تاریخ انتشار : یکشنبه 28 نوامبر 2021 - 21:33
کد خبر : 128397

چشم تالابهای فارس به آب روشن شد

چشم تالابهای فارس به آب روشن شد

در میان ازدحام خبرهای ناخوشایند، یک خبر خوب می درخشد و هر مخاطبی را دلگرم می کند به رحمت پروردگاری که مهربانی و بخشش، از مهمترین صفت های او محسوب می شود. به گزارش ایسنا منطقه فارس، در حالیکه تداوم و افزایش شدت بارش باران، همانگونه که در روزهای گذشته شیراز را با مشکلاتی مواجه

در میان ازدحام خبرهای ناخوشایند، یک خبر خوب می درخشد و هر مخاطبی را دلگرم می کند به رحمت پروردگاری که مهربانی و بخشش، از مهمترین صفت های او محسوب می شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، در حالیکه تداوم و افزایش شدت بارش باران، همانگونه که در روزهای گذشته شیراز را با مشکلاتی مواجه کرد، استان ها و شهرهای مختلف کشور را درگیر مشکلاتی کرده است، خبر خوب، روشن شدن چشم تالاب های فارس به آب، بسیار امیدوار کننده بود.

استان فارس که به لحاظ تعداد تالاب، از مناطق مهم ایران محسوب می شد و همین امر در رشد کشاورزی و دامداری و پیشتازی این استان در تولید محصولات مرتبط، بسیار تاثیرگذار بود، طی یازده سال گذشته، روزهای بسیار دشواری را سپری کرد و بدترین روزها، خشک شدن تالابها بود.

خشکیدن تالابهای بزرگی نظیر مهارلو، بختگان و پریشان و تالابهایی نظیر کافتر و ارژن و … هر یک ضربه ای سنگین بر کشاورزی و دامداری، به عنوان مهمترین رکن اقتصاد فارس بود، ضرباتی که لطمات آن تمام بخش های جامعه را درگیر خود کرد.

امروز اما اخبار حاکی از لب تر شدن تالابهای و دریاچه هایی است که به حتم، در سال رونق تولید، امیدواری را برای فارس و کشور به دنبال خواهد داشت.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس اعلام کرد که طی روزهای اخیرف تالابها و دریاچه های این استان پهناور، از حجم آبگیری مناسبی برخوردار بوده است.

نبی الله مرادی با اشاره به بارش 311.2 میلیمتر باران در سال زراعی جاری، اعلام کرد که حجم آبگیری بختگان، بزرگترین تالاب فارس، به 30 درصد رسیده است.

او همپنین از آبگیری 90 درصدی مهارلو و 60 درصدی ارژن خبر داده که اخباری امیدوار کننده برای بهار و تابستانی مطلوب و سالی پر رونق برای بخش کشاورزی و سایر بخش های وابسته محسوب می شود.

مرادی اعلام کرده است که بیش از نصف تالاب های طشک و کمجان هم طی دو روز اخیر، آبگیری شده و حجم آب در کافتر به 20 درصد رسیده اما با تاسف این بارشها هنوز تاثیری بر تالاب پریشان نداشته و این روزهای پریشانی این تالاب مهم، همچنان تداوم دارد.

او در عین حال گفته است: چند چشمه جوشان در اطراف پریشان وجود دارد که باافزایش بارندگی ها آب مناسبی به این دریاچه سرازیر می کند اما از آنجا که جنس زمین در دریاچه پریشان حالت تورب و پیت دارد آب مناسب در آن جمع نشده است .

مرادی اضافه کرده است که ورود آب و مرطوب ماندن خاک تورب در پریشان می تواند منطقه را از خودسوزی خاک ها و بروز آتش سوزی و آلودگی های زیست محیطی حفظ کند .

به گفته این مقام مسئول سایر دریاچه های فارس که عمدتا فصلی محسوب می شود نیز در بارندگی های اخیر آبدار شده و این مایه امیدواری محسوب می شود.

به گزارش ایسنا و براساس اعلام هواشناسی فارس، میانگین بارندگی این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 311.2 میلیمتر بوده که مقایسه این آمار با سال زراعی گذشته که 94.6 میلیمتر بود، افزایش 229 درصدی نشان می دهد .

معاون حفاظت محیط زیست فارس ابراز امیدواری کرد که با بارش های پیش رو میزان آبگیری تالاب های فارس افزایش یافته و شرایط مساعدتری بیایند.

به گزارش ایسنا، آبگیری تالابها و دریاچه های فارس، امیدواری را برای داشتن سالی پر رونق در بخش های مختلف کشاورزی و همچنین برخورداری استان از هوایی مطلوب در تابستان پیش رو، بیشتر کرده است.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها