تاریخ انتشار : یکشنبه 31 اکتبر 2021 - 20:08
کد خبر : 35485

چرا حضرت معصومه(س) جایگاهی ویژه در میان امام‌زادگان دارند؟

چرا حضرت معصومه(س) جایگاهی ویژه در میان امام‌زادگان دارند؟

 استاد حوزه علمیه با بیان اینکه حضرت معصومه(س) کریمه اهل بیت(ع) هستند بدین معنا است که درخواست کنندگان از ایشان نتیجه می‌گیرند، گفت: عفاف و عبودیت، در کنار ویژگی‌های دیگر همچون محدثه بودن و داشتن زیارت ماثور از امام معصوم(ع)، به ایشان در میان امامزادگان جایگاهی ویژه بخشیده است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ناصر رفیعی، کارشناس و

چرا حضرت معصومه(س) جایگاهی ویژه در میان امام‌زادگان دارند؟

 استاد حوزه علمیه با بیان اینکه حضرت معصومه(س) کریمه اهل بیت(ع) هستند بدین معنا است که درخواست کنندگان از ایشان نتیجه می‌گیرند، گفت: عفاف و عبودیت، در کنار ویژگی‌های دیگر همچون محدثه بودن و داشتن زیارت ماثور از امام معصوم(ع)، به ایشان در میان امامزادگان جایگاهی ویژه بخشیده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ناصر رفیعی، کارشناس و خطیب مذهبی، به مناسبت سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه (س) در گفت‌وگویی عنوان کرد: مرحوم علامه شوشتری در «قاموس الرجال» می‌گوید: حضرت معصومه (ع) برترین فرزند موسی بن جعفر (ع) است؛ ایشان در کتاب خود سختگیر است اما این بانو را افضل فرزندان امام کاظم (ع) بعد از امام رضا (ع) معرفی می‌کند. ایشان 7_8 ‌ساله بودند که حضرت موسی بن جعفر (ع) به شهادت رسیدند و حدود ۲۰ سال تحت تربیت امام رضا (ع) قرار داشتند یعنی از سال ۱۷۹ هجری تا هجرت ثامن‌الائمه (ع) به ایران تحت تربیت و نظارت و نظر امام (ع) بودند.

وی ادامه داد: بالغ‌بر هفت هزار امامزاده در ایران وجود دارد که بخش عمده آن‌ها نوادگان موسی بن جعفر (ع) هستند اما حضرت معصومه (س) در میان آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد و کم‌نظیری دارند که سبب چنین جایگاهی برای ایشان شده است؛ از مهم‌ترین این ویژگی‌ها، مقام کرامت حضرت معصومه (س) است چنان‌که به کریمه اهل‌بیت (ع) شهرت دارند. کریم از صفات خدا، رسول خدا (ص) و قرآن است؛ کریم به کسی می‌گویند که دائماً از او خیر و برکات ساطع می‌شود، اهل گذشت است و زود پاسخ درخواست‌هایی را که به او عرضه می‌شود، می‌دهد. لذا اینکه حضرت معصومه (س) کریمه اهل‌بیت (ع) هستند بدین معنا است که درخواست‌کنندگان از ایشان نتیجه می‌گیرند.

وی افزود: بزرگان بسیاری در جوار حرم ایشان رشد یافته‌اند و به یک معنا انقلاب اسلامی مدیون قم و در قم مدیون امام راحل و علما و حوزه‌های علمیه است که به برکت حضرت معصومه (ع) شکل‌گرفته‌اند. از کرامات حضرت معصومه (س) نقل‌های فراوان وجود دارد و جالب آنکه ناقل کرامات ایشان بیشتر علما هستند، چون این بزرگان در قم رشد کرده‌اند تجربه‌های متعدد از کرامات کریمه اهل‌بیت (ع) دارند؛ بسیار هستند آن‌ها که از کنار این حرم حاجت گرفته‌اند.

مقام شفاعت حضرت معصومه(س) کم نظیر است

وی بیان کرد: از ویژگی‌های مهم کریمه اهل‌بیت (ع) مقام شفاعت است، در روایت است که به شفاعت حضرت معصومه (س) جمیع شیعه وارد بهشت می‌شوند «یا فَاطِمَةُ اشْفَعِی لِی فِی الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَکِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْنِ» اگرچه افراد بسیاری دارای مقام شفاعت هستند اما معمولاً این مقام محدود است مثل شفاعت از علما و … امکان شفاعتی چنین وسیع و پُرتعداد (جمیع شیعیان) به حضرت فاطمه معصومه (س) اختصاص دارد. مقام شفاعت ایشان کم‌نظیر است و تنه به مقام شفاعت‌های دیگر می‌زند.

وی اظهار کرد:  سفارش به زیارت ایشان توسط امامان معصوم (ع) است، مواردی هست که معصومی خبر از ولادت معصومی دیگر می‌دهد مثل مژده پیامبر (ص) به جابر درباره ولادت امام باقر (ع) و امام رضا (ع)، یا نوید ولادت امام زمان (عج) … اما این خبر دادن، درباره ولادت امامزادگان معمول نیست در حالی که امام صادق (ع) خبر از ولادت حضرت معصومه (س) داده‌اند! علاوه بر این، معدود هستند در میان امامزادگان کسی که زیارت او مورد سفارش امام معصوم (ع) باشد اما در میان فرزندان موسی بن جعفر (ع) این بانوی کریمه مورد مدح چهار امام (ع) قرارگرفته‌اند؛ یعنی جدشان امام صادق (ع)، پدرشان موسی بن جعفر (ع)، برادرشان امام رضا (ع) و برادرزاده‌شان حضرت جوادالائمه (ع).

حجت الاسلام رفیعی گفت: از مقامات حضرت فاطمه معصومه (س) مهاجر بودن برای خدا است، قرآن برای مهاجران مقام و شأنی ویژه قائل است، امیرالمؤمنین (ع) در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: هجرت فقط برای رسول خدا (ص) نیست هر زمانی به دلیل حفظ دین و یاری ولی خدا و … می‌تواند رخ دهد. قرآن کریم می‌فرماید: اگر کسی از خانه بیرون آمد و هجرت کرد و در مسیر ازد نیا رفت اجر او با خدا است: «… وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَی اللهِ‌ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَی اللهِ‌ …؛ و هرکس از خانه‌ی خود به‌عنوان مهاجرت به‌سوی خدا و پیامبر او، خارج شود، سپس مرگش فرا رسد، پاداش او بر خدا است …» و این همان اتفاقی است که برای حضرت معصومه (س) افتاد چراکه ایشان هجرت کردند و قبل از رسیدن به مرو و خراسان از دنیا رفتند.

وی بیان کرد: ولایت‌پذیری نیز شاخصه و ویژگی‌ای است که کریمه اهل‌بیت (ع) در اعلی درجه بوده است چنان‌که برای همین به ایران هجرت کردند به‌عبارت‌دیگر، هجرت ایشان صرفاً به دلیل عشق خواهر و برادری نیست، بلکه به دلیل پیروی از ولایت و همراهی ولی زمانشان هجرت کردند.

وی افزود: از ویژگی‌های حضرت معصومه (س) مبارکه بودن است یعنی ایشان سبب برکات بسیار هستند، از راه‌های بهره‌مندی از این برکات، توسل به آن بانوی کریمه (س) است؛ باید توجه داشت توسل آموزه‌ای دینی و مورد تأکید است که در فرهنگ قرآن رشته دارد: «وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ»، این وسیله گاهی اعمال ما است مثل نماز و قرائت قرآن و گاهی افراد و اشخاص این نقش را ایفا می‌کنند.

وی گفت: وجود مقدس حضرت معصومه (س) از شخصیت‌هایی هستند که چهار امام معصوم (س) ما را به زیارت ایشان سفارش کرده‌اند و خوب است که با نذر برای ایشان و زیارت و توسل به آن حضرت (ع) از مشکلات و امور خود گره‌گشایی کنیم چنان‌که ملاصدرا از کَهک به قم می‌آمد و مشکلات علمی خود را با توسل به حضرت معصومه (س) حل می‌کرد؛ علامه طباطبایی (ره) برداشت‌های علمی خود را از حضرت معصومه (س) می‌گرفت؛ مرحوم آیت‌الله نجفی مرعشی ۶۹ سال اولین زائر کریمه اهل‌بیت (ع) بود و می‌گفت: همه گره‌هایم را با توسل به حضرت معصومه (ع) حل کرده‌ام، در زیارت ایشان می‌خوانیم: «… لَکِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْنِ ….» یعنی شما نزد خدا شان دارید پس با اتکا به این شان و توسل به حضرت (ع) از مشکلاتمان گره‌گشایی کنیم.

این سخنران مذهبی گفت: از خصوصیات بارز حضرت فاطمه معصومه (س)، مقام عبادی آن بانوی کریمه است، چنان‌که جایگاه عبادت ایشان در طول ۱۷ روز حضور در قم توسط علما با عنوان بیت النور حفظ شده و نقل است در همه این مدت به عبادت خدا مشغول بودند، ایشان در عین هجرت، عفاف و حجاب و عبودیت خود را حفظ کردند و این سیره، عمل به نص قرآن است که می‌فرماید: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ». در روایات از عفاف به عنوان برترین عبادات یاد شده است خصیصه‌ای که در سیره حضرت معصومه (س) برترین تجلیات را داشته و برای امروز ما درس‌آموز است.

وی ادامه داد: این عفاف و عبودیت، در کنار ویژگی‌های دیگر همچون محدثه بودن، برخورداری از زیارت ماثور از امام معصوم (ع)، توصیه چهار امام (ع) به زیارت آن حضرت (ع) و مقامات علمی باعث شده حرم مطهر کریمه اهل‌بیت (ع) قطب علمی مذهبی شود چنان‌که حوزه علمیه قم به برکت این حرم تأسیس شد و شخصیت‌هایی همچون امام خمینی (ره) و دیگر مراجع و انقلاب اسلامی را در دامان خود رشد داد و سبب شد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها