشار مختلف مردم در تمامی استان ها گرفتار بیکاری و مشکلات معیشتی هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر رفاه و آسایش مردم تحت تاثیر تحریم های ظالمانه قرار گرفته و یکی از برنامه های من تغییر ریل اقتصادی و بازنگری در نحوه‌ی اداره‌ی جامعه است.

این نامزد حضور در سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری حکمرانی سیاست بر اقتصاد را مشکل اصلی کشور برشمرد و افزود: به دلیل داشتن این نوع نگاه نتوانسته ایم از پتانسیل های استان ها استفاده کنیم و توسعه‌ی اقتصادی استان ها به صورت منطقی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه نگرش اقتصادی در بین مسئولین پایین است، خاطرنشان کرد: در کشور های دنیا سیاست را در خدمت اقتصاد قرارداده و برنامه ها را برای بهبود زندگی مردم طراحی می‌کنند لذا اگر سیاست های اعمال شده در یک کشور منجر به فقر مردم شود، توفیقی کسب نشده است و نباید مردم به لحاظ اقتصادی فقیر تر و به لحاظ سیاسی واجتماعی محدود تر شوند.

وی تاکید کرد: من با داشتن نگاه تخصصی در طول  ۴۰ سال گذشته تمامی مسائل را زیر نظر گرفته و با اشرافیت به مسائل بین المللی ، بنگاه های بزرگی از جمله بانک مرکزی را اداره کرده ام.

همتی افزود: من برخلاف خیلی ها که بخاطر موفقیت در دور دوم ریاست جمهوری خود محافظه کاری می‌کنند، فقط به مدت چهار سال رئیس جمهور خواهم شد ودر این مدت به دنبال انجام کارهای اصلاحی هستم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر راهبرد ملی برای توسعه‌ی اقتصادی استان ها وجود ندارد، اظهار کرد: هرکدام از استان ها بخاطر شرایط قومی، فرهنگی، موقعیت جغرافیایی و … ویژگی خاصی دارند و ما باید نگاه متمرکز را که کلکسیونی از مشکلات را ایجاد کرده از بین ببریم.

وی ادامه داد: تمرکز نگاه ها به تهران موجب به حاشیه رفتن سایر شهر ها، خالی شدن روستاها و راهی شدن مردم به حاشیه‌ی شهرهای بزرگ می‌شود که اداره‌ی زندگی در این مناطق بسیار سخت است.

این نامزد حضور در سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما باید نگاه سیاسی به استان ها را حذف کنیم چرا که داشتن نگاه سیاسی باعث به وجود آمدن نگاه امنیتی خواهد شد اما متاسفانه در حال حاضر ارائه‌ی راهکارها همراه با دید امنیتی و متمرکز بر مرکز انجام می‌شود.

وی برگزاری جلسات با نخبگان و افراد تاثیرگذار استان ها را یکی از برنامه های خود عنوان کرد و گفت: استان های ما دارای پتانسیل قوی هستند و ما نباید اجازه دهیم باندهای مستقر در مرکز، استان ها را اداره کنند و اصلا معنایی ندارد با وجود افراد شایسته، نخبه و متعهد در داخل استان ها افرادی را از مرکز برای اداره‌ی استان ها مامور کنیم.

همتی در خصوص جذب گردشگر به استان ها نیز افزود: ما دارای یک کشور چهار فصل هستیم و با توجه به اینکه هر استان دارای ویژگی های خاصی برای جذب گردشگر است، جذابیت خاصی برای سفر به ایران در بین گردشگران وجود دارد.

وی ادامه داد: باید بعد از واکسیناسیون همگانی و عادلانه سختگیری های جذب گردشگر را کم کنیم چرا که هر گردشگری که به ایران می‌آید، یک شغل ایجاد می‌کند و اکنون نیز که بحث بومگردی در بعضی استان ها با هزینه‌ی کم در حال توسعه است، سیستم بانکی کشور نیز می‌تواند در خدمت این صنعت باشد.

وی با اشاره به پایین بودن رشد اقتصادی کشور در دهه کذشته خاطرنشان کرد: در طول یک دهه گذشته بخاطر تحریم و کاهش منابع توسعه‌ی کشور  با رشد متوسط نیم درصد در سال مواجه شدیم که در مقایسه با رشد اقتصادی سایر کشور ها بسیار پایین است و طبیعی است که در این وضعیت سفره‌ی مردم کوچک خواهد شد.

این نامزد حضور در سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید توانمند سازی اقشار محروم استان ها را در دستور کار قرار دهیم و همچنین در پرداحت هدفمند و عادلانه‌ی یارانه ها تلاش کنیم چراکه اکنون دهک های پایین همان یارانه ای را دریافت می‌کنند که به دهک های بالا نیز داده می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از راهبردهای توانمندسازی اقشار کم درآمد جامعه افرایش و اصلاح حداقل دستمزد افراد است که در دوسال گذشته به علت فشار حداکثری ایجاد شده قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافت و ما باید حداقل قدرت خرید قبلی مردم را حفظ کنیم بطوریکه در سال ۹۶ قدرت خرید ۳۰۰ دلار بود و باید امروز حداقل به میزان ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

همتی با تاکید بر عدالت در اعطای مسئولیت ها مردم گفت: همه مردم استان ها مردم ایران هستند و علی‌رغم قومیت ها، فرهنگ  ها و مذاهب  همگی متعلق به این کشور هستند و ما باید در اعطای مسئولیت ها و توسعه عادلانه دقت کرده و استان ها را به وسیله‌ی نخبگان اداره کنیم.

وی در خصوص مشکلات بخش کشاورزی نیز بیان کرد: اکثر روستاییان به کشاورزی مشغول هستند و مشکلاتی زیادی دارند که از جمله‌ی می‌توان به خرید تضمینی محصولات آنها اشاره کرد و  باید جلوی دلالانی که میوه را ارزان خریده ولی با ۱۰ برابر قیمت روانه‌ی بازار می‌کنند،  بگیریم.

این نامزد حضور در سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با مردم آذربایجان‌شرقی به موضوع آزادی های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم در دولت سیزدهم حمایت از آزادی های اجتماعی است.

وی ادامه داد: چرا جوانان ما مخصوصا در شهرهای کوچک هیچ زمینه ای برای استفاده از اوقات فراغت خود ندارند؟ چرا دختران بغیر از دانشگاه و مدرسه تفریح دیگری ندارند؟ چرا عرصه را برای پسران و دختران کوچک کرده ایم؟ ما معتقدیم مسئولین نباید در زندگی اجتماعی مردم دخالت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در تمامی کشور ها احترام ویژه ای به زنان قابل هستند  و نباید زنان فقط بخاطر شوهرخود شناخته شوند.

همتی در بخشی از سخنان خود به زبان ترکی و خطاب به مردم آذربایجان شرقی گفت: تبریز از شهر اول بودن فاصله گرفته است و ما باید به طور جدی بر این استان مهم متمرکز شویم چرا که آذربایجان و تبریز می‌توانند قطب تجارت با ترکیه و قفقاز در منطقه  باشد.

وی ادامه داد: تبریز باید به مرحله ای برسد که بتواند حرف اول را  بزند و باید به عظمت گذشته برسد.

همتی با اشاره به مشکلات صنعت پوشاک در تبریز گفت: علی‌رغم اینکه تبریز مرکز تخصصی تولید پوشاک است اما به دلیل واردات پوشاک از ترکیه دچار ضرر شده است و ما باید حمایت ویژه ای از این صنعت انجام دهیم.

وی با انتقاد از مخالفان رفع تحریم متذکر شد: بخاطر اینکه عده ای در داخل کاسبان تحریم هستند و نمی‌خواهند تحریم ها لغو شود، صنعت فرش تبریز نیز ضرر زیادی کرده است و من تمام همت خود را برای برداشتن تحریم ها به کار خواهم بست.

وی در خصوص تیم تراکتور نیز گفت: به این تیم کمک خواهم کرد که به بهترین سطح خود برسد و در مورد زبان ترکی آذربایجانی نیز سعی خواهیم کرد این زبان از مقاطع پایین ترویج یابد.

این نامزد حضور در سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: عده ای فکر می‌کنند پیروز انتخابات هستند و چهار سال آینده بسیار مهم است. باید از جمهوریت نظام حمایت کنید لذا همانطور که قبلا گفته ام رقیب من قهرکردن شما از صندوق رای است و از شما می‌خواهم صحنه را ترک نکنید و حماسه ای بیافرینید که وضعیت کشور را از شرایط فعلی نجات دهیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها