تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 22:02
کد خبر : 27716

ویژه برنامه‌های فرهنگی دهه کرامت در حرم مطهر رضوی

ویژه برنامه‌های فرهنگی دهه کرامت در حرم مطهر رضوی

ایسنا/خراسان رضوی معاون تبلیغات آستان قدس رضوی ویژه برنامه‌های دهه کرامت در حرم مطهر رضوی را تشریح کرد. حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد در نشست اعلام برنامه‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی که صبح امروز در سازمان مرکزی آستان قدس برگزار شد، اظهار کرد: در دهه کرامت سعی ما بر این است که توجهات ویژه‌ای را به ساحت

ویژه برنامه‌های فرهنگی دهه کرامت در حرم مطهر رضوی

ایسنا/خراسان رضوی معاون تبلیغات آستان قدس رضوی ویژه برنامه‌های دهه کرامت در حرم مطهر رضوی را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد در نشست اعلام برنامه‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی که صبح امروز در سازمان مرکزی آستان قدس برگزار شد، اظهار کرد: در دهه کرامت سعی ما بر این است که توجهات ویژه‌ای را به ساحت مقدس امام هشتم(ع) داشته باشیم که در این میان می‌توان به توجه به جایگاه تمدن‌ساز امام رضا(ع) با محوریت هجرت تاریخی ایشان به ایران، تبلیغ فرهنگ زیارت با گسترش معارف امام هشتم(ع) و گسترش زیارت با توجه به شرایط کرونایی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: همچنین توجه به مساله فلسطین و حمایت فرهنگی از جبهه مقاومت، جریان استکبارستیزی و مکتب حاج قاسم سلیمانی، توجه به موضوع انتخابات با تأکید بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، توجه به رعایت الزامات بهداشتی به‌ویژه در شرایط کرونایی و سایر الزاماتی که به لحاظ بهداشتی موظف به رعایت آن‌ها هستیم را در دستور کار خود قرار خواهیم داد.

گنابادی‌نژاد ادامه داد: شعار دهه کرامت در حرم مطهر رضوی نیز تحت عنوان «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل بیت(ع)» بوده که به صورت کلی پیش‌بینی شده است. از جمله موضوعاتی که در برنامه‌های حرم به آن توجه شده است، می‌توان به مواردی چون توجه به مخاطبین مختلف در حرم، زائرین غیرایرانی، آحاد مردم و به ویژه نخبگان که انتظار دارند برنامه‌های حرم متناسب با خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها باشد، اشاره کرد.

۱۳ ویژه برنامه برای دهه کرامت طراحی شده است

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی با بیان اینکه در دهه کرامت در حرم ۱۳ کار ویژه انجام می‌شود، گفت: مهم‌ترین و اصلی‌ترین برنامه جشن‌های «لبیک یا امام» است که از شب میلاد حضرت معصومه(ص) به مدت ۱۵ شب و هر شب پیش از نماز مغرب و عشا آغاز می‌شود و تا پس از نماز نیز ادامه خواهد داشت. در این مراسم آیتم‌های مختلفی در نظر گرفته شده، اما امسال یک کار نوآورانه‌ای که داریم؛ همخوانی همه قرائت‌های قرآن است.

گنابادی‌نژاد افزود: از جمله این برنامه‌ها می‌توان به استفاده از گروه‌های سرود، قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع)، برنامه شعرخوانی به ویژه مشاعره که از ظرفیت‌های خوب مشهد است، نمایش آیینی با موضوع امام‌رضا(ع)، با توجه به اینکه تعدادی از مخاطبین دائمی ما کودکان و نوجوانان هستند، اما این در حالی است که تقریبا برنامه‌هایی که مختص این سنین باشد در آستان قدس رضوی، کمرنگ بوده و یا به نوعی خلا آن احساس می‌شده و از این‌رو امسال برای اولین بار در جشن‌های دهه کرامت ما هر شب دکلمه خوانی توسط کودکان را در برنامه‌های خود خواهیم داشت.

وی بیان کرد: نماز جماعت و قرائت زیارت امین‌الله هر شب طی این دهه مبارک، دعوت از کارشناسان مذهبی از حوزه‌های علمیه تهران و قم که در این میان می‌توان به افرادی چون حجت‌الاسلام والمسلمین مرویان حسینی، دهشت، راشد یزدی، آیت‌الله سعیدی تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س) و چند تن دیگر از این بزرگواران اشاره کرد.

ویژه برنامه‌های دختران

گنابادی نژاد تصریح کرد: از دیگر برنامه‌هایی که ویژه دختران طراحی شده می‌توان به برنامه «دختران تمدن‌ساز» اشاره کرد که بر اساس این برنامه  گلباران حرم مطهر امام رضا(ع) و عرض ارادت دختران و بانوان تمدن‌ساز به ساحت مقدس امام هشتم(ع) و است که با مشارکت انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان مدرسه خیرات خوان، برگزار خواهد شد.

وی افزود: محفل شعر «رضای معصومه(س)» که به مناسبت گرامیداشت چهلمین روز شهدای مدرسه سیدالشهدای کابل، محفل شعر «صحن بهشت» توسط انجمن ادبی گوهرشاد، نقش ارادت و گرامیداشت سالروز شهادت دکتر چمران و شهدای مقاوت توسط بانوان هنرمند که در مدرسه‌ خیرات خوان اکران خواهد شد. همچنین جشن‌های سایه سار رضوان که برای عموم زائرین است که ۲۰۰ نفر از خادمیاران حوزه معاونت تبلیغات مراسمی را در محل مدرسه خیرات خوان خواهند داشت.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی عنوان کرد: یکی دیگر از اتفاقات دهه کرامت امسال نیز علاوه بر ویژه‌برنامه‌هایی که به عنوان جشن‌ها هر شب در صحن پیامبر اعظم(ص) خواهیم داشت، با توجه به شرایط کرونایی که وجود دارد، جهت جلوگیری از ازدحام جمعیت، برنامه‌هایی نیز تحت عنوان «رواق ارادت»به صورت محفلی و پایه‌ای در صحن‌ها اجرا می‌شود. البته در دوران کرونایی برنامه‌هایی را در صحن‌ها داشتیم که امیدواریم این برنامه‌ها را در دهه کرامت به‌صورت کامل‎تر ادامه دهیم. در صحن‌های مختلف گروه همخوانی قرآن کریم، شعر و دکلمه‌خوانی، خوانش کتاب، مداحی مداحان نوجوانان، مشاعره و برنامه‌هایی که ویژه کودکان و نوجوانان نیز از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده در طی این دهه است.

وی بیان کرد: ویژه برنامه دیگری که در دهه کرامت اجرا خواهد شد، می‌توان به «رسم دعبل» اشاره کرد. با توجه به اینکه تولیت آستان قدس نیز فرمودند که برای گسترش کمی و کیفی شعر در حرم مطهر برنامه‌ریزی شود، از این‌رو در این راستا بناست که در دهه کرامت فراخوان اولین جشنواره شعر رضوی را خواهیم داشت، دیدار شاعرانی آیینی با تولیت آستان قدس، برنامه مشاعره و شعرخوانی، افتتاح رسمی رواق‌الدعبل در مکان جدید و اجرای برنامه‌های جدید در این رواق، برگزاری دو محفل بین‌المللی شعر با حضور شاعران آیینی با موضوع «امام‌رضا و گرامیداشت روز شهادت دختران مدرسه سیدالشهدای کابل» که از کشورهای مختلفی در این ممحفل حضور خواهند داشت.

گنابادی‌نژاد تاکید کرد: یکی دیگر از اتفاقات نیز سفره‌های اطعام و مهربانی است. این در حالی است که در طی دهه کرامت پویشی را با همکاری مرکز ارتباطات رسانه آستان قدس رضوی، رسانه ملی و بسیاری از نهادهای فرهنگی کشور برگزار خواهد شد، تحت عنوان «پویش بین‌المللی به لطف امام» که این پویش در طول دهه در راستای کمک و جریان مواسات و همدلی اجرا خواهد شد و براساس این پویش همگی با یکدیگر در جهت دستگیری از محرومان و مستضفانی که انتظار دارند در ایام شادی به آن‌ها توجه داشته باشیم؛ بسیج خواهند شد.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی با اشاره به برنامه‌های فضای مجازی آستان قدس در دهه کرامت نیز بیان کرد: در حوزه فضای مجازی نیز پویش مسابقه حرم، فراخوان شعر، ارسال نقاشی کودکان، ارسال دلنوشته را داریم که همه این پویش‌ها با «هشتگ به لطف امام» است که در فضای مجازی در کنار سایر برنامه‌ها پیش‌بینی شده است. در حوزه پرسمان‌ها نیز برنامه‌هایی را تحت عنوان «عالم آل محمد(ص)» را در دو موضوع مشارکت حداکثری در انتخابات و مناظرات علمی امام رضا(ع) این برنامه‌ها برگزار خواهد شد. مسابقه جهانی کتابخوانی «حدیث کرامت» نیز با محوریت آستان قدس و با مشارکت بسیاری از نهادهای فرهنگی برگزار خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌هایی که در حوزه بین‌الملل نیز عنوان کرد: در حوزه زائرین غیرایرانی نیز ۴ ویژه برنامه داریم. امسال برای اولین بار است که در دهه کرامت میزبان زائرینی از ادیان غیراسلامی هستیم. سه ویژه برنامه برای زائرین فارسی زبان، یک ویژه برنامه برای زائرین عرب زبان، یک ویژه برنامه برای زائرین ترک زبان و یک ویژه برنامه برای زائرین آذری خواهیم داشت.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی ادامه داد: این ویژه برنامه‌ها بدین جهت است که با توجه به اینکه عمده این کشورها همیشه توفیق حضور زیارت حضرت رضا(ع) داشتند و تقریبا این توفیق با توجه به شرایط کرونایی متوقف و محدود شده، درحرم مطهر رضوی برنامه‌هایی برگزار می‌شود که از طریق رسانه و فضای مجازی به کشورهای مبدأ منعکس می‌شود.

گنابادی‌نژاد خاطرنشان کرد: همچنین در طی این دهه هر شب کرسی تلاوت رضوی را با حضور قاریان بین‌المللی خواهیم داشت و هر شب به میزبانی یک استان این کرسی‌های تلاوت برگزار خواهد شد و بناست که پوشش تصویری و رسانه‌ای این برنامه‌ها انجام و از طریق شبکه‌های ملی و قرآن نیز پخش خواهد شد.

خدمت کریمانه، محور دهه کرامت است

حجت‌الاسلام محمدحسن مهدوی‌مهر، رئیس سازمان علمی-فرهنکی آستان قدس رضوی، در ادامه برنامه اظهار کرد: برنامه‌های آستان در دهه کرامت بر محور شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» است.

وی بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط متفاوت ایجاد شده در دهه کرامت که همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و میان دوره‌ای مجلس خبرگان است، رسانه و فضای مجازی نقش پررنگی ایفا  می‌کند.

مهدوی‌مهر ضمن تشکر از همکاری اصحاب رسانه‌های مختلف افزود: با توجه به مصوبات ستاد برای مناسبت‌های ویژه در حضور تولیت آستان قدس، مسئولیت استان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه، فعالیت‌های متنوع و مرتبط به دستگاه‌های مختلف در پنج گستره حرم، شهر، استان، ملی و بین‌المللی مطرح شده ‌است.

رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: با توجه تصادف زمانی دهه کرامت با موضوع انتخابات، فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در جهت این موضوع نیز خواهد بود، البته حجم بیشتر برنامه‌ها در بخش دوم دهه که پس از انتخابات است متمرکز شده است؛ همچنین برای زمان مشترک بین دهه کرامت و هفته ولایت نیز برنامه‌هایی تعیین شده که در گستره حرم و شهر مشهد اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به شعار ملی «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل بیت(ع)» گفت: برنامه‌ها با این شعار جهت پیدا کرده است و با توجه به نگاه تولیت همواره به دنبال ترویج فرهنگ و تمدن رضوی هستیم، بنابراین بخش بزرگی از این فعالیت‌ها به سمت معرفتی و آن چیزی که در معرفی امام به دنیا، مخاطبان عام، نخبگان و جوانان کمک کند رفته ‌است.

مهدوی‌مهر ابراز کرد: امیدواریم در برنامه‌های دهه کرامت بتوانیم شور وشوق انتخابات را با ایجاد فضای شاد در کشور به مردم منتقل کرده تا با بهره‌گیری از آن برای انتخابات پر شور آماده شوند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها