تاریخ انتشار : دوشنبه 6 دسامبر 2021 - 15:38
کد خبر : 147497

واشنگتن تحریم رئیس بانک مرکزی لبنان را بررسی می کند

واشنگتن تحریم رئیس بانک مرکزی لبنان را بررسی می کند

مسوولان دولت جدید آمریکا در حال بررسی امکان اتخاذ اقدامات هماهنگ با اروپایی ها جهت تحریم رئیس بانک مرکزی لبنان هستند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری بلومبرگ آمریکا، تحریم هایی که واشنگتن امکان اعمال آن را بر ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان بررسی می کند به تحقیقات درباره اختلاس اموال عمومی مربوط

واشنگتن تحریم رئیس بانک مرکزی لبنان را بررسی می کند

مسوولان دولت جدید آمریکا در حال بررسی امکان اتخاذ اقدامات هماهنگ با اروپایی ها جهت تحریم رئیس بانک مرکزی لبنان هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری بلومبرگ آمریکا، تحریم هایی که واشنگتن امکان اعمال آن را بر ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان بررسی می کند به تحقیقات درباره اختلاس اموال عمومی مربوط می شود. بحث و بررسی ها در مورد امکان بلوکه کردن حساب های سلامه در خارج از کشور و اتخاذ اقداماتی برای محدود کردن قدرت سلامه برای انجام فعالیت های تجاری در خارج از کشور است.

منابع بلومبرگ گفتند، مقامات آمریکا سال پیش مجازات سلامه را بررسی کردند اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا به انجام اقدامی در این خصوص توجهی نداشت.

بلومبرگ اعلام کرد، در صورت اعمال هرگونه اقدامی، این جزء موارد نادر خواهد بود که در آن یک دولت اجنبی به دلیل فساد اقداماتی علیه رئیس فعلی بانک مرکزی اتخاذ می کند.

دادستانی کل سوئیس در ماه ژانویه از دولت لبنان برای انجام تحقیقات درمورد پولشویی مربوط به اختلاس احتمالی از خزانه های بانک لبنان درخواست کمک کرد. مقامات سوئیس هدف از این تحقیقات را مشخص نکردند اما دستگاه قضایی لبنان اعلام کرد، این تحقیقات درمورد حواله های خارجی است که از طریق بانک مرکزی لبنان انجام شده است.

منابع بلومبرگ گفتند، این تحقیقات مشمول سایر مراجع قضایی از جمله انگلیس و فرانسه نیز می شود زیرا این مراجع روابط سلامه با املاک و شرکت های جعلی و حواله های بانکی خارجی را بررسی می کنند.

این منابع افزودند، با اینکه تحقیقات سوئیس انگیزه ای برای تحریم احتمالی سلامه از سوی آمریکا شده اما این تحریم ها بیشتر ار نتایج تحقیقات مذکور به تغییرات محاسبات سیاسی بستگی دارد.

اما سلامه اتهامات وارده علیه خود را رد کرد و در پاسخ به سوالات بلومبرگ از طریق ایمیل ارسال شده بود، گفت، به هیچ وجه مستقیم و غیر مستقیم از پول بانک لبنان یا هیچ اموال عمومی دیگر استفاده نکرده است.

وی تشریح کرد که خالص ثروتش هنگام تصدی ریاست بانک مرکزی لبنان در سال ۱۹۹۳، ۲۳ میلیون دلار بود و منبع ثروتش کاملا مشخص است.

لبنان در حال حاضر بحران اقتصادی شدیدی دست و پنجه ترم می کند؛ارزش واحد پولی این کشور به شدت افت کرده و لبنان صحنه تظاهرات مردمی به اوضاع بد معیشتی است.

در واکنش به این امر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد احتمال تحریم سلامه گفت، نمی خواهد قبل از انجام کار حرفی بزند یا در حال حاضر در مورد واکنش های سیاسی صحبت کند.

وی در نشست خبری گفت، آمریکا از نزدیک نظاره گر وضعیت لبنان است. واشنگتن و شرکای اروپایی این کشور بارها علنی و ضمنی بر نیاز مبرم رهبران لبنانی به اجرای تعهدات پیرامون تشکیل دولتی معتبر و کارآمد تاکید کرده اند.

پرایس گفت، آمریکا از ملت لبنان در درخواست خود برای پاسخگویی و انجام اصلاحات ضروری حمایت می کند، اقداماتی که به فراهم کردن فرصت ها، حکمرانی بهتر و پایان بخشیدن به فساد در کشور منجر می شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها