تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 25 نوامبر 2021 - 20:42
کد خبر : 121906

کاهش جمعیت خطرناک‌تر از کروناست

کاهش جمعیت خطرناک‌تر از کروناست

ایسنا/خراسان رضوی کاهش جمعیت در آینده خطرناک‌تر از چالش کرونا در زمان حال است؛ چون موجب می‌شود کشور نیروی کار مولد در حوزه‌های تولید، صنعت و علم را از دست بدهد.این در حالی است که چون این اتفاق با شیب ملایم در حال رخ دادن است متوجه آن نیسیتم. سیدحامد برکاتی در وبینار جمعیت و ارتقاء نرخ باروری

کاهش جمعیت خطرناک‌تر از کروناست

ایسنا/خراسان رضوی کاهش جمعیت در آینده خطرناک‌تر از چالش کرونا در زمان حال است؛ چون موجب می‌شود کشور نیروی کار مولد در حوزه‌های تولید، صنعت و علم را از دست بدهد.این در حالی است که چون این اتفاق با شیب ملایم در حال رخ دادن است متوجه آن نیسیتم.

سیدحامد برکاتی در وبینار جمعیت و ارتقاء نرخ باروری که توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، بیان کرد: در حال حاضر نسبت جمعیت کشور در حال تغییر پیدا کردن است و این در حالی است که در دهه ۶۰  تعداد جوانان از افراد مسن بیشتر بود اما اکنون به سمتی می‌رویم که تعداد افراد مسن از جوانان بیشتر خواهد بود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت:بر همین اساس وزارت بهداشت برنامه‌هایی همچون ارتقاء مشاوره هنگام ازدواج و پس از ازدواج با تاکید بر مهارت‌های زوجین و سلامت جنسی با رعایت چارچوبهای مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، افزایش آگاهی جامعه درباره اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فزرندی، مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین فزرندان و تامین خدمات سلامت مادر، کودک و باروری در راستای ارتقاء نرخ باروری را در دستورکار خود قرار داده است.

وی با اشاره موارد مختلفی از عوامل تاثیرگذار در کاهش نرخ جمعیت ادامه داد: نشان دادن تصاویر فیلم‌ها و سریال‌هایی با خانه‌های فراخ و امکانات فراوان در کنار استفاده از وسایل خارجی در منزل که چنین زندگی ای از سطح درآمدی متوسط جامعه بالاتر است باعث شده تا ذائقه جوانان به تشکیل خانواده میل پیدا نکند.

جمعیت با جلسه گذاشتن افزایش نمی‌یابد

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: جمعیت با جلسه گذاشتن افزایش نمی‌یابد، بلکه جامعه باید به چشم خود طعم شیرین داشتن فرزند و آینده‌ای با تاثیرگذاری خوب را لمس کند.

دکتر ناهید اکبری، رئیس اداره باروری سالم و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: الگوی باروری و جمعیتی در کشور ما نسبت به سایر کشورها متفاوت است و اگر قرار است مداخله‌ای در آن انجام شود باید تحقیق و بررسی گسترده‌ای برای رسیدن به نتایج مورد نظر انجام شود.

وی افزود: مطالعات متعدد نشان داده است، الگوی ازدواج در کشور ما با بسیاری از کشورها متفاوت است و بر همین اساس نرخ فرزندآوری ما در گذشته نیز متفاوت بوده که بر روی پویایی جمعیت اثر گذاشته است.

اکبری با اشاره به شاخصه‌هایی همچون توسعه انسانی، میزان تحصیلات و امید به زندگی در میان جامعه ادامه داد: ایران جزء کشورهای با توسعه انسانی بالا است و کاهش شدید جایگاه جمعیتی ایران و پدیده سالمندی چالشی برای کشور به شمار می‌آید. ایران با ۸۴ میلیون نفر جمعیت هم اکنون در رتبه هجدهم جمعیت در میان کشورهای دنیا قرار دارد.

به گزارش وب دا، سید کاظم فرهمند، قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این وبینار گفت: برآورد جمعیت استان خراسان رضوی در سال ۹۸ افزون بر ۶ میلیون نفر بوده است و سهم این استان از جمعیت کشور حدود هشت و یک دهم درصد است.

وی افزود: میزان باروری کلی در استان خراسان رضوی در سال ۷۵ حدود 3.64 دهم درصد بوده است که در سال ۹۸ این نرخ به 2.15 دهم درصد کاهش پیدا کرده است.

فرهمند ادامه داد: این استان از نظر توزیع جمعیت خراسان رضوی در جایگاه دوم کشوری قرار دارد و این در حالی است که جمعیت افراد کمتر از ۱۵ سال استان رتبه  هشتم و جمعیت افراد بالای ۶۵ سال و بالاتر نیز جایگاه ۲۲ را به خود اختصاص داده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها