تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 دسامبر 2021 - 18:28
کد خبر : 170463

پلاسکوی جدید هنوز تاییدیه ایمنی از آتش نشانی ندارد

پلاسکوی جدید هنوز تاییدیه ایمنی از آتش نشانی ندارد

معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه ساختمان پلاسکو جدید که ساخته شده در حال بهره برداری و آغاز به کار است اما متاسفانه هنوز از آتش نشانی تاییدیه دریافت نکرده است، گفت: قطعا پلاسکوی جدید باید با پلاسکوی قدیم متفاوت باشد البته چون همچنان آتش نشانی نظری در خصوص

پلاسکوی جدید هنوز تاییدیه ایمنی از آتش نشانی ندارد

معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه ساختمان پلاسکو جدید که ساخته شده در حال بهره برداری و آغاز به کار است اما متاسفانه هنوز از آتش نشانی تاییدیه دریافت نکرده است، گفت: قطعا پلاسکوی جدید باید با پلاسکوی قدیم متفاوت باشد البته چون همچنان آتش نشانی نظری در خصوص ایمنی ساختمان جدید نداده است نمی توان با صراحت گفت که در اجرا چه اتفاقی افتاده است.

کامران عبدولی در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت تاییدیه ایمنی ساختمان تازه تاسیس پلاسکو اظهار کرد: ساختمان پلاسکو جدید که ساخته شده در حال بهره برداری و آغاز به کار است اما متاسفانه هنوز از آتش نشانی تاییدیه دریافت نکرده است.

وی گفت: نقشه های ساختمان پلاسکو جدید روز اول به آتش نشانی آمد و درباره بررسی نقشه های آن در صدور پروانه ضوابط ایمنی و آتش نشانی را برای آن اعمال کردیم و به آن دستورالعمل نیز دادیم. قرار شد این دستور العمل در فازهای مختلف از سازمان آتش نشانی استعلام شود و نظرات کارشناسی در طول مدت گرفته شود که متاسفانه از ما استعلامی در این فاصله صورت نگرفت و برابر بازدیدی که کارشناسان آتش نشانی طی هفته اخیر انجام دادند هیچگونه از سیستم ها هنوز به تایید ما نرسیده است.

معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: همچنین ساختمان جدید با ساختمان قدیم ارتباطی دارد که باید به وسیله مانعی که در برابر حریق مقاومت داشته باشد جداسازی شود که هنوز برای ما مشخص نیست با چه مکانیزمی قرار است اتفاق بیفتد. حتما باید این مکانیزم برای آتش نشانی تعریف شود تا در صورت تایید، آن را اجرایی کنند.

وی گفت: موضوع دیگر سیستم های اعلام و اطفای حریق و سیستم های تهویه است که بارها درباره آتریوم آن صحبت کردند؛ از نظر آتش نشانی هنوز تایید شده نیست؛ البته گفته می شود که انجام شده اما از نظر آتش نشانی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه برخی موانع و مشکلات دیگر درباره دوربندی پلکان ها نیز وجود دارد، گفت: همچنین بحث دسترسی از نما نیز هنوز جای بحث دارد. به ما گفتند مکانیزمی ایجاد کردند که دسترسی از نما برای آتش نشانی حل شده است، اما این نیز هنوز به تایید ما نرسیده و هنوز یکی از چالش های ما است. باید به ما اجازه دهند که بازدید کنیم و نظرات کارشناسی را به آن ها ارائه کنیم.

معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: نمای این ساختمان به صورت کامل پوشانده شده است. آتش نشانی حین حریق و حادثه نیاز دارد که بالابرهایش را در مجاورت ساختمان مستقر کند تا در موارد اضطراری از نما به داخل ساختمان نفوذ کند. این آخرین مرحله ای است که شاید ساختمان پایداری خود را نداشته باشد و حتی نیرو های امدادی نتوانند از طریق راه های خروج و پلکان ها به داخل نفود کنند. در این مرحله برای نجات جان افراد و اطفای حریق حتما باید از نما نفوذ شود. متاسفانه این هنوز به تایید واحد عملیات نرسیده است. اگر آمادگی خود را اعلام کنند سازمان آتش نشانی نیروی عملیاتی خود را به همراه بالابر اعزام می کند تا در مورد دسترسی از نمای آن اعلام نظر کند.

عبدولی گفت: آتش نشانی به صورت خودجوش از ساختمان پلاسکو بازدید کرد و مواردی که به نظر رسید را اطلاع داد، اما اینکه اشکالات و نواقص اعلام شده رفع خواهد شد یا خیر؟ مشخص نیست. طی آخرین بازدید نواقص را اعلام کردیم و گفتیم که باید سریعا سیستم ها را از نظر مباحث محاسباتی و تاسیسات به تاییدیه آتش نشانی برسانند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

وی در خصوص اینکه چند چالش اصلی در ساختمان پلاسکو قدیمی منجر به حادثه شد و آیا این موارد در ساختمان جدید رفع شده است یا خیر؟ گفت: قطعا پلاسکوی جدید باید با پلاسکوی قدیم متفاوت باشد؛ البته چون همچنان آتش نشانی نظری در خصوص ایمنی ساختمان جدید نداده است نمی توان با صراحت گفت که در اجرا چه اتفاقی افتاده است؛ اما آنچه که روز اول برابر نقشه ها و دستورالعمل دیدیم باید کامل اجرا شود چرا که ضوابط و آیین نامه روز را از آن ها خواسته ایم.

وی ادامه داد: پلاسکوی قدیم ساختمانی قدیمی بود که حتی پلکانی برای دسترسی نیروهای آتش نشانی یا فرار نداشت. ساختمان قدیمی برای کاربری اداری تعریف شده بود اما به مرور زمان به کارگاه و کاربری غیر از آن ظرفیت معماری تغییر داده بود. این تاب آوری ساختمان را به شدت کاهش داده بود. متاسفانه آن ساختمان حتی یک راه خروج نداشت و راه خروج دوم و پله های اضطراری نیز در نما وجود نداشت. به هر حال موضوع مهمی که در ساختمان ها وجود دارد و در حریق های مشابه می بینیم، شاید عامل اصلی گسترش حریق از ساختمان ها انتقال حریق از طریق رایزرها و سقف های کاذب است. این موضوع جدی است. پیشنهاد آتش نشانی در خصوص ساختمان های موجود مثل پلاسکو، اصلاح سیم کشی ها، حوزه بندی کردن فضا به صورت افقی و عمودی، دوربند کردن راه های خروج و استفاده از سیستم های اعلام و اطفای حریق است.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها