تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 اکتبر 2021 - 2:01
کد خبر : 21731

«کوهنوردان» بهترین افراد برای کمک به مدیریت حریق/شمار همیاران طبیعت به ۲۰۰ هزار می رسد

«کوهنوردان» بهترین افراد برای کمک به مدیریت حریق/شمار همیاران طبیعت به ۲۰۰ هزار می رسد

ایسنا/همدان رئیس اداره مدیریت حریق سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: مطابق استانداردهای جهانی حریق، امکان مهار و کنترل آتش سوزی بدون همراهی و همکاری مردم وجود ندارد و دراین میان کوهنوردان بهترین افراد برای کمک به حوزه مدیریت حریق هستند. مهرداد اکبریان سه شنبه ۱۱ خردادماه در نشست هم اندیشی پیشگیری از

«کوهنوردان» بهترین افراد برای کمک به مدیریت حریق/شمار همیاران طبیعت به ۲۰۰ هزار می رسد

ایسنا/همدان رئیس اداره مدیریت حریق سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: مطابق استانداردهای جهانی حریق، امکان مهار و کنترل آتش سوزی بدون همراهی و همکاری مردم وجود ندارد و دراین میان کوهنوردان بهترین افراد برای کمک به حوزه مدیریت حریق هستند.

مهرداد اکبریان سه شنبه ۱۱ خردادماه در نشست هم اندیشی پیشگیری از حریق در همدان، بیان کرد: این سازمان در حوزه مدیریت و مهار حریق تنهاست و برای موفقیت بیشتر و بهتر در این زمینه نیازمند همراهی و همکاری همه نهادها به خصوص جوامع محلی است.

وی افزود: مطابق استانداردهای جهانی حریق، امکان مهار و کنترل آتش سوزی بدون همراهی و همکاری مردم وجود ندارد و دراین میان کوهنوردان بهترین افراد برای کمک به حوزه مدیریت حریق هستند.

اکبریان با تأکید بر ضرورت آموزش گروه های مختلف در زمینه مهار حریق، اظهار کرد: جان باختن افراد در جریان تلاش برای مهار حریق ناشی از ضعف آموزش و نبود هماهنگی است چراکه نداشتن شناخت کافی از رفتار آتش و خطرات احتمالی آن، مدیریت و مهار حریق را با چالش و مشکل جدی مواجه می کند.

وی ادامه داد: مؤلفه آموزش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به گونه ای که کوهنوردان باید بدانند نوع آتش سوزی در یال شمالی با یال جنوبی منطقه زاگرس متفاوت است و مهار هر یک از آنها نیازمند روش ها و اقدامات خاصی است.

اکبریان تأکید کرد: بروز آتش‌سوزی در عرصه های منابع طبیعی یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است و هیچ گاه ضعف تلقی نمی شود اما کشف و مهار دیرهنگام آتش با وسایل موجود به واقع یک ضعف جدی محسوب می شود.

وی راه اندازی سامانه همیار طبیعت را زمینه ای برای ساماندهی دوستداران منابع طبیعی عنوان کرد و یادآور شد: تجهیزات مورد نیاز برای حریق را به جای انبار باید در محل های نزدیک به مناطق آسیب پذیر واقع در روستاها نگهداری کرد تا در صورت نیاز دسترسی به تجهیزات آسان باشد.

رئیس اداره مدیریت حریق سازمان منابع طبیعی گفت: کنترل حریق همیشه نیازمند رفتار تهاجمی نیست بلکه این اقدام بیشتر مواقع احتمال آسیب به فرد را افزایش می دهد بنابراین باید با در پیش گرفتن رویکرد آموزشی، راهبرد را از تهاجمی به تدافعی و پیشگیرانه هدایت کرد و با انجام کوچکترین کار از جمله ایجاد «آتش بُر» دامنه حریق را محدود کنیم.

وی مطرح کرد: وسعت اراضی منابع طبیعی و سخت گذر بودن این مناطق از جمله چالش های منابع طبیعی است و ورود به عرصه مهار آتش بدون توجه به مؤلفه آموزش یک ضعف محسوب می شود.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌‎های مردمی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز گفت: در راستای جلب مشارکت و همراهی مردم برای حفاظت از عرصه های طبیعی، بخشی از وظایف و فعالیت های این سازمان به تشکل‌های مردم نهاد واگذار شده است.

حسین میرزایی افزود: برای استفاده از ظرفیت قانونی و توانمندسازی تشکل های مردم نهاد، سال گذشته ۴۳۰ قرارداد واگذاری کار به تشکل ها و نهادهای مردمی منعقد و بخشی از کارهای اجرایی در مجموع به ارزش ۷۰ میلیارد تومان اعتبار به تشکل‌ها و نهادهای مردمی واگذار شد.

وی با بیان اینکه جلب مشارکت مردم یک راهبردی الزامی است، اظهار کرد: در همین ارتباط سال گذشته بیش از ۴۰۰ نهاد مردمی فعال در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی به عنوان تشکل های دوست دار طبیعت، سازماندهی شدند.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها تأکید کرد: جلب مشارکت های مردمی یکی از راهبردهای اصلی سازمان جنگل ها است چراکه وسعت منابع طبیعی به صورت تقریبی به اندازه کل کشور است و همه مردم به شکل های مختلف با  منابع طبیعی در ارتباط هستند.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت و مشارکت مردم در سطح مدارس، روستاها و مناطق عشایری و شهری نیز نمود پیدا کرده و در همین ارتباط سال گذشته ۹۷ هزار نفر به عنوان همیار طبیعت در سامانه مربوطه ثبت نام کردند.

میرزایی با بیان اینکه شمار همیاران طبیعت تا پایان سال جاری به ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید، افزود: این افراد در قالب سه گروه دانش آموزی، مروج و محافظ طبیعت سازماندهی می شوند.

وی مطرح کرد: بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای جلب مشارکت های مردمی، ترویج و آموزش نیاز است که در بهترین حالت ۲۰ درصد این رقم در سال محقق می شود، سال گذشته از این سرفصل ۱۷ میلیارد تومان برای بحث آموزش به سازمان جنگل ها اختصاص داده شد.

میرزایی اضافه کرد: بخشی از کار سازمان جنگل ها با دستگاه های اجرایی به اشتراک گذاشته و تفاهم نامه هایی در این راستا منعقد شده که برای نمونه با آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی تفاهم نامه ملی برای فعالیت دانش آموزان در قالب اردوهای فرهنگی برای حضور در عرصه های منعقد شده است.

به گفته وی، سال گذشته ۲۰ هزار همیار طبیعت از بین دانش آموزان علاقمند به منابع طبیعی جذب شدند که این افراد می توانند به عنوان سفیران انفال در خانواده و جامعه کمک کنند.

به گزارش ایسنا، جلسه هم اندیشی پیشگیری از حریق در عرصه های منابع طبیعی با حضور مدیران سازمان جنگل ها، یگان حفاظت منابع طبیعی، مدیریت بحران و هیئت های کوهنوردی استان های چهارمحال و بختیاری، همدان و لرستان به مدت دو روز در شهر همدان برگزار می شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها