تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 9 دسامبر 2021 - 17:46
کد خبر : 156874

پلتفرم واکسن رازی کووپارس در مقابله با جهش‌های کروناویروس قابلیت بازطراحی مجدد دارد

پلتفرم واکسن رازی کووپارس در مقابله با جهش‌های کروناویروس قابلیت بازطراحی مجدد دارد

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که پلتفرم‌ تولید واکسن تزریقی – استنشاقی کووپارس یکی از امن ترین پلتفرم‌های دنیا است؛ گفت: در این پلتفرم جرم زنده، نیمه زنده یا کشته از ویروس را وارد بدن نمی‌کند، حجم تزریقی که اتفاق می‌افتد، بسیار کم است و حدود دو دهم میلی‌لیتر تزریق می‌شود. این پلتفرم به

پلتفرم واکسن رازی کووپارس در مقابله با جهش‌های کروناویروس قابلیت بازطراحی مجدد دارد

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که پلتفرم‌ تولید واکسن تزریقی – استنشاقی کووپارس یکی از امن ترین پلتفرم‌های دنیا است؛ گفت: در این پلتفرم جرم زنده، نیمه زنده یا کشته از ویروس را وارد بدن نمی‌کند، حجم تزریقی که اتفاق می‌افتد، بسیار کم است و حدود دو دهم میلی‌لیتر تزریق می‌شود. این پلتفرم به گونه‌ای ترکیب شده است که با سایر واکسن‌های تزریق شده به بدن تداخل ندارد، همچنین در مورد جهش‌های ویروس کرونا این پلتفرم قابلیت باز طراحی مجدد واکسن را دارد.

به گزارش ایسنا، کاظم خاوازی در مراسم آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس «پروتئین نو ترکیب» که امروز در بیمارستان رسول اکرم انجام شد، گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بروز علائم بیماری کرونا در کشور مانند سایر بیماری‌های عفونی دیگر که در کشور رایج می‌شد، نسبت به آن مسئولیت پذیر بود و تلاش کرد تا بتواند با تولید واکسن به کادر درمان و مردم کمک کند. من همزمان با وقوع کرونا در کشور رئیس موسسه تحقیقات و آموزش ترویج کشاورزی بودم که بالغ بر ۲۰ موسسه تحقیقاتی دارد. ما ویروس شناسان زیادی در سطح این سازمان داریم که با گیاه و حشرات و انواع جانوران آبزی مانوس بودند که برای موضوع کرونا گردهم آوردیم تا موضوع را از ابعاد گوناکون بررسی کنیم‌. در دل این جلسات به تیم خوبی رسیدیم.

وی افزود: انگیزه این دانشمندان جوان بسیار ستودنی بود. طراحی واکسن و الزامات آن بسیار پیچیده است، اما در این قسمت با لطف خداوند داده‌های مطالعات پیشین انستیتو رازی هم به کمک ما آمد. در اسفندماه سال قبل تا اواخر فروردین سال جاری کار طراحی واکسن صورت گرفت تا با حداقل قطعه از ویروس واکسن ساخته شود و قطعات اضافی نداشته باشد تا شاهد عوارضی نباشیم. از اواخر فروردین تا اردیبهشت ماه دوز سنجی‌ها را انجام دادیم.

خاوازی تاکید کرد: یک اصل مهم داشتیم که با بروز هر اتفاقی ما کار خود را انجام دهیم و تحت تاثیر هیجانات اجتماعی قرار نگیریم و واکسنی تولید کنیم تا همه دنیا به آن احسنت بگویند. پس از دوز سنجی واکسن یکبار روی تمام حیوانات تست شد و ما گایدلاین‌ها را در اختیار دوستان قراردادیم و با ۵۰۰ حیوان آزمایشات را آغاز کردند. ما در بحث تدارک میمون برای آزمایش پروسه پیچیده‌ای داشتیم و حتی برخی همکاران ما در جریان انتقال میمون‌ها از کشورهای آفریقایی بیمار شدند. سرانجام با بالاترین تعداد میمون آفریقایی کارآزمایی بر میمون را انجام دادیم. در نهایت با اتمام آزمایش بر حیوانات پرونده‌ها به وزارت بهداشت ارسال شد.

وی با تقدیر از دکتر نمکی_وزیر بهداشت، افزود: به محض ورودم به دولت ایشان برای  تیم واکسن سازی  پدری کردند و لحظه به لحظه شرایط را رصد کردند تا تایید کارآزمایی بالینی انسانی را بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این واکسن نوترکیب چند ویژگی دارد که باید اعلام کنیم. اولا چندین نسل است که حداقل یک واکسن از انستیتو رازی را دریافت کردند، ما می‌توانستیم از تکنولوژی‌های قدیمی واکسن سازی استفاده کنیم، اما تصمیم گرفتیم از تکنولوژی دیگری بهره ببریم که بهترین واکسن سازهای دنیا آن را انتخاب کردند و این پلتفرم جرم زنده، نیمه زنده یا کشته از ویروس را وارد بدن نمی‌کند، بنابراین یکی از امن ترین پلتفرم‌های دنیا است. حجم تزریقی که اتفاق می‌افتد، بسیار کم است و حدود دو دهم میلی‌لیتر تزریق می‌شود که این هم ویژگی خاص دیگر این واکسن است. ما تنها به خود واکسن فکر نکردیم و اینکه زنجیره انتقال بیماری قطع شود، از تاکیدات ما بود که منجربه تهیه دوز استنشاقی واکسن شد. بسیاری از واکسن سازهای دنیا در دوز استنشاقی در مرحله‌ای نیستند که مثل ما کارشان به لحاظ علمی به اتمام رسیده باشد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در مراحل پیش‌بالینی این واکسن وسواس فراوانی صورت گرفته است، گفت: این پلتفرم به گونه‌ای ترکیب شده است که با سایر واکسن‌های تزریق شده به بدن تداخل ندارد، همچنین در مورد جهش‌های ویروس کرونا این پلتفرم قابلیت باز طراحی مجدد واکسن را دارد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها