تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 نوامبر 2021 - 21:14
کد خبر : 116913

پیشنهاد تعطیلی دوره‌های آموزشی پادگان ها از سوی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران

پیشنهاد تعطیلی دوره‌های آموزشی پادگان ها از سوی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران گفت: پیشنهاد داده‌ایم که دوره‌های آموزشی سربازان فعلا برگزار نشود. از سوی دیگر تیم‌های بهداشتی ما در پادگان‌ها حضور دارند. به گزارش ایسنا علیرضا زالی در دویست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالات اعضای شورا در خصوص روند مقابله با کروناویروس گفت:

پیشنهاد تعطیلی دوره‌های آموزشی پادگان ها از سوی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران گفت: پیشنهاد داده‌ایم که دوره‌های آموزشی سربازان فعلا برگزار نشود. از سوی دیگر تیم‌های بهداشتی ما در پادگان‌ها حضور دارند.

به گزارش ایسنا علیرضا زالی در دویست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالات اعضای شورا در خصوص روند مقابله با کروناویروس گفت: من دغدغه‌های شما را درک می کنم. نکته مهمی که باید به عنوان آسیب شناسی مطرح شود این است که معتقدم در شرایط فعلی کشور استانداران شخصیت کاریزماتیک از خودشان نشان دهند و امکان وتوی مصوبات ستادهای استانی را نداشته باشند.

وی افزود: در تهران تداخل دستگاه‌های استانی و کشوری باعث شد تا برخی از مصوبات اجرا نشود و ما هم از این موضوع آگاه هستیم و معتقدیم که شرایط در تهران باید سختگیرانه‌تر باشد. ما مصوبه تعطیلی ادارات و حمل ونقل عمومی را داشتیم و قبل از تصمیم‌گیری هم با مسئولان ستاد ملی صحبت کرده و موافقت آنها را گرفته بودیم.

زالی ادامه داد: همان روزهای نخست یک ستاد هماهنگی تشکیل دادیم و خیلی از مسئولان دراین ستاد همانند دادستان، فرمانده نیروی انتظامی حضور پیدا کردند. ما درخواستمان از شما اعضای شورای شهر همراهی و هماهنگی با ستاد استانی است و از شما می خواهیم پشت ما بایستید واز ظرفیتتان برای کمک به ما استفاده کنیم. اگر شما هم در شورای شهر تهران موضوع تعطیلی حمل و نقل عمومی را جدی بگیرید و آن را کلید بزنید به کمک ستاد استان تهران آمده‌اید.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با بازه مطلوب هنوز محقق نشده است، اظهارکرد: این شتابی که این روزها مردم گرفته‌اند برای ما مشکل ایجاد خواهد کرد. من هم می‌دانم که صحبت از فاصله‌گذاری هوشمند در شهر تهران هنوز خیلی زود  است زیرا خود فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران محقق نشده است. می دانم که سلامت اولویت اصلی هر انسان باید باشد و انسان سالم است که می تواند مولد اقتصاد و گرداننده چرخه اقتصادی باشد. همین امر باعث شد تا وزارت بهداشت مسئولیت ستاد را بر عهده بگیرد.

وی افزود: در تهران باید سختگیرانه‌تر عمل و از هر گونه شتابزدگی پرهیز کنیم و نکاتی که جامعه پزشکی مطرح می‌کند بیشتر مورد توجه قرار گیرد. من هم دلم می خواهد خیلی از دغدغه‌های شما را به کار بگیریم اما همه این‌ها در صورت داشتن پشتوانه متقنی مثل مصوبات شما محقق خواهد شد. ما کماکان اعتقادمان این است که راهبرد قرنطینه سازی راهبرد مثبت‌تر و موفق‌تری است زیرا هزینه‌ها در صورت قرار گیری جامعه در معرض ابتلا بالا می رود.

زالی در خصوص سوال اعضا درباره بهشت زهرا گفت: نشستی را در مجموعه شهرداری تهران داشتیم و تاکنون آن چیزی که باید برای تغسیل انجام گیرد همان پروتکل‌های بهداشتی است و همه جوانب موجود به‌درستی سنجیده شده است. ما هم قدردان زحمات مدیریت شهری در همه بخش‌ها از جمله مدیریت پسماند هستیم.

وی ادامه داد: حمل و نقل عمومی بر اساس تجربه جهانی بزرگترین کانون انتقال ویروس شناخته می‌شود و من احساس می کنم شرایط حمل و نقل عمومی تهران، برای کنترل و مهار بیماری مناسب نیست.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران افزود: بر خلاف تصور شما مبنی بر اینکه ستاد هیچ کارگروهی ندارد باید بگویم که چندین کارگروه در ستاد استان تهران مشغول بررسی سناریوهای مختلف هستند. در صورتی که اقدامات سختگیرانه در پایتخت اعمال شود بیسیاری دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند و بازتاب‌های منفی رخ خواهد داد.

وی افزود: بیماری کووید ۱۹ پس از رسیدن به نقطه پیک واوج به‌سوی نقطه کفه‌ای می‌رود و سیر نزولی خواهد داشت البته  این که چه زمانی در تهران به پیک بیماری برسیم بستگی به عوامل مختلف و بازه زمانی اقدامات سختگیرانه دارد. اگر سه هفته اول شیوع بیماری مداخلات سنگین اعمال می‌شد، موثرتر بود و از نظر اقتصادی نیز رخدادهای کمتری را به همراه داشت.

زالی تاکید کرد: درروزهای اخیر شاهد افزایش بار مراجعان سرپایی، بستری و مراقب‌های ویژه بوده‌ایم. به این ترتیب اپیدمی در تهران کنترل نشده و در شیب فزاینده است. در سه روز گذشته آمار رو به رشد بوده که بخشی از آن مربوط به برگشت مسافران است. بی‌تردید باید از هرگونه شتاب زدگی پرهیز شود چرا که این مساله بحران را تشدید می‌کند.

در تهران نقطه پاکی از لحاظ ابتلا به کرونا وجود ندارد

به گزارش ایسنا، علیرضا زالی در حاشیه برگزاری دویست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز پیشنهادات و دغدغه‌های اعضای شورای شهر تهران مطرح شد و تصمیم گرفتیم که بیش از گذشته بتوانیم از ظرفیت‌ها و پشتیبانی شورای شهر در مورد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس استفاده کنیم.

وی افزود: بسیاری از پیشنهادات اعضای شورای شهر در ستاد کرونا نیازمند پیگیری است. بر همین اساس از ظرفیت مدنی شورا بیشتر بهره خواهیم گرفت تا اقدامات بیشتر و موثرتری جهت مقابله با کووید۱۹ انجام شود. پایتخت با حجم فراوان ترددها نسبت به سایر شهرها در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته که هیچ منطقه پاکی به لحاظ نبود کرونا نداریم. میزان آلودگی این ویروس در تهران بالاست که البته ما با ردیابی تلفن همراه مبتلایان و نرم افزارهای تراکنش مالی آن‌ها برخی از مناطق را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: طی روزهای آینده در اقدامی مشترک با شهرداری تهران با توجه به حوزه محله محوری که شهرداری دارد طرحی را آغاز می‌کنیم تا مشخص شود کدام محله از تهران مبتلایان بیشتری دارد و باید در آن اقدامات گسترده‌تری انجام شود.

وی در خصوص حضور مردم در سطح خیابان‌ها گفت: برخی از مردم به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به تردد در خیابان‌ها و مراجعه به ادارات هستند. باید با ارائه تسهیلاتی در زمینه چک‌های برگشتی، اجاره بها و مالیات بخشی از این رفت و آمدها را کاهش داد. در حقیقت دولت باید بسته‌های حمایتی را هر چه سریعتر عملیاتی و توزیع کند.

زالی در پایان اظهارکرد: دسته دیگری از مردم بدون ضرورت در سطح شهر حضور می‌یابند که این مسئله اختلال‌هایی را ایجاد می‌کند و در شدت یافتن کرونا نقش بسزایی خواهد داشت. شرایط ابتلا به کرونا در حال حاضر به صورتی است که آمار آن بالا است البته با فراز و نشیب‌هایی همراه است. به‌طور کلی در بحران کرونا پایتخت نقطه داغ محسوب می‌شود و هر گونه طرح و مداخله‌ای باید با اصل فاصله‌گذاری اجتماعی صورت گیرد. لازم است این اصل با جامعیت بیشتر اعمال شود و شورای شهر هم باید کمک کند تا اقدامات اساسی صورت گیرد و با عجله از بحران عبور نکنیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها