تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 21:41
کد خبر : 30723

پایان خرداد؛ موعد ارائه اظهارنامه های مالیاتی صاحبان مشاغل

پایان خرداد؛ موعد ارائه اظهارنامه های مالیاتی صاحبان مشاغل

ایسنا/گیلان مدیرکل امور مالیاتی گیلان گفت: براساس قانون مالیات های مستقیم، موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی(صاحبان مشاغل) آخرین روز خرداد است. محسن محمدی پور در گفت وگو با ایسنا، پایان خردادماه را آخرین موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی دانست و اظهار کرد: صاحبان مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۹ خود را تا پایان خردادماه سال جاری

پایان خرداد؛ موعد ارائه اظهارنامه های مالیاتی صاحبان مشاغل

ایسنا/گیلان مدیرکل امور مالیاتی گیلان گفت: براساس قانون مالیات های مستقیم، موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی(صاحبان مشاغل) آخرین روز خرداد است.

محسن محمدی پور در گفت وگو با ایسنا، پایان خردادماه را آخرین موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی دانست و اظهار کرد: صاحبان مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۹ خود را تا پایان خردادماه سال جاری به صورت الکترونیکی از طریق درگاه ملی مالیات به آدرس «www.intamedia.ir» ارسال و مالیات خود را پرداخت کنند.

وی با اشاره به اهمیت ارائه اظهارنامه مالیاتی، برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی را منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی دانست و افزود: فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه کنند.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان ضمن تاکید بر اجتناب از هرگونه مراجعه غیرضروری به ادارات مالیاتی توسط مودیان به دلیل شرایط ناشی از بیماری کرونا، از ارائه تسهیلات جدید مالیاتی در حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا خبر داد و گفت: صدور، تجدید و یا تمدید پروانه کسب و کار اشخاص حقیقی و حقوقی، موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ نیاز به استعلام و ارائه گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده، نخواهد داشت.

محمدی پور، همچنین از تعیین مالیات مقطوع بابت عملکرد سال ۱۳۹۹ برای برخی از صاحبان مشاغل به منظور تکریم مودیان، تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ خبر داد و اضافه کرد: صاحبان مشاغل گروه های دوم و سوم موضوع ماده(۲) اصلاحی آیین نامه اجرایی موضوع ماده(۹۵) قانون مالیات های مستقیم که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۳۹۹ حداکثر ۴۵ برابر معافیت موضوع ماده(۸۴) قانون مالیات های مستقیم، مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بوده، مشمول این دستورالعمل می باشند و در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل حداکثر تا پایان خرداد جاری از نگهداری اسناد و مدارک و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می شوند.

وی درخصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن نیز متذکر شد: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۸(اعم از اصلی و متمم) بدین گونه تعیین شده که صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی تا ۳۰ میلیون ریال بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸، صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از ۳۰ میلیون تا ۶۰ میلیون ریال با چهار درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸، صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از ۶۰ میلیون ریال تا ۱۲۰ میلیون ریال با هشت درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ و صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیشتر از ۱۲۰ میلیون ریال با ۱۲ درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ اعمال نموده و از تسهیلات این دستورالعمل برخوردار خواهند شد.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان تاکید کرد: مودیانی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۳۹۹ از مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بیشتر باشد، مکلف به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات متعلق با رعایت مقررات مربوط می باشند.

محمدی پور یادآور شد: کلیه صاحبان مشاغلی که علاوه بر فعالیت اصلی خود نسبت به خرید سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نموده و سکه های خریداری شده را در طول سال ۱۳۹۹ دریافت کرده اند، نیز برای پرداخت مالیات سکه می بایست به صورت مجزا و براساس دستورالعمل صادره در ارتباط با تعیین میزان مالیات سکه اقدام کنند.

وی ضمن درخواست از مودیان برای فعال سازی امکان ابلاغ الکترونیک اوراق مالیاتی، عنوان کرد: مودیان مالیاتی و مسئولان مراکزی که خدمات ارسال اظهارنامه را به شهروندان ارائه می کنند دقت داشته باشند که مبالغ فروش و درآمدها را براساس کدینگ مربوطه(اینتاکد) در اظهارنامه و فرم مربوط به تبصره ماده(۱۰۰) درج نمایند.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۱۴۱ هزار اظهارنامه مالیاتی و درخواست استفاده از تبصره ماده(۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم از سوی صاحبان مشاغل در استان گیلان برای عملکرد سال ۱۳۹۸ ارائه شده است، گفت: از این تعداد بیش از ۶۱ هزار عدد براساس تبصره مذکور به قطعیت رسید.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها