تاریخ انتشار : سه‌شنبه 28 سپتامبر 2021 - 21:01
کد خبر : 72517

همکاری علمی دانشگاه شهید بهشتی با مرکز آمار ایران

همکاری علمی دانشگاه شهید بهشتی با مرکز آمار ایران

تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز آمار ایران و دانشگاه شهید بهشتی با هدف استفاده از ظرفیت علمی موجود دو سازمان امضا شد.  تفاهم نامه همکاری میان مرکز آمار ایران و دانشگاه شهید بهشتی به منظور توسعه و کاوش فرآیندهای آماری مبتنی بر تعاملات برخط و داده‌های ثبتی مبنا، ارتقای تحلیل‌ها و تفسیر تغییرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی

همکاری علمی دانشگاه شهید بهشتی با مرکز آمار ایران

تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز آمار ایران و دانشگاه شهید بهشتی با هدف استفاده از ظرفیت علمی موجود دو سازمان امضا شد.

 تفاهم نامه همکاری میان مرکز آمار ایران و دانشگاه شهید بهشتی به منظور توسعه و کاوش فرآیندهای آماری مبتنی بر تعاملات برخط و داده‌های ثبتی مبنا، ارتقای تحلیل‌ها و تفسیر تغییرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رفتارشناختی با استفاده از ظرفیت علمی موجود دو سازمان امضا شد.
دکتر سعداله نصیری قیداری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی در جلسه امضای تفاهم نامه مذکور با بیان اینکه نقش مرکز آمار برای نظام برنامه‌ریزی، تصمیم گیری و سیاست‌گذاری کشور بسیار کلیدی و مهم است، گفت: تاثیر فعالیت‌های آماری این مرکز و خروجی‌های مختلف آن در موضوعات اقتصادی و اجتماعی در جامعه در تعامل با دانشگاهیان بسیار شگرف و اساسی است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به ماموریت دانشگاه‌ها مبنی بر انجام طرح‌های پژوهشی و افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اظهار امیدواری کرد: با انجام اقدامات مشترک و انعقاد چنین تفاهم‌نامه‌هایی بتوان به طور مؤثر و اساسی در رفع مشکلات کشور و تهیه آمارهای صحیح و دقیق برای تصمیم سازی سیاستگذاران و برنامه‌ریزان، گام های جدی و محکمی برداشت.
در ادامه جلسه دکتر جواد حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر عملیاتی شدن بندهای این تفاهم نامه در قالب انجام قراردادهای مشترک، رویکرد نوین نظام آماری را مبتنی بر بهره گیری هر چه بیشتر از فضای علمی و آکادمیک دانشگاه های کشور برای ورود به نظام آماری نوین دانست.
رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به نیاز مبرم کشور بر استفاده از داده‌های به‌روزتر و با کیفیت برای تحقق نظام آماری پیشرفته مبتنی بر داده‌ها و استفاده از منابع داده‌ای جدید، تقویت دولت الکترونیک و محقق شدن حکمرانی داده‌ها در کشور را در گرو استفاده از حوزه‌های مختلف فناوری‌های داده‌ای با کمک دانشگاهیان ارزیابی کرد.
دکتر حسین زاده با پراهمیت خواندن ارتقای نظام تبادل اطلاعات و داده‌ها در عصر داده‌ها خاطر نشان کرد: تنها با حکمرانی داده می‌توان حکمرانی شایسته توسط دولتمردان را رقم زد. در این میان اگر سازمان‌های آماری به درستی بتوانند در نظام تبادل اطلاعات نقش خود را ایفا کنند، خروجی‌های  آنها بر سایر حوزه‌ها نیز تاثیرات مثبتی به جا می‌گذارد.
وی با اشاره به صرفه جویی ۹۰ درصدی با انجام سرشماری ثبتی مبنا در سال ۱۴۰۵، کاهش هزینه‌ها در جمع آوری و تولید آمارهای سرشماری، کاهش تعداد نیروی انسانی و ایجاد یک سیستم جامع آماری با کیفیت و پایدار، کسب اطلاعات جدید در خصوص جمعیت، فعالیت، املاک و مستغلات و کسب و کار  برای استفاده در برنامه‌ریزی‌های ملی و منطقه‌ای و همچنین پایش سرزمین را از مزایای انجام سرشماری به شیوه ثبتی بر شمرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، انجام پژوهش‌های لازم در زمینه نوین‌سازی نظام تولید و انتشار آمارهای رسمی به‌ویژه در راستای ثبتی‌مبنا کردن سرشماری سال ۱۴۰۵ مرکز آمار ایران، فراهم سازی داده‌­های آماری مورد نیاز برای ارتقای کیفیت پژوهش در دانشگاه شهید بهشتی و ایجاد تحول در مکانیزه کردن سیستم جمع‌آوری و نگهداری مستندات و اطلاعات آماری مرکز آمار ایران از موضوعات این تفاهم‌نامه هستند.​​​​​​​
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها