تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اکتبر 2021 - 20:43
کد خبر : 55111

کدخدایی: نقش آفرینی حقوقدانان در جهاد تبیین ضروری است

کدخدایی: نقش آفرینی حقوقدانان در جهاد تبیین ضروری است

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: نقش‌آفرینی حقوقدانان در جهاد تبیین ضروری است و حقوقدانان باید بتوانند مسائل اجتماعی را از دریچه حقوق و قانون برای مردم تبیین و موشکافی کنند.  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، نشست هم‌اندیشی با موضوع «بررسی نقش حقوقدانان انقلابی در جهاد تبیین» با حضور عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده

کدخدایی: نقش آفرینی حقوقدانان در جهاد تبیین ضروری است

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: نقش‌آفرینی حقوقدانان در جهاد تبیین ضروری است و حقوقدانان باید بتوانند مسائل اجتماعی را از دریچه حقوق و قانون برای مردم تبیین و موشکافی کنند.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، نشست هم‌اندیشی با موضوع «بررسی نقش حقوقدانان انقلابی در جهاد تبیین» با حضور عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان و جمعی از کارشناسان و پژوهشگران این پژوهشکده برگزار شد.
در این جلسه، کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به تاکید رهبر انقلاب اسلامی پیرامون «جهاد تبیین» گفت: ما می‌دانیم توصیه اخیر مقام معظم رهبری جدید نیست و ایشان بارها به مناسبت‌های مختلف در دیدار با دانشجویان و نخبگان به این نکات تاکید کرده و درخواست جهاد تبیین و تفکر را در همه ارکان نظام مطرح کردند.
وی ادامه داد: در سال‌های گذشته کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها وجود داشت و هیئت اندیشه ورز نیز با تاکید مقام معظم رهبری در برخی دانشگاه‌ها و نهادها شکل گرفت، اما متاسفانه به جای بحث مفهومی و پایه‌ای این مفاهیم دستخوش تحولات اداری و تشکیلاتی و به تعبیری ابلاغی شد.
این استاد دانشگاه تهران با اشاره به «عالم و حکیم بودن مقام معظم رهبری» خاطرنشان کرد: ایشان از گذشته با تفکر اسلامی در حوزه تبیین گام برداشتند و این مسئله را می‌توانید در مجموعه سخنرانی‌هایی که در دهه ۵۰ در مشهد صورت گرفته و اینک بطور مدون چاپ شده است، ببینید؛ لذا اگر بخواهیم مصداق عملی برای “جهاد تبیین” معرفی کنیم باید شخص مقام معظم رهبری را نام ببریم.
کدخدایی خاطرنشان کرد: در گذشته‌ی ما اندیشه ورزانی مثل شهاب الدین سهروردی و شیخ اشراق وجود داشته‌اند که تا سن ۳۸ سالگی که شهید شد، بیش از ۴۸ کتاب علمی را منتشر کرده است؛ لذا باید ضمن استفاده از دانش و تجربیات جهان غرب تلاش کنیم این القا که اصل تولید علم و حضور دانشمندان تنها در غرب امکانپذیر است را از جامعه دور کنیم.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان همچنین با تاکید بر اخلاص و تزکیه در صحبت‌های امام خمینی تصریح کرد: دوستان دغدغه‌مند باید بدانند که از آنجایی که مخاطب ما در دو نوع طیف درون دینی و برون دینی قرار دارد، باید همواره خودمان را مجهز به خودسازی و علم و دانش کرده و در حوزه مطالعه و تبیین گام‌های مؤثری برداریم.
کدخدایی خاطرنشان کرد: اگر مقام معظم رهبری در جلسات با اعضای هیئت دولت‌ گذشته دائم تاکید بر انقلابی بودن مسئولین داشتند، در این دوره تاکید بر عقلانیت دارند که توجه به هر دو مؤلفه در رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی بسیار مهم است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: نقش آفرینی حقوقدانان در جهاد تبیین ضروری است و حقوقدانان باید بتوانند مسائل اجتماعی را از دریچه حقوق و قانون برای مردم تبیین و موشکافی کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در گذشته دانشگاه‌ها به عنوان کانون‌های بنیادین تولید علم بودند اما امروزه با توجه به وسعت و همه‌گیری فضای مجازی باید آن را به عنوان یکی از ابزارهای مهم تولید علم برشمرد، به این معنا که باید بدانیم در فضای مجازی چه می‌گذرد و اگر شبهه‌ای وجود دارد برای پاسخ قدرتمند به آن در همه ابعاد آماده باشیم.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به مقاله‌ای که توسط یکی از طلبه‌ها در سال ۷۶ و در همایشی که توسط دفتر تحکیم وحدت برای انتقاد به شورای نگهبان ارسال شده بود، تصریح کرد: در این همایش که همه منتقدین مطرح شورای نگهبان نیز حضور داشتند، یک طلبه به اتکاء دانش خود توانست بدون هیچ وابستگی به شورای نگهبان در صدد دفاع از شورا درآمده و با تبیین و استدلال یک تنه کارآمدی شورای نگهبان را در میان جمع مخالفین و منتقدین به عهده گیرد، که تا کنون نیز استدلالات آن مقاله قابل استفاده است.
این استاد حقوق دانشگاه تهران، حضور و فعالیت تبیینی در فضای مجازی را یک ضرورت برشمرد و گفت: آیت الله مطهری وقتی دید در روزنامه زن روز شبهاتی پیرامون احکام زنان منتشر می‌شود، دست به قلم شد و شروع به نوشتن مقالاتی برای روزنامه زن روز قبل از انقلاب کرد، که حاصل آن مقالات منتشر شده در آن روزنامه همین کتاب حقوق زن در اسلام شد، که هنوز مرجعی در این موضوع به شمار می‌رود.
کدخدایی همچنین توصیه کرد که برای تولید علم و جهاد تبیین نباید به اعضای شورای نگهبان یا سایر دستگاه‌ها وابسته بود و منتظر شد تا موضوعی توسط آنان پیشنهاد شود، بلکه باید با رصد جامعه و نیازسنجی روز، به ارائه مباحث پرداخت.
در ابتدای این نشست، پژوهشگران حاضر در جلسه در خصوص محورهایی نظیر لزوم وحدت و انسجام در حرکت جهاد تببینی، توجه به ضرورت و جایگاه جهاد تبیین، لزوم استمرار و ضابطه مند بودن فعالیت‌های تبیینی جهادی، نوآوری و استفاده از شیوه‌های نوین در تببین، وظایف حقوقدانان در جهاد تبیین با موضوعات حقوقی، الزامات و ساز وکارهای جهاد تبیین، رویکرد فعالانه در جهاد تبیین، لزوم جهاد مؤثر و تلاش در رسیدن به دستاوردهای کار جهادی، لزوم ایفای نقش افراد در جهاد تبیین با توجه به توانمندی و تخصص فردی، آسیب شناسی و معرفت افزایی در خصوص جهاد تبیین، لزوم شناسایی نقاط مبهم و تلاش در جهت شفاف شدن وقایع، لزوم توجه هر چه بیشتر به مفهوم جهاد و شناخت راهکارهای عملیاتی کردن جهاد تبیین نکاتی را مطرح کردند.
بنا بر این گزارش، رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با جمعی از دانشجویان در اربعین حسینی با اشاره به هجمه تبلیغاتی دشمنان علیه ملت ایران برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی با روش‌ها و ابزارهای مختلف، حرکت تبیینی را خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دانستند و افزودند: شما دانشجویان عزیز که میوه دل ملت و امید واقعی کشور هستید با اهمیت دادن به مسئله تبیین حقایق، هر کدام مانند چراغی اطراف خود را روشن و ابهام‌زدایی کنید.
ایشان امکانات ناشی از فضای مجازی و رسانه‌ای برای روشنگری و پاسخ به ابهامات را مغتنم خواندند و گفتند: البته اصل قطعی در قضیه جهاد تبیین و بازگویی حقایق، استفاده از شیوه‌های اخلاقی و بیان مسائل همراه با منطق، متانت، عقلانیت کامل و استفاده از عواطف انسانی، و پرهیز از دشنام، تهمت، دروغ و فریبکاری در مواجهه با افکار عمومی است.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها