تاریخ انتشار : یکشنبه 14 نوامبر 2021 - 22:33
کد خبر : 91440

کرونا راهنمایان گردشگری را با چالش‌های بزرگی روبه‌رو کرد

کرونا راهنمایان گردشگری را با چالش‌های بزرگی روبه‌رو کرد

ایسنا/خراسان رضوی سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی گفت: کاهش شدید تورهای مسافرتی، راهنمایان گردشگری را با چالش‌های بزرگی مواجه کرد. مجید فرقانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاثیر کرونا بر فعالیت راهنمایان گردشگری، اظهار کرد: با کاهش حجم تورها بیشتر راهنمایان گردشگری بیکار شدند و متاسفانه این عدم فعالیت موجب شد تا برخی از این افراد

کرونا راهنمایان گردشگری را با چالش‌های بزرگی روبه‌رو کرد

ایسنا/خراسان رضوی سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی گفت: کاهش شدید تورهای مسافرتی، راهنمایان گردشگری را با چالش‌های بزرگی مواجه کرد.

مجید فرقانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاثیر کرونا بر فعالیت راهنمایان گردشگری، اظهار کرد: با کاهش حجم تورها بیشتر راهنمایان گردشگری بیکار شدند و متاسفانه این عدم فعالیت موجب شد تا برخی از این افراد برخلاف میل باطنی به فعالیت‌های غیر مرتبط بپردازند و می‌توان گفت این یک ضربه اساسی بر بدنه صنعت گردشگری است.

وی ادامه داد: راهنمایان گردشگری دچار آسیب‌های بزرگی در حیطه کاری خود شده‌اند و فرصت شغلی که از ابتدا نیز به علت بیمه نشدن در وضعیت پایداری نبود را از دست دادند که البته تشکل‌های راهنمایان گردشگری به طور دقیق بر مشکلات آنها واقف هستند و امیدوارم در روزهای آینده این موارد و مسائل برای آن‌ها برطرف شود.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در مورد افزایش سفرها در نوروز و بهبود کسب‌وکار راهنمایان گردشگری عنوان کرد: امسال نسبت به سال گذشته اندکی در بخش سفرها رونق وجود داشت، اما در مجموع و نسبت به چندین سال گذشته می‌توان گفت که شاهد رونق در حوزه سفر و فعالیت راهنمایان گردشگری در تعطیلات نوروزی نبودیم.

فرقانی اضافه کرد: چیزی حدود ۸۰ درصد تورهای مسافرتی برگزار شده در نوروز کنسل شدند و می‌توان نتیجه گرفت که در تعطیلات امسال نسبت به شرایط قبل از کرونا تعداد چشمگیری تور مسافرتی وجود نداشت که بتوان گفت فعالیت راهنمایان گردشگری رونقی داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که راهنمایان گردشگری چه تسهیلاتی را مورد نیاز خود می‌بینند، افزود: با توجه به اینکه بیشتر راهنمایان به این کار به چشم شغل دوم نگاه می‌کنند ناراحتی زیادی را شامل حال خود نمی‌بینند، اما افرادی که این حرفه را به‌ عنوان شغل اصلی خود دیدند چندان امیدوار به تغییر شرایط ساختاری کار نیستند.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تصریح کرد: علت این موضوع می‌تواند به نبود تشکیلاتی مربوط شود که نمی‌تواند این افراد را تحت پوشش بیمه قرار داده و در همین راستا نمی‌تواند بری این افراد تسهیلاتی نیز در نظر گیرد. جالب اینجاست که بانک‌ها نیز سرفصل‌هایی را برای تسهیلات راهنمایان گردشگری در نظر نگرفته و نمی‌گیرند.

فرقانی گفت: از آنجایی که راهنمایان گردشگری یکی از مهمترین قشرها در پیشبرد صنعت گردشگری محسوب می‌شوند و در شناساندن این صنعت به گردشگران داخلی و خارجی نقش مهمی ایفا می‌کنند بسیار مظلوم واقع شده‌اند، در همین راستا دولت و سازمان‌ها باید از آن‌ها به طور ویژه حمایت کنند.

وی اضافه کرد: به عقیده من باید برای کار راهنمایان گردشگری نرخ‌نامه تعیین شود؛ گاهی مشاهده می‌شود نرخ‌هایی که این افراد در کار خود دارند مورد اعتراض دفاتر خدمات مسافرتی است، البته می‌توان گفت هم دفاتر در آن مورد حق دارند و هم راهنمایان، اما متاسفانه دلیل اصلی این است که هیچ برنامه منسجمی که راهنمایان بتوانند بر اساس آن با حمایت یک دستگاه دولتی کار خود را پیش برند وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد تنها در حد حرف و شعار است.

بیکاری ناشی از کرونا برخی از راهنمایان گردشگری را مجبور به فعالیت در تورهای غیرمجاز کرد

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در پاسخ به این سوال که آیا راهنمایان گردشگری در دوران کم کاری یا بیکاری ناشی از کرونا به هدایت تورهای غیرمجاز روی آوردند؟، عنوان کرد: قاعدتا تعدادی از این افراد به این سمت‌ها کشیده می‌شوند و اجتناب‌ناپذیر است که در تور غیر مجاز فعالیت نداشته باشند.

فرقانی ادامه داد: تورهای غیرمجاز از نظر اداره میراث فرهنگی تورهایی هستند که با آژانس‌های دارای  مجوز از میراث فرهنگی فعالیت نمی‌کنند، به عنوان مثال می‌توان به گروه‌های اینستاگرامی و تلگرامی اشاره کرد که خارج از حیطه‌ آژانس‌های مسافرتی بدون مجوز در حال فعالیت هستند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها