تاریخ انتشار : شنبه 21 آگوست 2021 - 2:46
کد خبر : 4445

پیگیری تامین واکسن برای دانش آموزان / سینوفارم؛ ۶۷درصد واکسنهای تزریق شده در کشور

پیگیری تامین واکسن برای دانش آموزان / سینوفارم؛ ۶۷درصد واکسنهای تزریق شده در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه موج پنجم بلندترین موجی بوده که در کشور اتفاق افتاده و انتهای آن هنوز مشخص نیست، درباره تهران گفت: در تهران سرعت انتهای موج در حال کاهش است که این نشان دهنده این است که احتمالا تا ۱۰ روز دیگر با شرط رعایت پروتکل‌ها، به قله

پیگیری تامین واکسن برای دانش آموزان / سینوفارم؛ ۶۷درصد واکسنهای تزریق شده در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه موج پنجم بلندترین موجی بوده که در کشور اتفاق افتاده و انتهای آن هنوز مشخص نیست، درباره تهران گفت: در تهران سرعت انتهای موج در حال کاهش است که این نشان دهنده این است که احتمالا تا ۱۰ روز دیگر با شرط رعایت پروتکل‌ها، به قله موج برسیم و پس از آن روند نزولی شود.

دکتر علیرضا رئیسی در برنامه معرفی و آشنایی با سایت سلامت وزارت بهداشت و داشبوردهای مدیریتی برنامه ملی واکسیناسیون علیه کرونا، گفت: رصدخانه جایی است که ما به صورت لحظه‌ای وضعیت کرونا در کشور را دنبال می‌کنیم. ما بحث نقشه رنگبندی کشور را داریم که بر اساس میزان ابتلا در کشور و بروز بیماری در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها برآوردی از وضعیت بیماری به دست می‌آوریم.

هنوز انتهای موج پنجم مشخص نیست

وی افزود: اکنون ۳۵۹ شهر قرمز، ۵۹ شهر نارنجی و ۳۰ شهر زرد داریم. در نمودار روند زمانی موج‌های اول تا پنجم را مشاهده می‌کنیم و موج پنجم بلندترین موجی بوده است که اتفاق افتاده است. انتهای این موج مشخص نیست کجا خواهد رفت و این موضوع جای نگرانی ما است و تحلیل ما این است که هنوز معلوم نیست به قله رسیده باشیم.

وضعیت تهران تا ۱۰ روز آتی

رییسی در تحلیل شرایط استان‌ها درباره تهران، اظهار کرد: در تهران هر ۱۶ شهرستان قرمز است و هیچ رنگ دیگری ندارد. موجهای تهران به تفکیک مشخص است. در تهران سرعت انتهای موج در حال کاهش است که این نشان دهنده این است که احتمالا تا ۱۰ روز دیگر با شرط رعایت پروتکل‌ها به قله موج برسیم و پس از آن  روند نزولی شود.

سقوط آزاد کرونا در سیستان و بلوچستان

رییسی اظهار کرد: در سیستان و بلوچستان که درگیری بیماری زیاد بود در حال حاضر ۹ شهرستان زرد، ۶ قرمز و ۷ نارنجی دارد و به قله موج رسیدیم و در حال بازگشت هستیم. تحلیل ما این است که با نگاه به موج‌های قبلی بگوییم این موج اولین موج جدی این استان بوده است و تاکنون موج جدی در این استان نداشتیم و خوشبختانه روند در حال نزول است. موج نزولی سیستان و بلوچستان به شکل سقوط آزاد است اما در میانه راه اندکی خم برداشته که نشان می‌دهد ممکن است برخی شهرستان‌هایش آمار افزایشی داشته باشد.

مسافرتهای دردسرساز برای هرمزگان

وی در ادامه تاکید کرد: در هرمزگان ۱۳ شهر قرمز و ۲ شهر نارنجی داریم و علیرغم اینکه الگویی مشابه سیستان و بلوچستان داشت ولی هنوز به قله نرسیده است که یکی از دلایل اصلی آن حجم مسافرت‌های هرمزگان است.

وضعیت کرونا در سمنان، البرز، خوزستان و یزد

رییسی افزود: در سمنان نیز موج کاملا صعودی است و خبری از اینکه به قله رسیده باشیم وجود ندارد. در البرز ۵ شهر قرمز و یک شهر نارنجی داریم و الگویش با تهران متفاوت است.

وی افزود: در خوزستان بعد از موجی که متوقف شد اما موج دلتا به آنجا رسید و ۲۰ شهر قرمز است و روند نیز افزایشی است و پیش‌بینی ما این است که روند همچنان افزایش یابنده است.   در شهر یزد نیز علی رغم اینکه ۹ شهرستان قرمز دارد ولی روند صعودی تقریبا در حال توقف است و احتمال دارد تعداد شهرهای نارنجی افزایش یابد و حتی شهر زرد داشته باشیم.

پیگیری تامین واکسن برای دانش آموزان و بازگشایی ایمن مدارس

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تامین واکسن برای افراد زیر ۱۸ سال اشاره کرد و افزود: دنبال چنین واکسنی هستیم تا تزریق به دانش‌آموزان صورت گیرد. دو کشور چین و کوبا این امکان را دارند که واکسن را تهیه کنند و اگر حداقل ۶ یا ۷ میلیون واکسن به دستمان برسد می‌توانیم دانش‌آموزانی که بیماری زمینه‌ای دارند یا در معرض خطر هستند را در کنار واکسیناسیون معلمین، رانندگان سرویس و پدر و مادرهایشان، واکسینه کنیم که به بازگشایی ایمن مدارس امید داشته باشیم که من همواره طرفدار این موضوع هستم.

آمار ۳۷ درصدی رعایت پروتکلهای ضد کرونا

رئیسی در ادامه درباره وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کشور نیز گفت: یکی از موضوعاتی که در رصدخانه دنبال می‌کنیم، رعایت پروتکل‌هاست. به طور کلی میزان رعایت پروتکل ها در کشور حدود ۳۷.۴ درصد است. در استان های مختلف هم درصد رعایت پروتکل ها متفاوت است. در تهران رعایت پروتکل ها ۴۴ درصد است.

وی تاکید کرد: اگر رعایت پروتکل زیر ۸۰ درصد باشد، عملا وضعیت خطرناکی است. در سیستان و بلوچستان رعایت پروتکل ها ۲۷ درصد است و احتمالا این ۲۷ درصد هم کارکنان بهداشت خودمان باشند. میزان رعایت پروتکل ها در هرمزگان ۳۵ درصد است. واقعا وضعیت رعایت پروتکل ها در کشور اصلا وضعیت مناسبی نیست و واقعا خطرناک است. رعایت پروتکل ها در البرز ۴۴ درصد است، در خوزستان ۵۶ درصد است.

ادامه فعالیت طرح شهید سلیمانی

رئیسی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی با جزئیات پیش می رود، گفت: در قالب این طرح استان به استان رصد می‌کنیم. تست‌های PCR از نیمه فروردین ماه تاکنون حدود چهار میلیون و ۷۱۲ هزار تست بوده که در قالب همین طرح انجام شده است. همچنین چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تست رپید انجام شده است. از این تعداد دو میلیون و ۴۵۰ هزار تست مثبت بوده است و ۹ میلیون و ۶۴۱ هزار رهگیری انجام شده است. شاید گاهی چون کمتر درباره این مباحث صحبت می‌شود، فکر می‌کنند طرح تعطیل شده، در حالیکه طرح تعطیل نشده است. این طرح یعنی فعالیت حوزه بهداشت و قسمتی از حوزه بهداشت اقدامات اجتماعی با مشارکت بسیج، سازمان های مردم نهاد و … انجام میشود. طرح بسیار  فعال است.

رئیسی ادامه داد: زمانیکه حدود ۱۲۰۰ بیمار بستری در بیمارستان ها داریم، همان روز بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بیمار به سطح یک برای کووید مراجعه میکنند. یعنی این حجم زیاد در سطح یک پالایش میشود و ۱۲۰۰ موردش به بیمارستان می‌رسد.

تزریق بیش از ۱۹ میلیون دوز واکسن در کشور

وی درباره وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: سامانه ما به‌روز واکسیناسیون را ثبت کرده و هر ۲۰ دقیقه یکبار آپ دیت می‌شود. تاکنون فعلا ۱۹ میلیون و ۱۱۴ هزار تزریق انجام شده است. حدود ۱۵ میلیون تزریق نوبت اول و حدود چهار میلیون نوبت دوم تزریق شده است.

وی با بیان اینکه جمعیت هدف ما ۶۱ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر است، گفت: اگر فقط نوبت اول را نسبت به جمعیت هدف بگیریم، میزان واکسیناسیونی که انجام شده، ۲۴.۴ درصد بوده است. ما یک‌ داشبورد خوب داریم که نشان میدهد اکنون موجودی کل کشور در دانشگاه های علوم پزشکی ۵ میلیون واکسن در سطح مراکز است. یعنی در هر مرکز بین ۵۰۰ تا ۵۰ واکسن وجود دارد.

وی گفت: مصرف هفت روز گذشته ما حدود ۳.۵ میلیون دوز بوده است. اگر روزانه ۵۰۰ هزار دوز در نظر بگیرید، همین عدد می شود.

موجودی فعلی واکسن؛ ۱۰ روز

۸۱ درصد سنین ۸۵ سال به بالا واکسینه شدند

رییسی گفت: حال اینکه می‌گوییم اکنون ۱۰ روز موجودی واکسن داریم، به این معنی نیست که همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۰ روز موجودی دارند. بلکه یک دانشگاه سرعت واکسیناسیونش کمتر است و موجودی بیشتری دارد. در عین حال می‌بینیم که ۸۱ درصد افراد ۸۵ سال به بالا در کشور واکسینه شدند، ۷۵ درصد افراد ۸۰ به بالا و به همین صورت پیش می‌رود. به عنوان مثال از آنجایی که واکسیناسیون ۴۰ تا ۴۴ ساله‌ها تازه شروع شده، ۱۵ درصدشان واکسینه شده‌اند.

چگونگی برنامه ریزی برای تامین واکسنهای دوز دوم

وی گفت: سامانه واکسیناسیون ما یک هوشمندی دارد که نشان می‌دهد با توجه به اینکه این تعداد دوز اول واکسن را تزریق کرده‌اید، حالا از هر واکسن چه تعداد برای دوز دوم نیاز دارید. به عنوان مثال برای سینوفارم حدود هفت میلیون دوز دوم نیاز داریم یا مثلا برای آسترازنکا حدود دو میلیون و ۲۲۰ هزار دوز دوم نیاز داریم که بر اساس این میزان‌ها برای تامین دوز دوم برنامه‌ریزی می‌کنیم.

سینوفارم؛ ۶۷درصد واکسنهای تزریق شده

رییسی با بیان اینکه تاکنون ۶۷ درصد واکسن‌های تزریق شده از نوع سینوفارم، ۶.۵ درصد از نوع برکت و ۱۹.۶ درصد از نوع آسترازنکا بوده است، گفت: در زمینه تفکیک جنسیتی هم تقریبا نصف – نصف واکسن تزریق شده است. در استان‌های مختلف هم درصد واکسیناسیون در سامانه مشخص است. به عنوان مثال در استان آذربایجان شرقی که ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تا گروه هدفش بوده است، تاکنون یک میلیون نفر را واکسن زدیم و محاسبه کرده است که در این استان حدود ۳۰ درصد گروه هدف دوز اول واکسن را تزریق کرده‌اند. البته در سامانه می‌گوید که آذربایجان شرقی دو روز بیشتر موجودی واکسن ندارد و در نتیجه ما برنامه‌ریزی می‌کنیم و فردا برای آذربایجان واکسن می‌فرستیم. بنابراین این سامانه امکان برنامه‌ریزی را فراهم می‌کند. در عین حال نشان می‌دهد که آذربایجان شرقی چقدر خوب عمل کرده و ۸۹ درصد از افراد بالای ۸۵ ساله را واکسن زده و در سایر گروه‌های سنی هم خوب عمل کرده است.

وی افزود: به عنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌بینیم که از سه میلیون و ۶۰۰ هزار گروه هدفش، یک میلیون و ۲۵۰ هزار تا را واکسینه کرده که حدود ۲۵ درصد است. همچنین اصفهان پنج روز موجودی واکسن دارد و باید برنامه‌ریزی کنیم برای ارسال واکسن. در البرز هم ۲۲ درصد گروه هدف واکسینه شدند، اما کیفیت واکسیناسیونش خوب است و ۱۲ روز واکسن دارد که نشان می‌دهد احتمالا سرعت واکسیناسیونش کم است. ما یک شاخص گذاشتیم و اعلام کردیم که اگر به ازای هر یک میلیون واکسن ۷ هزار واکسن تزریق کنیم، مورد قبول است.

رییسی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی تهران ۲۳ درصد گروه‌های هدف واکسینه شدند و ۲۱ روز موجودی واکسن دارد. این نشان‌دهنده این است که یا به تازگی واکسن در آنجا توزیع شده یا اینکه سرعت‌شان پایین است. الان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واکسن دارد و انتظار داریم که روزانه ۱۷ تا ۲۰ هزار واکسن تزریق کند حال می‌بینیم که روز گذشته ۲۱ هزار واکسن تزریق کرده‌اند.

مازندران رتبه اول واکسیناسیون در کشور

رییسی ادامه داد: مازندران رتبه اول واکسیناسیون در کشور را دارد و ۳۵.۵ درصد از گروه هدف را واکسینه کرده است. یعنی برای دو میلیون و ۲۰۰ هزارتا تقریبا ۹۷۹ واکسن تزریق کرده است. روز گذشته مازندران ۴۰ هزار واکسن تزریق کرده است. یعنی به ازای هر یک میلیون ۲۰ هزار واکسن دارند تزریق می‌کنند و چهار روز موجودی واکسن دارند. به عنوان مثال در لارستان که کل جمعیتش ۱۸۶ هزار نفر است برای ۶۰ روز واکسن دارد و احتمالا تزریق واکسنش کم است و دیروز ۷۰۰ واکسن تزریق کرده و روند واکسیناسیونش بسیار کند است. ما دیگر برای لارستان واکسن نمی‌دهیم تا زمانیکه خودش را برساند. در عین حال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می بینیم که ۲۲ درصد گروه هدف را واکسینه کرده است و کیفیت واکسیناسیونش خوب است. چهار میلیون گروه هدف دارد و یک میلیون و ۲۵۰ هزار تا را واکسن زده و ۳۶۳ هزار واکسن هم موجودی دارند.

وی افزود: هرمزگان هم موجودی واکسن‌شان ۵ روز است و ۲۷ درصد گروه های هدف را واکسینه کردند و میزان واکسیناسیون‌شان خوب است و مشخص است که برای دوز دوم چه واکسن هایی و به چه میزان باید برایشان در نظر بگیریم. ما به صورت لحظه ای واکسیناسیون را دنبال می‌کنیم. شهرهایی که در سامانه رنگ پررنگ دارند بالاترین واکسیناسیون را داشتند و شهرهایی که کم رنگ تر است، میزان واکسیناسیون‌شان کمتر است.

تامین قطعی ۲۵ میلیون دوز واکسن تا پایان شهریورماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین اخبار واکسیناسیون گفت: امروز جلسه ای را با معاون اول رییس جمهور داشتیم. تا دوم شهریور ماه حدود هشت میلیون واکسن قطعی به دستمان می‌رسد و تا پایان شهریور ماه ۲۴ تا ۲۵ میلیون واکسن به صورت قطعی به دستمان می‌رسد. بنابراین از الان تا پایان شهریور بیش از ۳۰ میلیون واکسن خواهیم داشت که اقدامات، مکاتبات و پرداخت‌هایش انجام شده است. مهر و آبان هم ۳۰ میلیون دوز دیگر که تقریبا قطعی است وارد می‌شود. اکنون برنامه ما این است که اگر بتوانیم واردات ۳۰ میلیون دوز مهر و آبان را که داریم تلاش می کنیم مقداری جلوتر بیندازیم و در دوهفته اول مهر دریافت کنیم.

رییسی با بیان اینکه بیشترین آماری که برای واکسیناسیون ثبت کردیم، ۶۲۰ هزار تزریق واکسن در یک روز بود که رکورد خوبی بود، گفت: ما محدودیتی برای تزریق از نظر انجام تزریق نداریم و بحث تامین مطرح است. اگر این میزان واکسن که قطعی هم هست بیاید، می توانیم میزان واکسیناسیون را بالاتر هم ببریم. بر این اساس ما قطعا قادریم تا پایان آبان ماه تزریق دوز اول گروه هدفمان را به حدود ۶۵ درصد برسانیم و بسیار عدد خوبی است.

تولید ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز واکسن ایرانی از اول مهرماه

وی تاکید کرد: در عین حال مطمئن باشید از اول مهر ماه به بعد میزان تولید داخلی به بالای ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز می‌رسد. این اطمینان را به مردم می‌دهم که قادر خواهیم بود نهایتا در بدبینانه ترین حالت تا اسفند ماه کل گروه هدف را حداقل یک دوز واکسن خواهیم زد و کسانی هم که نوبت دوم‌شان می‌رسد، واکسینه می‌شوند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها