وزیر خارجه اتریش: مسائل مهمی در مذاکرات احیای برجام باقی مانده‌اند

وزیر خارجه اتریش گفت که همچنان مسائل مهمی در مذاکرات درباره احیای برجام وجود دارد که حل نشده باقی مانده‌اند.

به گزارش ایسنا، الکساندر شالنبرگ وزیر امورخارجه اتریش در گفت‌وگو با نشریه استاندارد با اشاره به مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام با هدف احیای این توافق تصریح کرد که زمان در حال اتمام است اما برخی مسائل مهم همچنان باز و حل نشده است.

وی در ادامه گفت که اتریش مدت هاست که میزبان خوبی برای مذاکرات با ایران بوده است.

شالنبرگ همچنین خاطر نشان کرد که از نظر او هر دو طرف، یعنی ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته ای تلاش سختی می کنند هرچند که هنوز گفت‌وگوی مستقیمی میان این دو کشور وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، چهارمین دور نشست کمیسیون مشترک‌ برجام که با حضور ایران و سایر طرف های توافق، یعنی انگلیس، آلمان، فرانسه، چین، و روسیه طبق روال قبل در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شده بود، روز چهارشنبه به پایان رسید و مذاکره کنندگان برای مشورت با پایتخت ها به کشورهای خود بازگشتند.

عباس عراقچی رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین، در این باره گفت: ما موفق شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و  الان می‌توانیم بگوییم که  به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن  به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

عراقچی تصریح کرد: برخی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در مورد آن توافق حاصل نشده است به همین دلیل هیئت‌ها  تصمیم گرفتند که  چند روزی تنفس بدهند  و برای انجام مشورت‌های لازم به پایتخت‌ها مراجعه کنند.

وی افزود: مواضع  قطعی ما کاملاً روشن است. بر روی مواضع‌مان ایستادگی کردیم و تاکنون تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است  و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌شود.

این دیپلمات کشورمان همچنین در یک مصاحبه تاکید کرد: اکنون زمان آن است که آمریکا تصمیمات سخت خود را درخصوص بازگشت به برجام و ازسرگیری اجرای کامل تعهداتش بگیرد و تمام تحریم ها را لغو کند.

جمهوری اسلامی ایران خواهان این است که آمریکا به عنوان طرفی که از برجام را ترک کرده و تعهداتش را زیر پا گذاشته است ابتدا می بایست گام اول را در بازگشت به توافق بردارد و تمام تحریم های وضع شده علیه کشورمان را به صورت یکجا رفع کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید