تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 17:04
کد خبر : 15532

همکاری بین بخشی؛ مهمترین رویداد در پاندمی کرونا/کرونا همانند یک مانور بیولوژیک برای حوزه سلامت

همکاری بین بخشی؛ مهمترین رویداد در پاندمی کرونا/کرونا همانند یک مانور بیولوژیک برای حوزه سلامت

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت مهمترین رویدادی که در دوران پاندمی کرونا رخداد را همکاری بین بخشی برشمردوگفت: پاندمی کرونا مانندیک مانور بیولوژیک برای حوزه بهداشت ودرمان عمل کرد. به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در کنفرانس بین المللی کووید ۱۹ و نظام سلامت به تشریح

همکاری بین بخشی؛ مهمترین رویداد در پاندمی کرونا/کرونا همانند یک مانور بیولوژیک برای حوزه سلامت

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت مهمترین رویدادی که در دوران پاندمی کرونا رخداد را همکاری بین بخشی برشمردوگفت: پاندمی کرونا مانندیک مانور بیولوژیک برای حوزه بهداشت ودرمان عمل کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در کنفرانس بین المللی کووید ۱۹ و نظام سلامت به تشریح تجارب و درس آموخته های ستاد کرونای پایتخت پرداخت.

وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش ، وضعیت کلانشهر تهران را در مدیریت بیماری کرونا با سایر استانهای کشور متفاوت دانست و با توجه به تراکم جمعیتی بالا، جمعیت حاشیه نشینی زیاد، سکونت های غیررسمی، جمعیت شناوری در حد یک استان کوچک، اتباع غیر ایرانی، زیرساختهای ضعیف بهداشتی و درمانی و فرسودگی بیمارستانهای دولتی نیارمند آسیب شناسی بیشتر برشمرد .

دکتر زالی در ادامه به تبیین روند تشکیل ستاد مقابله با کرونای پایتخت پرداخت و بزرگترین دستاورد این ستاد را ایجاد هماهنگی، همدلی، همگرایی وهم افزایی بین بخشی برای  مهارپاندمی کروناعنوان کرد و گفت: هیچ نمونه مشابهی مانند ستادفرماندهی کرونا درکشور وجود ندارد که بتواند چنین دستاورد بزرگی درایجاد هماهنگی بین بخشی داشته باشد و درواقع ستاد به ماهیتی تبدیل شد که همه نهادها آن را باورکرده وبه این درک مشترک رسیدند که برای رفع  مشکل موجود همه باید کمک کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت مهمترین رویدادی که دردوران پاندمی کرونا رخداد را همکاری بین بخشی برشمرد وگفت:  پاندمی کرونا مانند یک مانور بیولوژیک برای حوزه بهداشت ودرمان عمل کرد.

به گفته دکتر زالی، در این ساختار ۲۵ نهاد و ۴۶۵ خرده نهاد در کلانشهر تهران با ستاد فرماندهی مقابله با کرونا تهران همکاری کردند و در شورای فرماندهی حضور داشتند.

دکتر زالی با اشاره به همکاری خوب ارگانهای مختلف نظیر نیروی انتظامی، شهرداری، سپاه، ارتش،قوه قضاییه، نهادهای عمومی غیردولتی با ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: به این طریق همکاری بین بخشی رخداد و باعث شد که پروتکل های تدوین شده و اعمال محدودیتها  براساس وضعیت بیماری در تهران والگوهای اپیدمیولوژیکی تغییریابد وتصمیمات اتخاذ شده و اجرایی شود.

وی تصمیم سازی واجرای تصمیمات را کاملا دینامیک وپویا ذکر کرد و افزود:  پروتکل هابراساس شواهد جدید به روزمی شد وتصمیمات جدیدی برای مبارزه با بیماری اتخاذ وابلاغ می شد وبا همکاری بین بخشی درسطح استان و توسط ستاد ملی درسطح کشور،پیاده می شد.

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود  گفت:  با طولانی شدن زمان پاندمی،برای بسیاری ازمردم وارگان ها،شرایط به مرور به سمت عادی انگاری پیشرفت که حوزه بهداشت ودرمان نسبت به آن اعلام خطرکرد و نسبت به  اطلاع رسانی و فرهنگ سازی درخصوص ضرورت رعایت پروتکل ها و محدودیت ها، اقدامات لازم را انجام داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کمک های داوطلبانه سازمان ها و ارگان های مختلف به ستادفرماندهی و حوزه سلامت  در استان تهران اشاره کرد .

حمایت بنیاد مستضعفان ، راه اندازی بیمارستان های صحرایی و تخت های نقاهتگاهی توسط نیروهای مسلح، سپاه و بخش خصوصی، همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی پایتخت برای مدیریت یکپارچه تخت های درمانی، همکاری شهرداری و سرای محله، ساماندهی سمن های شهری،  تامین وعده های غذایی برای بیمارستانها، ارایه تسهیلات به مدافعان سلامت توسط سازمان اقتصاد اسلامی و همکاری سازمان فناوری اطلاعات فن آپ برای راه اندازی سامانه  ۸۹۵۱۱  برای پاسخگویی به شهروندان برخی از موارد ذکر شده توسط دکتر زالی بود.

وی همچنین راه اندازی پویش های نذر سلامتی و پاندمی امید برای تامین نیازهای بهداشتی مردم مناطق محروم و تجهیزات پزشکی مختلفی  برای بیمارستانها را از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا برشمرد.

تعامل با نمایندگان هنرمندان، فعالان بازارهای دیجیتال و اصناف، نشست و همکاری مداوم با نمایندگان ۲۲ NGO  و گروه های داوطلبانه  به منظور فرهنگ سازی در جامعه ، همکاری خیرین در راه اندازی نقاهتگاهها، همکاری موثر نیروی انتظامی در کشف اقلام سلامت محور قاچاق ، راه اندازی شبکه خیرین و سازمانهای داوطلب برای تامین ماسک و اقلام محافظتی و مواد ضدعفونی کننده از دیگر اقدامات صورت گرفته در دوران پاندمی کرونا بود که توسط دکتر زالی مطرح شد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن تقدیر از دست اندرکاران این کنفرانس بین المللی اظهار امیدواری کرد برگزاری چنین سمینارهایی و تبادل اطلاعات و تجارب درس آموخته های دوران پاندمی کرونا در عرصه ملی و استانی وبین المللی منجر به دستیابی به راهکارهای جدیدی برای مقابله با بیماری شود.

وی خاطرنشان کرد: فراز و فرودهای بسیار در طول پاندمی کرونا درسهای جدیدی را به ما آموخت که مهمترین آنها هماهنگی، تعامل، همگرایی و وفاق بود که انشاءالله در سایه آنها بتوانیم راه حل های بسیار خوبی برای نجات جان هموطنان داشته باشیم.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  وبینار بین المللی  کووید ۱۹ و نظام سلامت – درس های آموخته،  با حضور مجازی بیش از ۴۰۰ شرکت کننده داخلی و خارجی و مسئول دفتر سازمان یونیسف در ایران و نماینده سازمان جهانی بهداشت از چهارم آغاز به کار کرد و تا ششم خرداد ادامه خواهد یافت. این وبینار مجازی به همت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان و با پنلهای تخصصی برگزار شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها