تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 20:54
کد خبر : 27206

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

عکس آرشیوی است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی به ویژه در حوزه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم. به گزارش ایسنا ابراهیم صادقی‌فر در در کارگاه آموزشی توان افزایی و تاب آوری اجتماعی

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید
عکس آرشیوی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی به ویژه در حوزه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.

به گزارش ایسنا ابراهیم صادقی‌فر در در کارگاه آموزشی توان افزایی و تاب آوری اجتماعی اظهارکرد: به رغم همه برنامه ها و دغدغه های اداری که طی سالیان اخیر در حوزه زنان وجود داشته است همچنان در این بخش کاستی هایی وجود دارد .

وی تصریح کرد: امروزه فقیر به کسی گفته می شود که توانمند نباشد بنابراین باید تلاش کنیم تا این نقیصه را با رفاه مطلوب و کاهش فقر رفع کنیم.

صادقی فر همچنین تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که به طور میانگین زنان ۲ برابر بیشتر از مردان در خطر مشکلات ناشی از بیماری های روانی قرار دارند و متاسفانه همین اختلالات، کانون خانواده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین باید برنامه ریزی های جدی در این زمینه صورت بگیرد.

معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهمنامه  با سازمان نظام روان شناسی اظهار کرد: در آینده ای نزدیک «بهبان»هایی را در این حوزه آموزش خواهیم داد تا در بنگاه های ۵۰ تا ۵۰۰ نفره حضور یابند و مشاوره های لازم را ارائه دهند.

صادقی فر سلامت روان را یکی از موضوعات مهم خواند که باید در سطح بنگاه های اقتصادی کشور اجرا شود.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد مدیران اجرایی کل استان ها و بنگاه های اقتصادی در کشور  اقدامات جدی به ویژه در حوزه زنان انجام دهند و به سوی افزایش توانمندسازی زنان حرکت کنند چراکه متاسفانه در حوزه زنان بی عدالتی هایی در حوزه‌هایی مانند آموزش ، دستمزد ، مهارت وجود دارد.

صادقی فر با اشاره به این که «مهارت زندگی» بسیار مغفول مانده است،اظهارکرد: به مهارت های فرزند پروری، همسرداری و … باید توجه بیشتری شود. در همین راستا معاونت فرهنگی اجتماعی، انیمیشن های آموزشی  با موضوع خانواده تهیه کرده است که در  سطح خانواده ها و بنگاه های اقتصادی کاربرد زیادی خواهد داشت.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر این که با افزایش مهارت باید از فقر درآمدی ، مهارتی و …. پیشگیری کنیم، خاطرنشان کرد: با توانمندسازی گسترده در سطح جامعه قطعا از معضلات خطرناک فرهنگی، اقتصادی و آسیب های اجتماعی جلوگیری کرده ایم  و اگر نتوانیم فقر ناشی از توانمندسازی را رفع کنیم با خطر بسیار جدی روبه رو خواهیم شد و آموزش یکی از بهترین راه های رفع معضلات این بخش است.

صادقی فر با اشاره به مسکن دار شدن زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار تاکید کرد: این موضوع با جدیت دنبال خواهد شد و لوایح خوبی در این زمینه آماده شده است.

حسن محمد صادقیان – مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – در ادامه این کارگاه آموزشی با بیان این که یکی از وظایف مهم دولت ها حفظ سلامت آحاد جامعه است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت تنها متولی ۲۵ درصد سلامت جامعه است و سایر دستگاه های اجرایی تا  ۷۵ درصد در این بخش مسوول هستند.

وی با اشاره به این که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از  دو جنبه ” کاهش حوادث و بیماری های شغلی” و ” مدیریت آسیب های اجتماعی “،  موضوع سلامتی مورد توجه قرار می گیرد، اظهار کرد:  ۹۰ درصد بیماری ها و حوادث شغلی منشا انسانی دارد بنابراین تمرکز روی آموزش کارگران و جنبه های نظارتی و بازرسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کارفرمایان نیز با تامین ملزومات ایمنی، تجهیزات به روز و خارج کردن دستگاه های فرسوده باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند .

وی با اشاره به مدیریت آسیب های اجتماعی تصریح کرد: متاسفانه آسیب ها گسترش پیدا کرده است و قشر کارگر نیز درگیر این آسیب ها از جمله مصرف مواد مخدر شده اند که چندان زیبنده جامعه نیست. بر اساس آمارها هم اکنون حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سطح کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که متاسفانه مصرف مواد به سمت زنانه شدن در حرکت است و زنان درگیری بیشتری پیدا کرده اند.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که مصرف مواد مخدر در میان قشر تحصیلکرده جامعه نیز در حال افزایش است، اظهارکرد: متاسفانه گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی در حال گسترش است و مصرف در میان جمعیت عمومی حدود ۵.۶ درصد است.

وی با اشاره به  وضعیت سلامت روان جامعه اظهار کرد: بیش از  ۲۰ درصد جمعیت عمومی از یک نوع بیماری رنج می برند که این آمار در میان زنان دو برابر بیشتر از مردان است.

صادقیان با اشاره به آسیب های شغلی زنان گفت: هم اکنون حدود دو و نیم میلیون زن سرپرست خانوار و نیم میلیون زن مطلقه در کشور وجود دارد که متاسفانه آنان نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند.

وی افزود: به طور کلی در محیط های کاری زنان، تبعیض هایی از نظر درآمد و حقوق وجود دارد و ارتقای شغلی کمتر و دسترسی کمتری به فضاهای آموزشی و ورزشی دارند که خود نیز مشکلاتی را در پی دارد.

زمینه های افزایش تاب آوری اجتماعی باید فراهم شود

همچنین در ادامه این کارگاه آموزشی وحیده نگین – مشاور وزیر رفاه در امور بانوان و خانواده – نیز گفت: معاونت امور زنان ریاست جمهوری  با وزارت کار موافقتنامه های زیادی از جمله در حوزه امور تعاون، کارآفرینی و اشتغال، کاهش آسیب های اجتماعی و …  داشته اند که به نفع جامعه هدف بوده است.

وی خاطرنشان کرد: میانگین سطح دستمزد و کسور حق بیمه زنان در چند سال اخیر در میان گروه سنی ۲۵ تا ۴۰ سال نسبت به مردان افزایش یافته است که نشان می دهد زنان با تخصص و تحصیلات بالاتر وارد بازار کار شده اند.

نگین افزود: اگر چه ۲۰ درصد بیمه شده های اصلی زن هستند ولی رشد زنان بالاتر بوده است و نشان می دهد زنان وارد بازار کار رسمی شده اند.

قوانین در حوزه زنان نیاز به بازبینی دارد

در ادامه این کارگاه فاطمه ذوالقدر- مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی – گفت: طرح تاب آوری اجتماعی طرح جدیدی است بنابراین برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم .

وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از زنان در جنوب کشور حقوق و درآمد متفاوتی نسبت به مردان دارند در حالی که پابه پای مردان کارمی کنند.

ذوالقدر افزود: قوانین در حوزه زنان نیاز به بازبینی دارد و در این زمینه باید نظارت و پیگیری های لازم صورت بگیرد .

در پایان این کارگاه چهار ساعته محمدکاظم متولی مصلی – پژوهشگر- پژوهش خود با موضوع “توان افزایی و تاب آوری اجتماعی ” را ارائه کرد.

وی گفت: مشارکت حلقه مفقوده پروژه های توانمندسازی اجتماعی است .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، متولی تاکید کرد: مشارکت کنشی آگاهانه، داوطلبانه و جمعی و سازمان یافته در راستای تحقق اهداف ، نیازها و منافع جمعی است .

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها