تاریخ انتشار : یکشنبه 5 دسامبر 2021 - 10:59
کد خبر : 144976

ویلاسازی غیر هم استانی ها هیچ نفعی برای گیلان ندارد

ویلاسازی غیر هم استانی ها هیچ نفعی برای گیلان ندارد

استاندار گیلان گفت: اجرای طرح های بوم گردی از ویلاسازی غیر هم استانی ها جلوگیری می کند. به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، مصطفی سالاری امروز در دیدار با مدیر و کارکنان بنیاد مسکن گیلان گفت: یکی از کارهای مهم بنیاد مسکن رسیدگی به مشکلات و توسعه روستاها است. اقدامات این خدمتگزاران در مسیر تغییر چهره روستا،

ویلاسازی غیر هم استانی ها هیچ نفعی برای گیلان ندارد
استاندار گیلان گفت: اجرای طرح های بوم گردی از ویلاسازی غیر هم استانی ها جلوگیری می کند.
به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، مصطفی سالاری امروز در دیدار با مدیر و کارکنان بنیاد مسکن گیلان گفت: یکی از کارهای مهم بنیاد مسکن رسیدگی به مشکلات و توسعه روستاها است. اقدامات این خدمتگزاران در مسیر تغییر چهره روستا، ایمنی روستانشینان، وضعیت رفاهی و بهبود سطح زندگی آنان بسیار موثر است.
وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های بنیاد مسکن در روستاها بر میزان رضایت مردم اثرگذار است، افزود: تسریع در کارها با کمترین هزینه و بروکراسی قضاوت مردم نسبت به نظام و دولت را شکل می‌دهد و بنیاد مسکن در تحقق این امر می تواند موثر عمل کند.
سالاری با بیان اینکه تعداد روستاها و جمعیت روستایی گیلان نسبت به استان‌های دیگر قابل توجه است، ادامه داد: در تهیه طرح‌های هادی و بازنگری آن درخصوص میزان گستردگی نسبت به جمعیت، فعالیت‌های کشاورزی روستاییان و نیز احداث منزل مسکونی برای فرزندان روستانشینان اختلاف نظرهایی وجود دارد که ایجاد تعادل میان این‌ها کار بسیار اساسی و مهمی است.
سالاری گفت: با تعیین قواعد و ضوابط تکمیلی درون استانی غیرمعارض با مقررات ملی ابلاغی از سوی بنیاد مسکن متناسب می‌توانیم دغدغه‌های دستگاه‌های نظارتی و روستاییان را برطرف کنیم.
وی درآمدزایی برای ساکنان روستا از طریق بوم گردی و مراکز گیل پارک را گام موثری در جهت جلوگیری از ویلاسازی غیرروستاییان عنوان کرد و گفت: ما نمی‌توانیم به کسانی که خانه سازی آنان نفعی برای استان ما و روستانشینان ندارد، بگوییم خانه نسازند اما با تعیین محدودیت‌هایی می‌توانیم مسیر را برای فعالیت بیشتر روستاییان فراهم کنیم.
وی خواستار تسهیل در صدور مجوزهای لازم برای هرگونه فعالیت اشتغالزا برای روستاییان با کمترین هزینه و زمان ممکن شد و گفت: باید با صراحت اعلام کنیم که زمین‌های کشاورزی را تغییر کاربری نمی‌دهیم.
استاندار گیلان افزود: این اقدام با هدف درآمدزایی برای مردم، عدم تعرض به جنگل، مزرعه و باغ انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در تهیه طرح هادی باید وسعت بررسی متناسب با نیازها انجام گیرد، افزود: براین اساس در اجرای طرح هادی اگر وسعت را بیش از نیاز درنظر بگیریم باید میزان خدمات را نیز افزایش دهیم که این موضوع ضمن ایجاد  هزینه بیشتر در بودجه عمومی، موجب میشود اعتبارات اختصاص یافته کم اثرتر باشد.
سالاری با تأکید مجدد بر لزوم توجه به سیما و منظر ساخت و سازها در روستاها گفت: در اجرای این بخش با تعیین مشوق‌هایی باید به سمت بومی کردن نماهای ساختمان متناسب با اقلیم و طبیعت گیلان حرکت کنیم.
وی به فضای کنونی کشور در مواجهه با سیل اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر افکار عمومی مردم بر رعایت ایمنی، موقعیت و جلوگیری از ساخت و ساز در حرائم رودخانه‌ها پررنگ شده و باید از این فضا استفاده بهینه شود.
وی با بیان اینکه در مواجهه با سیل نگاه‌ها به سمت تصرف‌های صورت‌گرفته در حریم رودخانه‌ها معطوف می‌شود، افزود: باتوجه به دستور اخیر رئیس جمهور مبنی بر شناسایی ساختمان‌ها و اماکن واقع در مسیل‌ها و حریم رودخانه‌ها، بنیاد مسکن نسبت به شناسایی خانه‌های موجود در حرائم اقدام کند.
وی افزود: در شرایط کنونی جابجایی ساختمان‌های موجود در حرائم براساس یک اقدام اصولی و با درنظرگرفتن تسهیلات برای آنان، با کمترین هزینه آسیب اجتماعی امکان‌پذیر است.
استاندار گیلان به آمادگی لازم برای تأمین تجهیزات مورد نیاز در اجرای طرح شمیم ثبت اسناد و املاک اشاره کرد و گفت: تهیه نقشه‌های دیجیتال می‌تواند یک مبنا در اقدامات مشابه و مورد نیاز در سطح استان قرار گیرد.
وی تهیه نقشه‌های کاداستر را نیز مکمل اقدامات بنیاد مسکن دانست و گفت: در سفر اخیر رئیس جمهور به استان گیلان منابع خوبی برای موضوع کاداستر درنظر گرفته شده و امیدواریم با تسریع و جدیت لازم تا 1.5 سال آینده شاهد تکمیل این بخش و تسهیل در صدور اسناد مالکیت روستایی باشیم.
سالاری با اشاره به اینکه موظف به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست هستیم، گفت: در بازنگری طرح‌های هادی باید بسترهای مختلف ایجاد اشتغال و درآمدزایی روستاییان را درنظر بگیریم.
وی با اشاره به اینکه توسعه روستاها صرفاً با ارائه خدمات آسفالت، آب، برق و گاز نیست،افزود: توسعه امکانات ورزشی و فعالیت‌های تکمیلی کشاورزی می‌تواند در طرح هادی پیش‌بینی شود.
استاندار گیلان بر ضرورت جلوگیری از ایجاد هرگونه روستای جدید تأکید و تصریح کرد: سکونتگاه‌های فصلی را به هیچ وجه به روستا تبدیل نکنیم زیرا پراکندگی جمعیت هزینه‌های غیرضروری ایجاد می‌کند.
وی تهیه طرح هادی گردشگری را یک اقدام مثبت ارزیابی کرد و افزود: باید با تعیین یک چارچوب مشخص طرح هادی گردشگری تهیه شود اما در مراحل مقدماتی تعهد گرفته شود که این بخش فقط برای درآمدایی است و توقع ایجاد خدمات نظیر مدرسه سازی و …بوجود نیاید.
سالاری صدور مجوز مشروط منطقی در مناطق گردشگری برای فعالیت‌های درآمدزا را اقدامی مثبت و موثر ارزیابی کرد و افزود: در مناطق گردشگری اگر چارچوب مشخصی تعیین نشود به صورت بلاتکلیف با ساخت و سازهای غیرمجاز مواجه می‌شویم.
وی درخصوص نظام فنی روستایی، صدور مجوزها، پروانه‌ها و نظارت بر ساخت و ساز گفت: اختلاف نظرها و تعارض‌های میان دستگاهی نباید منجر به به ایجاد مشکل برای مردم شود و باید خاتمه پیدا کند.
استاندار گیلان ارائه خدمات کم هزینه به مردم را از اهداف اصلی بنیاد مسکن عنوان کرد و گفت: انتظارم این است با جدیت در اجرای طرح های بوم گردی و گیل پارک خدمات مورد نیاز گردشگران را به آنان ارائه کنیم و از ورود غیرگیلانی در این خصوص جلوگیری کنیم.
وی با عدم رضایت از اجرای طرح هزار روستا هزار ورزشگاه گفت: با کمترین هزینه می‌توانیم امکانات ورزشی برای روستاییان فراهم کنیم اما نیازمند جدیت بیشتر است.
سالاری مدیران شهرستانی بنیاد مسکن را موظف به شناسایی و جانمایی زمین‌های ورزشی با همکاری بخشداران و با جلب رضایت مردم محلی کرد و گفت: امیدوارم تا مهر ماه سالجاری شاهد انجام اقدامات مورد نیاز اولیه برای فعالیت‌های ورزشی در روستاها باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها