تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 22:16
کد خبر : 25323

ورود غیرمجاز دام تهدیدی بزرگ برای زیستگاه‌ها و اکوسیستم مناطق

ورود غیرمجاز دام تهدیدی بزرگ برای زیستگاه‌ها و اکوسیستم مناطق

عکس تزئینی است. معاون مدیرکل حفاظت محیط زیست شهرستان تهران چرای غیر مجاز دام در مناطق حفاظت شده را یکی از مهمترین عوامل تخریب زیستگاه‌ها و تهدید جدی برای تنوع زیستی و پوشش گیاهی ذکر کرد. به گزارش ایسنا فاطمه برنا در خصوص برخورد قانونی با گله‌داران غیر مجاز و فاقد پروانه در مناطق حفاظت شده

ورود غیرمجاز دام تهدیدی بزرگ برای زیستگاه‌ها و اکوسیستم مناطق
عکس تزئینی است.

معاون مدیرکل حفاظت محیط زیست شهرستان تهران چرای غیر مجاز دام در مناطق حفاظت شده را یکی از مهمترین عوامل تخریب زیستگاه‌ها و تهدید جدی برای تنوع زیستی و پوشش گیاهی ذکر کرد.

به گزارش ایسنا فاطمه برنا در خصوص برخورد قانونی با گله‌داران غیر مجاز و فاقد پروانه در مناطق حفاظت شده گفت: با توجه به اینکه برابر قانون چرای دام و تعلیف احشام در مناطق چهارگانه محیط زیست ممنوع است و متخلفان این حوزه نیز به مراجع قضایی معرفی می‌شوند، تعدادی گله‌دار که به‌صورت غیر مجاز وارد منطقه حفاظت شده البرزجنوبی در حال تعلیف احشام بوده‌اند توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تهران شناسایی و به منظور برخورد قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای جلوگیری از ورود دام به مناطق حفاظت شده البرز جنوبی اظهارکرد: با حضور شبانه‌روزی ماموران و محیط بانان در منطقه، از ورود تعداد زیادی گله دام به داخل منطقه جلوگیری شد و احشام نیز به خارج از مناطق تحت مدیریت هدایت شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران در خصوص تبعات چرای غیر مجاز دام در مناطق حفاظت شده گفت: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر مناطق با مشکل کاهش بارندگی و کم آبی مواجه بوده‌اند و تبعات آن نیزهمواره متوجه رستنی‌ها و پوشش گیاهی بوده است بنابراین چرای بی‌رویه و غیرمجاز می تواند مخاطرات غیر قابل جبرانی برای اکوسیستم منطقه به همراه داشته باشد.

برنا در ادامه با اشاره به بی‌توجهی بعضی افراد سود جو و فرصت‌طلب و اجاره و واگذاری اراضی ملی به دامداران فاقد پروانه اظهار کرد: براساس گزارشات واصله متاسفانه بعضی افراد سودجو نسبت به اجاره اراضی ملی به عنوان مرتع به دامداران فاقد پروانه چرا اقدام کرده‌اند و این اقدام به‌طور قطع جرم و خلاف ضوابط است و در صورت مشاهده و شناسایی، با این افراد برخورد می‌شود.

معاون مدیرکل حفاظت محیط زیست شهرستان تهران کمک و حمایت دهیاران و شورایاران روستاهای اطراف مناطق حفاظت شده برای کنترل و جلوگیری از ورود دام و گله های غیر مجاز به داخل منطقه را بسیار مهم و ضروری دانست و تصریح کرد: برهمین اساس این موضوع به دهیاران اطلاع داده شده است. ضمن اینکه نظارت برای جلوگیری از ورود دام به منطقه و همکاری جدی آنها با محیط زیست مورد انتظار است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی در پایان حفظ تنوع زیستی را به عنوان دغدغه مهم و اساسی برشمرد و آموزش محیط زیست را برای افراد جامعه در همه سطوح لازم و ضروری بیان کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها