تاریخ انتشار : یکشنبه 28 نوامبر 2021 - 22:42
کد خبر : 129118

پایان کاوش‌ها در “تُل قلعه”/یافته‌هایی از دوران نوسنگی

پایان کاوش‌ها در “تُل قلعه”/یافته‌هایی از دوران نوسنگی

محوطه باستانی تُل قلعه در مرودشت ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از پایان کاوش و بررسی‌های روش‌مند “تُل قلعه” که با هدف شناخت ساختار فیزیکی محوطه، بازنگری دوره های استقراری و چگونگی پراکندگی و تراکم مواد فرهنگی دوره‌های مختلف، اجرایی شده بود، خبر داد. حمید فدایی یکشنبه ۲۴ اسفند به خبرنگاران گفت: با پایان بررسی روشمند

پایان کاوش‌ها در "تُل قلعه"/یافته‌هایی از دوران نوسنگی
محوطه باستانی تُل قلعه در مرودشت

ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از پایان کاوش و بررسی‌های روش‌مند “تُل قلعه” که با هدف شناخت ساختار فیزیکی محوطه، بازنگری دوره های استقراری و چگونگی پراکندگی و تراکم مواد فرهنگی دوره‌های مختلف، اجرایی شده بود، خبر داد.

حمید فدایی یکشنبه ۲۴ اسفند به خبرنگاران گفت: با پایان بررسی روشمند محوطه باستانی تُل قلعه می توان گفت تا به امروز این محوطه تنها محوطه ی در حوضه رودخانه کر است که توالی استقراری از دوره‌های مختلف پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی را در برگرفته و می توان در آینده با کاوش‌های باستان شناسی و کمک علوم میان رشته ای در این محوطه تغییرات فرهنگی دشت مرودشت را از دوره نوسنگی تا اسلامی مورد مطالعه قرار داد.

فدایی در ادامه گفت: با مطالعاتی که در حال حاضر از طرف این پایگاه جهانی در دشت مرودشت برنامه ریزی می شود، تلاش می کنیم پیشینه منطقه را از دوره پارینه سنگی در پناهگاه های سنگی و همچنین سابقه روشنتری از سکنا گزینی در خود دشت را از حدود هشت هزار سال قبل تا ورود اقوام پارسی به منطقه و رویدادهای پس از آن تا پایان دوره ساسانی و همچنین در دوره اسلامی به دست آوریم.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اهمیت ویژه محوطه “تُل آجری”، گفت: خوشبختانه محوطه تل قلعه به تنهایی بخش مهمی از پیشینه دشت را در خود جای داده و مطالعات گاه‌نگاری آن توالی سکونت در دشت را در بازه زمانی هشت هزارساله ارایه می کند.

قدمت تُل قلعه به هزاره ششم قبل از میلاد باز می‌گردد

سرپرست پروژه بررسی روشمند باستان شناسی تُل قلعه مرودشت در رابطه با موقعیت تپه و انجام مطالعات دقیق مستندنگاری این محوطه باستانی، گفت: این محوطه باستانی که مساحتی ۴ هکتاری را در بر می گیرد، در فاصله ی ۵۰ متری جنوب رودخانه سیوند شکل گرفته و ارتفاع آن از سطح زمین های اطراف خود ۹ متر و متشکل از ۵ تپه کوچکتر است.

فضل‌الله حبیبی، با بیان اینکه در این بررسی با ایجاد ۲۱۰ شبکه مربعات بر روی محوطه، یافته های شاخص متعددی مورد ثبت و ضبط و مطالعه قرار گرفت، افزود: با پایان بررسی یافته ها سفالی نشانگر اینست قدمت این محوطه به هزاره ششم قبل از میلاد بر می گردد.

این باستان شناس ادامه داد: در پایان این بررسی یافته های که مربوط به فرهنگ های نوسنگی(موشکی، بشی)، مس سنگی و آغاز ایلامی (باکون، لپویی، بانش) و ایلامی (کفتری، قلعه، شغه-تیموران)، عصر آهن ۲ و ۳، هخامنشی، ساسانی و اسلامی در تل قلعه شناسایی گردید.

حبیبی افزود: یافته های عصر آهن شناسایی شده در این محوطه، با توجه به نزدیکی آن به شهر باستانی استخر و شهر هخامنشی پارسه، در ارتباط با ورود اقوام پارسی به منطقه فارس حائز اهمیت فراوان است.

سرپرست پروژه بررسی روشمند تل قلعه مرودشت در پایان در رابطه با یافته‌های اخیر این محدوده، افزود: بر اساس بررسی انجام گرفته اوج گستره استقراری تل قلعه مربوط به دوره ایلام قدیم (کفتری) است که در این بازه زمانی از بزرگترین استقرارهای شرق دشت مرودشت بوده، در این بررسی شواهدی از فعالیت های صنعتی بخصوص تولید سفال از دوره نوسنگی، باکون و ایلام شناسایی شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها